Акція в підтримку полонених військовослужбовців. Київ, 28 квітня 2024 р. Cуспільне/Дар’я Григоренко
У неділю, 28 квітня, у Києві на чергову акцію "Третя весна у полоні. Не мовчи — полон вбиває!" зібралися родичі військовополонених. Близько 500 людей з плакатами на підтримку бранців, яких утримує Росія, вишикувались на перехресті вулиць Межигірська, Новокостянтинівська та Електриків у Подільському районі столиці.
Про це з місця події передає кореспондентка Суспільного Дар'я Григоренко.
Родичі та друзі оборонців Маріуполя та інших військовослужбовців, які під час виконання бойових завдань потрапили в російський полон, зібралися, щоб вкотре привернути увагу суспільства і міжнародної спільноти до проблеми обміну полоненими.
Учасники акції у підтримку військовополонених. Київ, 28 квітня 2024 р. Cуспільне/Дар’я Григоренко
Найшвидшого повернення брата додому вимагає одна із учасниць акції Олена. Суспільному вона розповіла, що 16 травня минає два роки, як її брат — боєць полку "Азов", перебуває у полоні. Чоловіка утримували в колонії в Оленівці, він був поранений. Більше інформації про брата Олена не має.
"Один раз він написав, я знаю, що це повідомлення було від нього, що він поранений. Все. Після цього ми нічого не знаємо. Ми пройшли з сім’єю все, що потрібно. І в поліцію подавали заяву і в оперативний штаб, і в Червоний Хрест звертали неодноразово. Цим питанням займаються. Дуже хочеться вірити, що повернуться наші рідні", — сказала Олена.
Олена чекає з полону брата. Київ, 28 квітня 2024 р. Cуспільне/Дар’я Григоренко
На акцію прийшла Алла. Її наречений Олексій — захисник Маріуполя, також два роки перебуває у російському полоні. Востаннє вона з ним говорила 18 травня 2022 року у день виходу з Азовсталі. За словами жінки, 12 квітня цього року бійця засудили до 28 років позбавлення волі за нібито вбивство жінки. Більше про свого нареченого Алла нічого не знає.
"Він має поранення ще з Азовсталі. Я знаю, що в 22 року влітку він знаходився в Донецькій лікарні. І нібито там йому провели операцію. Але після обміну в травні 2023 року вийшов його побратим, він зв'язався зі мною і розповідав про рану, яка гниє до сих пір, з якої виходять осколки. Це єдина інформація, яку я почула від обміняного", — розповіла жінка.
Нареченого Алли — бійця полку «Азов», в Росії засудили до 28 років ув’язнення. Київ, 28 квітня 2024 р. Cуспільне/Дар’я Григоренко
Вона додала, що родичі засуджених військовополонених ініціюють зустріч з президентом Володимиром Зеленським.
"На сьогоднішній день ситуація з засудженими військовополоненими критична. Росія засуджених військовополонених не подає в обмін, і ми не знаємо як їх звідти витягати. І єдиний, хто нам може допомогти, це президент нашої країни. Тому ми просимо зустрітись з нами і допомогти вирішити нашу проблему", — сказала Алла.
Акція в підтримку полонених військовослужбовців. Київ, 28 квітня 2024 р. Cуспільне/Дар’я Григоренко
У Києві та інших містах України акції на підтримку військовополонених відбуваються щотижня.
Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні
8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.
3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.
Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.
Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.
За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.
У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.
Топ дня
З нагоди Вербної неділі Епіфаній провів святкову службу у Лаврі 28 квітня, 12:25
Стан потерпілих унаслідок ДТП у Броварах поліпшився, загрози життю немає — Сапожко 27 квітня, 18:40
Наїзд на пішоходів у Броварах: голову РДА, який був за кермом авто, взяли під варту Ексклюзивно 27 квітня, 15:09
«Військові — не раби»: у Києві родичі військовослужбовців вийшли на мітинг з вимогою демобілізації 27 квітня, 12:05
ДТП у Броварах за участі голови РДА: стан двох потерпілих залишається тяжким 27 квітня, 11:15
Вибір редакції
У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками
Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ
«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери
У Києві хочуть знести садибу Зеленських
У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів