За інформацією: Суспільне Чернівці.
Голова облради Олексій Бойко. facebook / Чернівецька обласна рада
Фракції "Слуга народу", "Батьківщина" та "Народний контроль" закликали голову Чернівецької облради Олексія Бойка скласти повноваження. Зробили це на Facebook-сторінках депутатів від фракцій. Бойко зі звинуваченнями, через які його закликають скласти повноваження, не погоджується. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо про ситуацію.
Через що у фракції "Слуга народу" закликають Бойка скласти повноваження
Заклик від фракції "Слуга народу" опублікувала депутатка Юлія Грицку-Андрієш на своїй Facebook-сторінці.
У дописі вказала, що це офіційна заява фракції. Вона є найбільшою у раді — має 11 депутатів. Загалом у раді сім фракцій та шестеро позафракційних депутатів, йдеться на сайті облради. Загалом у раді 64 депутати.
Водночас раніше один з депутатів від "Слуги народу" Анатолій Іліщук у коментарі Суспільному казав, що не підтримує рішення щодо висловлення недовіри Бойку.
Депутат Анатолій Іліщук. Facebook / Чернівецька обласна рада
Про те, що "Слуги народу" планують висловити недовіру Бойку, стало відомо 4 квітня. Тоді у Грицку-Андрієш був допис з трьома звинуваченнями голови облради.
Допис Юлії Грицку-Андрієш. Facebook / Юлія Грицку-Андрієш
Ці звинувачення Олексій Бойко у коментарі Суспільному назвав"надуманими та нічим не підтвердженими".
Наприклад, Бойко заперечив, що порушував регламент. Каже, згідно із законодавством, він повинен скликати сесії не рідше, ніж раз на квартал. А позачергові сесії може скликати, якщо є звернення з підписами 21 депутата.
"Якщо хочуть позачергову сесію, вони не кидають мені листок з підписом одного депутата без зборів фракцій і підписів. Якщо зроблять це згідно із законом та регламентом, то я одразу скличу сесію", – каже Бойко.
Юлія Грицку-Андрієш. facebook / Чернівецька обласна рада
У наступному дописі Грицку-Андрієш, в якому від імені фракції "Слуги народу" закликали Бойка скласти повноваження, додали такі причини: "
- "зневажливо ставиться до депутатів обласної ради",
- "ділить депутатський корпус на своїх і чужих",
- "перетворив Чернівецьку обласну раду у свою приватну власність",
- "майже рік не призначав директора закладу "Ветеран-хаб",
- "використовує контракти з керівниками обласних комунальних закладів як засіб шантажу і тиску на них",
- "не прозвітував перед депутатами і буковинцями про результати відрядження до США",
- "блокує депутатські ініціативи".
Чому у фракції "Батьківщина" закликають Бойка скласти повноваження
У дописі у Facebook депутатки від фракції "Батьківщина" Світлани Фочук йшлося, що вона звертається від імені партії "Батьківщина".
Світлана Фочук. facebook / Чернівецька обласна рада
Серед звинувачень:
- "в порядок денний постійно втискують проєкти рішень про передачу земельних ділянок від області до міста, де вони стають безконтрольними",
- "кулуарні домовленості, та ще й з «рупором русского міра», яким є ОПЗЖ",
- "ставлення керівництва ради до слушних ініціатив депутатів різних фракцій".
Бойко на своїй сторінці у Facebook опублікував документ, в якому, зокрема, попросив надати обґрунтовану відповідь з фактами, які підтверджують заяви Фочук у Facebook. Також попросив повідомити причину відмови фракції від участі у сесії.
Чому у фракції "Народний контроль" закликають Бойка скласти повноваження
Ця фракція публічно закликала Бойка скласти повноваження 3 квітня. Про це у Facebook повідомив депутат фракції "Народний контроль" Петро Скорейко.
Депутати від фракції «Народний контроль»: Олег Чорний, Яна Тихохід, Петро Скорейко, Олександр Федорук. Facebook / Петро Скорейко
У дописі Бойка звинувачують у тому, що він:
- перешкоджає передачі земель громадам, ігноруючи звернення Вижницької міськради;
- маніпулює порядком денним сесії, щоб провалити голосування;
- блокує рішення щодо відсторонення проросійських депутатів;
- призначає керівників без конкурсу, а незгодних тримає на коротких контрактах, щоб контролювати їхні дії.
На це Бойко також опублікував документ на своїй сторінці у Facebook, в якому, зокрема, попросив надати обґрунтовану відповідь з фактами, які підтверджують заяви.
Про заяву, що "організація сесії — повний хаос", відповів: "Щодо питання про внесення змін до Регламенту у частині проведення пленарних засідань сесії обласної ради [розглядається] кожного третього четверга парного місяця поточного року, а також відповідна пропозиція неодноразово вносилась, однак не були підтримані депутатами обласної ради в сесійній залі".
"Починаються політичні ігрища", – політолог
На думку політолога Ігоря Баб’юка, ситуація нагадує політичну боротьбу між головами облради й осередку партії “Слуга народу”, який також є начальником ОВА. Бабʼюк каже, що неузгоджені питання між ними були завжди, але більш-менш вирішувалися перемовинами.
“Наскільки я зрозумів, основною перетинкою стала заява про підтримку президента, бо всі обласні ради практично підтримали президента Зеленського, а в Чернівецькій обласній раді це звернення навіть не було поставлено в порядок денний на прохання фракцій”, – каже Баб’юк.
Примітка редактора: У порядку денному сесії, який кореспондентка Суспільного отримала перед засіданням, під номером чотири був проєкт рішення “Про звернення Чернівецької облради щодо підтримки Президента України”. Водночас перед ним – під третім номером – мали розглядати проєкт рішення “Про звернення депутатів до Президента України, ВРУ, Кабміну щодо захисту військових, місцевого самоврядування та недопущення політичних переслідувань”.
“Дуже цікава позиція звернення проти президента. Але насправді це й починаються політичні ігрища. Починають грати мускулами, хто сильніший. З одного боку йде кампанія проти голови ОВА, з іншого боку – руками депутатів проти голови облради. Переможе той, хто матиме більше голосів”, – каже Баб’юк.
Щоб винести питання про недовіру голові облради на сесію та дострокове припинення його повноважень потрібно мати одну третю голосів депутатів. Також у законі про місцеве самоврядування не визначені підстави, з яких можна висловлювати таку недовіру. Тобто може йтися як про процедурні порушення, так і порушення регламенту.
Водночас це рішення матиме значення, якщо його підтримають більш як половина депутатів.Тобто, з 64 депутатів потрібно, щоб за недовіру проголосували щонайменше 33.
"Я порахував кількість депутатів з фракцій, які не з'явилися на сесію, то це 32 депутати – рівно половина. Чи є у них ці голоси? Важко сказати. Я так бачу, що в області війна закінчилась. Депутати і представники народу, як кажуть, починають готуватися до майбутніх виборів. На жаль, дуже сумно", — каже Бабʼюк.
Що відомо про зрив сесії Чернівецької облради
28 березня на сесії Чернівецької обласної ради депутати не зібрали кворум. Через це вперше за каденцію восьмого скликання сесія не відбулася. Про це передавала кореспондентка Суспільного із зали засідань. Загалом в обласній раді налічується 10 депутатів від "Слуги народу". На сесії не було жодного. Загалом з 63 депутатів присутні були 26 обранців. Також не було жодного депутата з девʼяти від "Батьківщини", жодного з шести від "Народного контролю" та стільки ж від "За майбутнє", а також депутатів від забороненої партії "ОПЗЖ", які зараз є позафракційними.
"За наявною інформацією депутати від "Слуг народу" мали таке бажання [прийти], але не змогли відмовити голові Чернівецької обласної організації "Слуг народу", голові Чернівецької ОВА пану Запаранюку, який категорично заборонив бути присутніми на сесії", – про це у Facebook повідомив голова облради Олексій Бойко.
На преспідході Бойко розповів, що про відсутність представників фракції "За майбутнє" йому було відомо раніше, бо у депутатів на сьогодні заплановані відрядження та заходи. Це ж стосується й депутатів від фракції "Народний контроль". Бойко каже, фракція завжди наполягає, щоб проводити сесії раз на місяць і щочетверга.
Згодом депутат від фракції "Слуга народу" Анатолій Іліщук заявив, що отримував від голови обласного осередку партії та начальника ОВА Руслана Запаранюка вказівку не приходити на засідання сесії Чернівецької облради 28 березня.
"Я, як свідомий депутат, розумію партійну дисципліну, свою відповідальність, але коли побачив пост голови ОВА, що це вибір депутатів – мене це обурило. Як і те, що спонукало віддавати такі розпорядження, котрі відверто шкодять нашому краю", – йшлося у дописі Іліщука.
Ми двічі зверталися до пресслужби Чернівецької обласної адміністрації, щоб дізнатися позицію Руслана Запаранюка та як він коментує допис Іліщука. У пресслужбі повідомили, що відповідь на це питання Запаранюк дав у публічному коментарі в день сесії – у ньому повідомив, що він не відповідає за організацію проведення сесій та що у його повноваження не входить забороняти депутатам брати чи не брати учать у сесіях. Також додали, що "мотиви, з яких депутат Іліщук озвучує таку інформацію, невідомі".
Як тоді це коментували фракції
Депутатка Юлія Грицку-Андрієш повідомила, що зараз хворіє. Також заперечила, що їй забороняли відвідувати сесію.
"Я вільна людина. Тепер навіть не працюю в адміністрації. Тому я — хочу приходжу, не хочу — не приходжу. Моя абсолютно справа. У мене є поважна причина. Я, по-перше, змінила роботу й мушу бути онлайн постійно – у мене зараз серйозний звітний період. А, по-друге, я себе дійсно дуже погано почувала і не бачила особливого змісту йти", – каже Грицку-Андрієш.
Депутат від фракції "Народний контроль" Олег Чорний також підтвердив, що був в операційній. Тому не може коментувати, чому не відбулася сесія.
Які проєкти мали розглядати на сесії
Згідно з порядком денним, на засіданні сесії мали розглянути майже 40 питань. Серед них проєкти щодо передачі землі та майна в оренду чи у комунальну власність громад, а також:
- про звернення до Президента України та Верховної ради щодо захисту військових, місцевого самоврядування та недопущення політичних переслідувань;
- про підтримку Президента України;
- про затвердження депутатського фонду соцпідтримки вразливих верств населення.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]