За інформацією: Суспільне Чернігів.
Дівчина. Getty Images
Перший крок, зазначає психологиня, як допомогти собі при такому стані, це усвідомити, через що відбувається тривожність.
"Говоримо з собою, що я відчуваю, які маю відчуття в тілі, які у мене думки, які послання в майбутнє. Тому що дуже часто тривожність стосується майбутнього, того, що ще не сталося. І відповідно ми можемо говорити, що це певний елемент самонавіювання. Людина відчуває і фізіологічно, в неї прискорюється серцебиття і шлунково-кишковий тракт реагує, і порушення сну, і апетиту можуть бути, коли людина тривожиться".
Перебування в стані постійної тривожності може розвинути в людини тривожний розлад, зазначає фахівчиня. Реакція тривожності, є певною мірою індикатором того, що людині здається, що вона не контролює щось у своєму житті.
Читати ще
Читати ще «Ворота в організм»: яку функцію виконують гланди та чи варто їх видаляти, пояснює лікар
Стани тривожності:
- ситуативна тривожність, вона викликана якимось об'єктивним фактором. Тобто, людина починає моделювати в голові певні негативні сценарії і переживати через те, що не трапилося і, можливо, і не трапиться.
- немає відчуття безпеки. Це теж один з індикаторів, коли йдеться про те, що тривожність інколи не сприймається серйозно. Вона знижує продуктивність і дуже часто робить людину занадто обережною. Вона знаходиться весь час в підвищеному тонусі, тому що її задача, зрозуміти де небезпека.
"Фахівці говорять про те, що треба обов'язково застосовувати техніки емоційної саморегуляції і обов'язково це дихальні техніки, їх дуже багато. Але вони всі покликані на те, щоб людина заземлилася і повернулася в «тут» і «тепер». Одна з технік — дихаємо «по квадрату». Є техніка, яка називається 5-4-3-2-1. Вона полягає в тому, що ми називаємо, що ми бачимо, що ми відчуваємо, коли торкаємося, які звуки ми чуємо, смакові моменти пригадуємо»
Інколи тривожність триває досить довго, якщо ми говоримо про тривожний розлад, то тут ми не перечекаємо, тут потрібно діяти, зазначає фахівчиня. Є велика кількість інформації, де можна знайти допомогу.
"Ми робили опитування, людей охопили в різних громадах області. Чи зверталися люди за допомогою, чи знають вони, де знайти цю допомогу. І 60-70% знають, а 50% не зверталися. Є навіть цілодобові лінії, як всеукраїнська лінія запобігання самогубствам і підтримки психічного здоров'я. Один з телефонів, який ми маємо знати на пам'ять, це 7333".
Стрес та реакції на нього
Війна, бойові дії, негативні новини в інформаційному середовищі – все це впливає на рівень тривожності людей, розповідає Інна Чистенко. Йдеться про внутрішні та зовнішні фактори.
"Якщо ми говоримо про війну, то це не стрес, це дистрес. Якщо ми говоримо про стрес, то це ситуативна реакція на якісь неприємні, негативні подразники. Наприклад, в людини іспит, чи в неї якась зустріч важлива, це таке хвилювання. Якщо ми говоримо про дистрес, то це поглиблене відчуття стресу, яке більш важке, і воно більш довготривале, і більш виснажливе для організму і психіки".
Чоловік. Getty Images
Реакція на стрес у кожної людини різна, зазначає психологиня.
"Ми говоримо про три наші реакції, це «бий», «біжи», «замри», які більшою мірою проявлені всі в нас, але якась домінує. Це такі наші ресурси, це наше вміння зберігати себе. І тому єдиний шлях це, як м'язи, прокачувати свою стійкість. Коли ми відчуваємо стрес, коли ми відчуваємо небезпеку, то думаюча частина нас вимикається, і залишається частина, яка зберігає нас. І вона рухається шляхом інстинктів. Тому в ситуації стресу людина може реагувати агресивно".
Чистенко зазначає, що агресія — це своєрідний спосіб зняти напругу.
"Це реакція «бий». «Біжи», коли людина тікає, ховається. І, я думаю, є певна частина людей, які так реагують. Вони роблять вигляд, що нічого не сталося. І ситуація «завмирання», це теж певною мірою біологічно обумовлено. Коли лев хапає лань, то вона завмирає, щоб потім зробити один єдиний ривкий рух і врятуватися".Читати ще
Читати ще Синдром «розбитого серця»: які захворювання може викликати постійний стрес через війну у дітей на Чернігівщині
Що таке панічні атаки?
Психологиня говорить: пришвидшене серцебиття, нестача повітря та втрачається можливість керувати своїм тілом – це основні показники панічної атаки.
"В момент, коли у людини стається панічна атака, їй здається, і вона в це свято вірить, що ніби то її покидає життя. Тому що це фізіологічно важко для людини. Просто здається, що серце вистрибне з грудей. Відповідно, людина може відчувати, що вона задихається, їй не вистачає повітря. Проте ці відчуття не тривають годинами. Це 10-15 хвилин в середньому".
Зазвичай панічні атаки викликає якийсь тригер і він, каже Чистенок, і запускає механізм.
"Тобто людина чогось дуже сильно боїться і коли вона з цим зустрічається, то реагує дуже підвищеною тривожністю або панічною атакою. З цим дуже добре працюють когнітивно-поведінкові терапевти та коригують. Але це може бути викликано і фізіологічними причинами, немає ніякої передумови. Тому це складніше людині розібратися в цілому, що з нею відбувається".
Якщо людина опинилася в стані панічної атаки, їй потрібно дуже обережно допомагати, щоб не спричинити додаткових психологічних травмувань, розповідає психологиня.
"Ми точно не підбігаємо до людини раптово і не очікувано. Якщо навіть бачимо, що людині погано, ми точно не хапаємо і не кричимо їй в обличчя, не трясемо і силоміць не рухаємо. Перша умова, як ми можемо допомогти іншій людині, це бути стабільними самі. Друга умова, ми починаємо трошки з людиною розмовляти, де не вона чи я, а ми перебуваємо. Якщо людина чує, то контакт встановлений. І знову ж таки не зі спини, не в притул, не хапаючи. Ми говоримо спокійно".
Читати ще
Читати ще Як має правильно боліти серце та що робити в такому випадку: розповіла лікарка-кардіолог