У Дніпрі нагадали історію незвичного будинку на вулиці Грушевського

На вулиці Грушевського є незвична двоповерхова старовинна будівля з колонами, яка розташувалася поміж відносно сучасних багатоповерхових будинків. Її адреса вул. Грушевського, 11. І це пам’ятка архітектури місцевого значення «Пансіонат-притулок для дітей загиблих офіцерів».
В Управлінні з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради розповіли історію цієї будівлі.

Дворянський пансіон при Маріїнській жіночій гімназії було відкрито в 1912 році. І розміщувався він у одноповерховій будівлі, в глибині садиби серед саду. А 1914 році відомий архитектор Олександр Красносельський спроектував будинок, який ми бачимо зараз.

-До існуючої будівлі було прибудовано двоповерховий корпус, головний фасад якого виходив на червону лінію вулиці. Планувально до Пам’ятки також було приєднано існуючій одноповерховий будинок праворуч від головного входу. Урочисте відкриття «Пансіону для дітей – сиріт загиблих офіцерів» відбулося 6 грудня 1914 року. В новому корпусі розмістилися парадний вестибюль з двома сходовими клітинами, рекреаційний зал, загальні та спальні кімнати учениць. В перепланованих корпусах — кухня, їдальня, службові та канцелярські приміщення. Симетричний головний фасад було оформлено в стилі неокласицизму, бічні фасади виконано утилітарними, — розповідають на ФБ сторінці управління.
Вже за радянської влади тут розміщувались різні адміністративні установи, дом вчителя. У 1943 році під час боїв будинок сильно постраждав. Його відновлювали і перебудовували за іншими проектами. Значних змін пам’ятка зазнала на початку 1980-х.


— В 1981 р. за проєктом УКРДІПРОМЕЗу (ГІП Н. Кулик) проводиться реконструкція адміністративної будівлі: над старим корпусом будується 2-й поверх, влаштовується загальний з Пам’яткою дах, поверхи об’єднуються і переплановуються. В 2008 — 2012 рр. новий власник ВАТ «Дніпронафтопродукт» (з 1995 р.) проводить повну реконструкцію будівлі: встановлюється новий дах, з двору будується мезонін під котельню, прибудовуються зовнішні пожежні сходи, ліквідовується частина приямків, балкони, деякі прорізи закладаються або прорізаються, всі фасади тинькуються та фарбуються, цоколі закриваються гранітом, встановлюються нові вікна та двері, поверхи переплановуються, будуються нові внутрішні сходи у підвал. На сьогоднішній день Пам’ятка і дворова прибудова використовуються як офісна будівля.

Новости Украины