В Івано-Франківську відбувся допрем’єрний показ фільму «Довбуш»: як це відбувалося

За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.

Прем’єра кінострічки «Довбуш». Фото: Суспільне Івано-Франківськ

В Івано-Франківську 20 серпня відбувся допрем'єрний показ кінострічки "Довбуш". За словами PR-директорки фільму Катерини Косенко, до наймасовішої сцени залучили приблизно 500 людей. У фільмі грають українські, польські, американські актори, серед них — двоє франківців: народний артист України Ростислав Держипільський та заслужений артист України Олексій Гнатковський. Більше про допрем'єрний показ читайте у репортажі Суспільного.

У стрічці йдеться про історичну постать Олексія Довбощука, знаного як Довбуш. Режисер фільму Олесь Санін каже: вивчав історичні документи, зокрема дисертацію академіка Володимира Грабовецького.

Режисер фільму Олесь Санін. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Я знімав фільм про героїв і славу. Про славу, яка може руйнувати, і про героїв, яких собі шукають люди, щоб надихнутися, щоб мати приклад боротьби за власну свободу. Це — моя персональна історія, яку я склав, вивчивши історичні, військові документи, кримінальні справи того часу і Речі Посполитої, і Румунії, Мадярщини, Молдови для того, щоб розповісти вам цю історію", — говорить Олесь Санін.

Фільм знімали на Івано-Франківщині: на Скелях Довбуша, у селах Микуличин, Криворівня. Окрім Прикарпаття, зйомки проходили ще у чотирьох областях — на Львівщині (у Свірзькому замку), на Закарпатті (на території заповідника Свидовець та у селищі Ясіня), на Тернопільщині (у Збаражі) та у Києві. Про це Суспільному розповіла PR-директорка фільму "Довбуш" Катерина Косенко. Загалом у фільмі показали приблизно 50 природних та історичних локацій.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Знімати фільм почали п'ять років тому 19 серпня, говорить продюсер Максим Асадчий. Стрічку вдалося зняти за 108 днів з перервами. Бюджет фільму складає понад 120 млн грн, з них 65 млн — державне фінансування.

"Трішки більше ніж половину грошей ми отримали від Держкіно. Це — чимала сума, але Держкіно пішло на це і спрямувало нам ці гроші, а іншу частину ми змушені були шукати. Збирали бізнесменів, влаштовували їм покази, виступи, розповідали про кіно, намагалися їх якось долучити. Було багато проробленої роботи, але нарешті ми змогли зібрати ці гроші", — каже Максим Асадчий.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У стрічці брата Довбуша — Івана зіграв актор Франківського драмтеатру Олексій Гнатковський.

"Я розумію, що це була реальна постать, він існував. Справжній опришок, брат Довбуша. Їх було двоє. Мало того, в музеї Довбуша є цілий шлях, який проробив Іван. Де він орудував, яка в нього була ватага, куди вони йшли далі. Це — серйозний процес. І ніж, який мав Іван, за свідченнями, зберігається в одному з польських музеїв", — розповідає Олексій Гнатковський.

Директор Франківського драмтеатру та актор Ростислав Держипільський зіграв роль правиці, вихователя Івана Довбуша. За його словами, це — третя роль у кіно, пов'язана з постаттю Довбуша. Першою була роль у короткометражці, у якій він зіграв із заслуженою артисткою України Ірмою Вітовською. Друга — у фільмі "Жива", в якому його герой мав псевдо Довбуш.

"Все, що стосується гір, Гуцульщини, постаті Довбуша, для мене — святе. Справді була проведена титанічна наукова робота, бо це — непересічна для кожного українця, для нас, для гуцулів, сакральна постать Довбуша. Хотілося, щоб було якомога менше неправди", — каже Ростислав Держипільський.

Акторка Дарія Плахтій. Фото: Facebook/Руслана Марцінків

Роль Марічки, коханої Довбуша, у фільмі зіграла акторка Дарія Плахтій. Вона розповідає: було цікаво спостерігати, як змінилися сенси стрічки через п'ять років від початку зйомок.

"Коли ми це втілювали, то була локальна історія Олекси й Марічки, яких ми знаємо чи чули з історії. Я була сфокусована на цьому, а коли побачила фільм учора, то зрозуміла, наскільки сильно це резонує. В одній сцені, яка є в трейлерах, Марічка каже: візьми мене зі собою. Він іде і вона його відпускає. Я зрозуміла, що це зараз — про кожну жінку, яка відпускає свого чоловіка на війну. І це защемить у серці кожного, хто живе в Україні", — говорить Дарія Плахтій.

Також епізодичні ролі у фільмі зіграли футболісти Артем Федецький та Артем Мілевський, співачка Катерина Павленко з гурту "Go_A". У стрічці звучить голос співачки Ірини Вихованець (FIINKА), каже PR-директорка Катерина Косенко.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Після допрем'єрного показу своїми враженнями із Суспільним поділилася глядачка кінострічки Марія Гаврильчук.

"Неймовірно показаний саме період епохи Олекси Довбуша, побут тодішньої громади, польської шляхти. Дійсно передано аж до мурах. Ти дивишся на одному диханні. І це — показник того, що українське кіно — це дійсно рівень", — говорить Марія Гаврильчук.

Над костюмами персонажів працювали понад 100 майстрів. А в наймасовішій сцені кінострічки залучили приблизно 498 людей. Разом із командою фільму на майданчику перебували 596 людей, розповіла Катерина Косенко. З її слів, першими фільм побачили бійці 68 єгерської бригади імені Олекси Довбуша. Продюсер Максим Асадчий та режисер Олесь Санін за сприяння Генштабу показали стрічку в імпровізованому кінозалі неподалік лінії зіткнення.

У масовий прокат в кінотеатрах України "Довбуш" вийде 24 серпня.

Новости Украины