За інформацією: Суспільне Чернігів.
Олена Яковчук. Суспільне Чернігів
У разі відсутності довідки про щеплення, медсестра має повідомляти про це письмово. І директор школи вирішує, допускати дитину до очного навчання чи ні.
"Тому, звісно, коли така доповідна є, то керівник ухвалює рішення і видає наказ про тимчасове відсторонення дитини від очної форми навчання. І на період цього тимчасового відсторонення пропонує батькам вибрати іншу форму, щоб навчання було безперервне. І якнайшвидше, звісно, потрібно надати довідку, щоб дитина могла відвідувати колективні форми навчання", — каже Яковчук.
Чи можуть невакциновані діти ходити до школи
Ігор Полуян каже, що довідка про відсутність щеплення не може бути перешкодою для відвідування школи.
"Навчальний процес має бути безперервним. Що виходить? У тих дітей, яких відсторонили від школи, фактично розірвали безперервний процес, чим порушили Конституцію. А за це вже є стаття 183 Кримінального Кодексу. Тобто кожному директору, який відсторонив зараз своїм наказам дитину від безперервного процесу, загрожує три роки відсторонення і штраф у тисячу неподатковуваних мінімумів".
Відсторонити дітей, особливо тих, які пішли у перший клас, від очної форми начання, не можливо, каже Полуян. На це є ряд причин:
"Так ось, як правило, в першу чергу довідки ці не отримали діти-першачки. Батьки, як хочете, так і навчайтеся. Раз в пів року приходьте до нас, здавайте екзамени. Ну так виходить? Ми не знаємо, як онлайн дитину навчити сидіти за партою, як її навчити писати, як ручку тримати. Тому що до кожної дитини треба підійти, вкласти ручку і водити разом з нею, а не відправляти на сімейну форму навчання. Батьки не володіють навиками педагогіки, навиками навчання".
Ігор Полуян. Суспільне Чернігів
Яку форму освіти обрати для своєї дитини, мають вирішувати батьки, каже депутат.
"А багато дітей, я точно знаю, які нещеплені, проте вони вже перехворіли і кашлюком, і всім іншим. І в них вже цей природний імунітет виробився. І він набагато кращий, ніж імунітет від вакцинації. Тому що від вакцинації один рік діє імунітет".
Відсторонюючи невакцинованих дітей від очного навчання, вони виконують Закон України, каже Олена Яковчук. З її слів, невакциновані діти наражаються на більшу небезпеку, ніж вакциновані.
"Ми радимо почитати рішення Верховного Суду з аналогічної ситуації в Запорізькому академічному ліцеї, коли дитина була тимчасово відсторонена, коли пройшов ряд судів, дійшов до Верховного, і саме Верховним Судом в 2021 році було прийнято рішення, що суспільне благо і суспільне здоров'я переважило в цій ситуації, і що директор якраз нічого не порушив, а вчинив правильно, коли таку дитину тимчасово відсторонив, щоб насамперед її життю нічого не загрожувало", — каже директорка школи №3 у Чернігові.
Зі слів Яковчук, чи відсторонювати нещеплених дітей від очного навчання, вирішують індивідуально.
Олександр Чепурний каже: проблема в тому, що батьки відмовляються від щеплень. А потім вбачають проблему не в тому, що вони відмовились, а в тому, де взяти довідку, правильно чи неправильно діють керівники навчальних закладів.
Також важливо розуміти перелік документів, які необхідні, щоб визначити, як саме навчатиметься дитина, каже Чепурний.
"Тому що багато внутрішньопереміщених дітей, багато дітей, які вертаються з-за кордону, які не отримали щеплень, діти, які втратили підтверджуючі документи стосовно своїх щеплень. Або інші причини. Всі ці щеплення можна зробити, вони надолужуються".
Олександр Чепурний. Суспільне Чернігів
Яку небезпеку для суспільства несуть невакциновані діти
Нещеплені діти — під загрозою, каже Олександр Чепурний. Наразі в області зростає захворюваність на кашлюк, також реєструють подинокі видпадки кору, є навіть смертельні випадки.
"Наше завдання – побачити ці ризики і донести їх до батьків, що є ризики, шановні, потрібно вакцинуватись. Якщо батьки бажають, щоб їхні діти навчалися офлайн, то потрібно просто вакцинувати свою дитину, все просто. Питання щодо відвідування дітьми організованих дитячих колективів, потрібно чітко зрозуміти, що воно врегульоване на законодавчій базі. Воно врегульоване вже давно. Ця норма в нас діє з 2000 року".
Вакцин для щеплення дітей на Чернігівщині є вдосталь, каже Чепурний. Негативних реакцій після вакцинації не фіксують. Щоб вберегти дітей від інфекційних хвороб, потрібно, щоб всі були вакциновані. Якщо дитина не має щеплення, це, перш за все, небезпечно для її здоров'я.
"А друге, є таке поняття як колективний імунітет. Для чого це потрібно? Тому що в колективі ще є певна кількість дітей, які не можуть отримати щеплення через стан свого здоров'я. І найбільша проблема у нас саме з шестирічками, з дітьми, які саме йдуть в школу, і вже вони мають отримати майже всі щеплення відповідно до національного календаря щеплень", — каже Чепурний.
Щодо вакцинації дітей, фахівці проводять планові та позапланові перевірки шкіл і дошкільних начальних закладів.
"У нас в минулому році був схожий випадок, коли була підозра на поліомієліт. Зразок цієї дитини досліджували досить довго, тому що його направляли на підтвердження у відповідній міжнародній лабораторії. Дитина померла, це була неврологічна симптоматика. Але, коли ми проводили епідемічні розслідування, шукали коло контактних осіб, то знайшли велику кількість осіб, з якими дитина контактувала, які були в цьому навчальному закладі, які були нещеплені. Всі вони були в групі ризику".
Скільки дітей у школах Чернігова невакциновані
Зі слів Ігоря Полуяна, у Чернігові невакциновані близько 900 дітей.
"Це лише ті, хто відмовився. А ті, хто ще недоотримали, їх дуже багато. Єдина умова, яка може все-таки обмежити їхнє навчання – це 15-та стаття, яка каже про те, що якщо інфекційне захворювання розповсюджується, то зі шкіл треба забрати всіх невакцинових дітей. І це так і відбувається.".
В таких випадках, каже Полуян, є наказ від санітарного лікаря, і невакцинованих дітей не допускають до навчання.
"І, як ми про це знаємо, головний санітарний лікар надає наказ. І тоді я особисто об'їду всіх директорів шкіл і скажу, щоб всіх дітей, які невакциновані, завтра ми не допускаємо до школи. А доти, поки не буде наказу головного санітарного лікаря, що в нас якась інфекційна хвороба, всі діти мають ходити в школу, як вони хочуть", — каже депутат.
Яка ситуація з інфекційними захворюваннями
Зі слів Олександра Чепурного, інфекційна захворюваність на Чернігівщині за останніх вісім місяців зросла на 20%.
"Це за рахунок гострих респіраторних інфекцій. Також у нас ростуть гострі кишкові інфекції і в нас значно ростуть саме захворювання, яким можна запобігти засобами імунної профілактики".
У 2024 році на Чернігівщині на кашлюк захворіли 99 дітей. Одна дитина, яка була невакцинована, померла.
"Причому з цих 99 осіб, які захворіли на кашлюк, 70% – ті, що не отримали щеплень. За попередні роки захворювальність на кашлюк не реєструвалась. Це говорить про те, що стан інфекційної захворювальності загострюється".
Вся робота має бути направлена на недопущення погіршення епідеміологічної ситуації, щоб запобігти смертям, каже Олександр Чепурний. На початку кожного року фахівці аналізують, скільки в області дітей, які потребують вакцинації.
"Звичайно, я погоджуюсь в тій частині, що ми зобов'язані просто зробити все, щоби убезпечити наших дітей від інфекцій, і профілактика – це є найкраще лікування. Проте ці наші заходи не мають права нівелювати свободу і права наших дітей".
Що кажуть лікарі
"Ми вакцинуємо наших дітей, щоб вони, по-перше, не захворіли. По-друге, якщо, не дай Боже, захворіли, то це пройшло легко. І третє, щоб вони не переносили захворювання. Ось вакцинація вирішує ці питання", — каже сімейний лікар Олександр Зленко.
У дітей, згідно з календарем щеплень, має бути вакцинація від 10 інфекцій.
"Є діти, які хтось через війну, хтось через міграцію, і з інших причин, не вакцинувався. В даному випадку вирішується питання по-різному. Тобто довакциновуємо дітей. Тоді розглядають питання видачі довідки тимчасової на період вакцинації".
Чи готові батьки та керівники навчальних закладів нести відповідальність в тому випадку, коли дитина захворіє
Ігор Полуян каже: у разі відсутності щеплення у дитини, директори могли б вимагати заяви від батьків, що вони розуміють і несуть всю відповідальність за життя своєї дитини.
"Директор міг би вимагати заяву, що у випадку захворювання дитини, батьки не будуть мати претензій ні до директора, ні до медсестри, ні до будь-кого іншого, якщо я відмовлюся від вакцинації".
Олександр Чепурний каже: в такому випадку потрібно розуміти, що дитина несе загрозу для інших дітей. Захворіти може і вакцинована, і невакцинована дитина.
"І ви ж маєте 100% розуміти, що вакцинація не дає 100% гарантії, що дитина не захворіє на цю інфекцію. Вона дає гарантію про те, що або інфекція пройде в легкій формі, або дитина не захворіє, або вона пройде без якихось важких ускладнень".
У випадку, якщо захворіє невакцинована дитина, відповідальність мають нести батьки, каже Ігор Полуян.
"Але ті діти, які щеплені, вони вже себе убезпечують, і в них буде легка форма захворювання. А якщо захворіє нещеплена дитина — це вже будуть проблеми батьків, вони також на це свідомо пішли. І тому не буде ні в кого претензій".
Директорка школи №3 у Чернігові з цим не погоджується. З її слів, невакциновані діти можуть нести загрозу для вразливих категорій населення. До прикладу, у їхній школі є родина, у якої двоє дітей хворі на онкологію.
"Їм просто не можна щепитися, ви це розумієте? Ми заради них створюємо колективний імунітет. І в своїй школі, і в своїй громаді, і в країні. Заради таких вразливих, яким просто по медичних показах не можна. І такі діти є в родинах працівників. Чому вони мають наражатися на небезпеку?".
Школи стали заручниками цієї ситуації, каже директорка.
"Чомусь лікарі цього року перестали брати на себе цю відповідальність і не пишуть, що дитина може відвідувати школу. І до них чомусь всі ставляться з розумінням. І ті школи стали заручниками. Чомусь ні торговельно-розважальні центри, ні кінотеатри, ні кафетерії, як, наприклад, в Австрії, не вимагають вакцинації".
Хто несе відповідальність і хто має все контролювати
Є стаття 11 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", де регламентується саме питання проведення профілактичних і протиепідемічних заходів, в тому числі щеплення. Так от основна відповідальність і проведення всієї цієї роботи лежить на органах виконавчої влади і місцевого самоврядування.
"І прикро, що чиновники такого рівня не розуміють цього питання, виносять ці антивакцинаторські настрої в публічну площину (мова про висловлювання Олександра Ломака про те, що всі діти мають відвідувати очну форму навчання, — ред.). Тому що питання саме забезпечення захисту дітей, формування колективного імунітету під час війни — це питання, напевно, не лише індивідуального захисту, не лише колективного захисту, а питання національної безпеки", — сказав Олександр Чепурний.
Читати ще
Читати ще Ситуація з електроенергією на Чернігівщині та що роблять, аби не було відключень, — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, «бусифікація», рекрутинг — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще
Читати ще Ситуація з врожайністю на Чернігівщині та як це впливає на ціну продукції, — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще На зарплату в 40 тис. грн немає кандидатів, популярні професії та чи є підтримка держави: підсумки «Що відбувається?»