Варикоз: що це таке, чи можна з ним жити все життя і коли його треба обов’язково лікувати? Пояснює лікар

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Нога людини, хворої на варикоз. Getty Images

Як людині зрозуміти, що в неї починається варикоз?

Спочатку з'являється тяжкість в ногах в кінці робочого дня. Але такі симптоми є майже у всіх. Якщо людина помітила, що постійно "гудять" ноги, почали уставати, з'являються набряки, але візуально ще нічого нема, то краще зробити контрольне УЗД. Якщо дослідження нічого не покаже, то варикоз можна виключити. Це можуть бути просто фізіологічні набряки, адже людина має більше рухатись. Коли людина весь день сидить або стоїть через професійну діяльність тоді будуть набряки. Вважається, що до 200 мл рідини в таких випадках — не є патологією. Для людей таких професій рекомендується надягати компресійну білизну. Вона механічно допомагає застою.

Люди яких професій більш схильні до варикозу?

Перелік досить великий: хірурги, медсестри, продавці, перукарі. Загалом, всі ті, хто багато стоять на роботі. "Сидяча" робота менш впливає на розвиток варикозу.

Чи варто носити компресійну білизну постійно?

Ні. Таку білизну треба носити під час "стоячої" роботи, під час довгих перельотів — понад 5-6 годин і під час довгих поїздок особливо автобусом. Там дуже сильно набрякають ноги, є такі ускладнення як тромбози, лімфостази і т.д.

Рекомендацію щодо носіння компресійної білизни надає лікар. Вона підбирається індивідуально за розміром ноги. І це ж не обов'язково колготи або панчохи. Це можуть бути гольфи, довжиною трохи вище ніж шкарпетки. Вони є різних кольорів, різних фірм, більш жорсткі або більш м'які. Їх призначає лікар, судинний хірург або флеболог. Він дивиться й дає рекомендації. Пацієнт може замовити сам собі білизну в медтехніці чи в Інтернеті, або безпосередньо у лікаря на прийомі.

Компресійні гольфи на нозі у людини. Getty Images

Як саме має виглядати варикоз та з чим його можна сплутати?

Ознаки варикозу — це наявність видимих вен. "Виноградні грона", випинання. Його інколи плутають з ліпомамиЛіпома – це доброякісне новоутворення з жирових клітин, обмежене капсулою зі сполучної тканини. Вона має округлу форму й формується зазвичай під шкірою, але може утворитися на внутрішніх органах. У побуті цю пухлину називають жировик., якщо вони на стегні, наприклад. Однак судинному хірургу в цьому важко помилитися, адже в "жировиків" бувають різні локалізації. Також ліпома інша на дотик. А на УЗД взагалі всі питання відпадають.

Якщо в людини тоненька "сіточка" венозна, то це вже вважається варикозною хворобою ретикулярної вени. Але, щоб її позбавитись, то операція не потрібна. Це тільки косметичне питання. І якщо, наприклад у людини це виглядає, як татуювання, або синя пляма і її це турбує, то в такому випадку, за бажання, роблять косметичні процедури — уколи, так звану склеротерапіюСклеротерапія – безопераційна та ефективна процедура для лікування поверхневих вен, уражених варикозом. Цей метод підходить для видалення невеликих змін і косметичних дефектів у вигляді синіх сіток вен і «зірочок»., також є спеціальні косметичні лазери. Комплексно можна досягти непоганого візуального результату. Це жодним чином не впливає на здоров'я, але також це не є гарантією того, що й надалі не будуть з'являтися маленькі судинки.

Взагалі судинна "сіточка" може сказати про те, що в людини є схильність і можливо є, або буде захворювання основних вен, які приводять до варикозу, той який потім потрібно лікувати. Це дає лікарям підозру, вони призначають обстеження, яке буде відповіддю на питання. А буває, що ця "сіточка" — це ізольована проблема, яка ніколи в житті не приведе до варикозу.

Слід зауважити, що друга стадія хвороби рано чи пізно переходить в третю, четверту й далі. А перша стадія може залишатися протягом всього життя в такому стані.

Яка частина ноги більше страждає від варикозу?

Є глибокі вени, які виконують 95-97% току крові. Вони не беруть участь у розвитку варикозу. А є поверхневі вени, які виконують 3-4% току крові. Саме вони беруть участь у розвитку варикозу. Є основні вени — велика підшкірна і мала підшкірна. Остання впадає в велику в ділянці підколінної ямки, велика підшкірна починається на стопі, іде і впадає в глибоку венозну систему в ділянці паху. Один з основних клапанів знаходиться в ділянці паху. І коли він перестає працювати, то з часом на гомілці з'являються "вузли".

Отже, хвороба починається не в "районі" гомілки, а в ділянці паху. Якщо на ранніх стадіях на УЗД лікарі побачать нездатність клапана (візуально цього ще не буде), то можна буде виправити цю проблему взагалі без видимих слідів. Але, якщо вже пройшов час і в людини на гомілці "повилазили" ці притоки, то тоді потрібен більший об'єм лікування. Наголошую, причина починається не на гомілці, а зверху, там, де працює один з основних клапанів. В одній вені може бути від двох до 12 клапанів в середньому. Але один із основних, остіальний, коли він не працює, основний відтік крові йде звідти.

Як людині зрозуміти, що треба вже звертатися до лікаря, а візуальних проявів немає?

У випадку, якщо нема візуальних змін, а людина спостерігає в себе довгий час тяжкість в ногах, набряки, судоми, синдром "неспокійних ніг", то тут вже варто звернутися до лікаря. Синдром "неспокійних ніг", до речі, може бути пов'язаний не тільки з венозною патологією, але й з неврологічними проявами, також у зв'язку з недостатністю в організмі людини іонів калію або магнію. Він проявляється в тому, що людина не може знайти зручне положення, не знає куди покласти ноги, вони "гудять". Взагалі цей синдром про те, що людина замислюється над цим: лягає спати, наприклад, і думає про ноги, бо вони її хвилюють. В таких випадках треба прийти до лікаря. Прийом не займає багато часу: разом з УЗД він триває до 20 хвилин.

Щодо судом, то при варикозі вони зазвичай бувають у нічний час і регулярні. Можливо не кожну ніч, але не рідше 10-15 ночей за місяць. Судоми венозного характеру, як правило, бувають на постійній основі й в нічний час.

Жінки чи чоловіки більше хворіють на варикоз?

Більше жінки. Згідно з даними ВООЗ, то зі всіх хворих на варикоз, жінки складають 20-40%, в той час, як чоловіки — 15-25%. Для жінок ускладнюючими факторами є гормональний фон, пологи, вагітність. Генетична схильність може бути у всіх, як у жінок, так і у чоловіків, фізичне навантаження — це більше у чоловіків. Але на стінку вени більше діють гормони. На згущення крові також дуже діють гормони. Особливо під час вагітності, гормональний фон дуже активний, і це відбувається протягом 9 місяців. До цього ще додаються самі пологи.

Коли жінка виношує дитинку, матка збільшується, поряд з нею знаходиться одна з найбільших вен — велика порожниста вена, в яку впадають вени з ніг. Перетискання цієї вени погіршує відтік крові. Створюється ще більше навантаження на цю вену, на цей клапан. Якщо клапан "хороший", то він закрився і під клапаном тиску немає, тобто попри будь-яку напруженість вена не буде розширюватися, а якщо клапан пропускає, то вена розширюється, що призводить до варикозу. Під час самих пологів, то там зрозуміло, й тиск набагато збільшується. Також Кесарів розтин та інші оперативні втручання є факторами, що "сприяють" розвитку варикозу. Сюди можна додати ще клімакс, прийом гормональних контрацептивів, тобто все це в сукупності і є відповіддю на питання, чому хворих на варикоз жінок більше, ніж чоловіків.

Як варикоз впливає на організм в цілому?

Варикоз впливає на загальний стан людини. Особливо це стосується тих, хто страждає на гіпертонію. Зокрема, людей віком 50+. Адже, після операційного втручання, більшість з них відчуває полегшення не тільки в ногах: пацієнти починають менше пити спеціальних препаратів для зменшення тиску. Сказати, що позбавлення варикозних вен прибирає зовсім гіпертонічні кризи неможна, однак є певні категорії пацієнтів, які дійсно кажуть, що стали себе краще почувати після операції.

Чи "вилізуть" вени після операції? Як це можливо спрогнозувати?

За допомогою УЗД лікарі можуть запідозрити, адже вони знають, які повинні бути діаметри вен. Також УЗД показує, як працює ідеальний клапан, а який вже не повністю закривається. Тобто приблизно лікарі можуть спрогнозувати, що з якоюсь веною можна проходити років 15 спокійно, а можуть вказати на слабке місце, за яким треба спостергіати один раз на пів року. Якщо через рік, п'ять або 10 буде все так само, то можна й далі спокійно себе почувати, але якщо через два роки лікарі бачать погіршення стану, то вони встигають не допускати погіршень і виправляють причину.

Як лікували варикоз в давнину і як це відбувається зараз?

За часів Гіпократа "виноградні грона" випалювали. Просто брали розпечений метал і випалювали повністю всі притоки та варикозні вузли через шкіру. Був великий опік, але ці вени спалювалися.

Зараз є різні методи лікування:

  • класична флебоктомія. Вену видаляють повністю з притоками та гілками. Це звичайна відкрита хірургія.
  • лазерна операція. Вену не видаляють, а запаюють: лазерний катетер заходить в середину вени і запаює її зсередини.
  • РЧА (радіочастотна абляція): в неї суть єдина з лазерною операцією — обидві термічні, однак у випадку РЧА замість лазерного проміню використовують радіочастотний катетер.
  • клейові методи. Вена заклеюється біоклеєм.

Загалом суть будь-якої операції, це прибрати ток крові з неправильно працюючої вени. Частіше всього у варикозі приймає участь велика підшкірна вена, приблизно у 80% випадків. Нею тече в нормі до 2% крові. Але, коли клапани не працюють, вона шкодить вже своєю наявністю: треба її прибрати з кровотоку, щоб кров з гомілки здоровими венами підіймалася вище без застою. Тобто під час операції лікарі виключають цей патологічний резервуар з кровотоку: її або видаляють, або запаюють зсередини.

Після видалення вени спадають набряки, зникають судоми та відчуття "тяжкості" в ногах. Загоюються трофічні виразки. Як правило, вони загоюються через 3-6 місяців після операції.

Відкрита операція (флебоктомія) робиться під спинно-мозговою анестезією. Після операції вдягається компресійна білизна і не знімається взагалі добу. В середньому білизну після операції треба вдягати від тижня до трьох. Але це все індивідуально і залежить від стадії варикозу і розміру виразки.

Також перед операцією лікарі завжди враховують, як згортається кров у пацієнта.

Обов'язкові аналізи, які повинен здати пацієнт перед операцією, це загальний аналіз крові, глюкоза крові і коагулограмаКоагулограма — це аналіз, який показує здатність крові згортатись та швидкість, з якою може утворюватися тромб. За допомогою коагулограми лікар може оцінити ризик кровотечі або тромбозу у судинах.. Інколи ще лікарі додатково призначають аналізи на вірусні захворювання.

Інвазивне лікування варикозу. Getty Images

Які види косметичного лікування?

Кріо Лазерна склеротерапіяКлаКС– це інноваційний спосіб видалення судинних сіточок і невеликих варикозно змінених вен за допомогою одночасної комбінації кріо, лазера, ін'єкцій і візуалізації вен апаратом посиленою реальності. та склеротерапіяСклеротерапія – один із найефективніших, безопераційних методів, для видалення судинних «зірочок» (телеангіоектазій) та лікування локального варикозного розширення вен на ногах.. Здебільшого це уколи: робиться укол препарату в маленьку судинку. Суть процедури — запалити цю судинку. Вона запалюється, закривається, а потім організм її з часом розчиняє, адже вона вже йому не потрібна. Але це не відбувається моментально, повністю венка зникає протягом пів року. Це залежить від діаметру вени, щильності шкіри, від обміну речовин і т.д.

Народна медицина при варикозі: які методи є ефективними, на думку лікаря?

Жодні мазі, таблетки, уколи, клапан, який погано працює, не відновлюють. Єдина профілактика — це еластична (компресійна) білизна. Якщо є варикоз, якщо є критичні покази проти операції, то ця білизна — єдине, що може трохи "пригальмувати" захворювання і зменшити фактори ризику, тобто тромбози і трофічні порушення.

Щодо пиявок. В найкращому випадку вони трошки відсмоктують кров в тому місці, де їх ставлять — біля варикозних вузлів, однак кров через хвилину набирається знову. Пиявки трохи прокусують шкіру або судинну стіночку, внаслідок чого вона спазмується і на деякий час може візуально зникнути. Буває так, що навіть рік-два можна візуально бачити зменшення варикозних вузлів. Але внаслідок такого лікування у 30-40% людей може бути запалення, тромбоз, трофічні порушення шкіри. Це один випадок. В іншому випадку, якщо у людини такого не відбулося, то вона через пару років звертається до лікаря з більшим загостренням варикозної хвороби. Вени, які були раніше нібито проліковані пиявками, стають жорсткішими, за структурою як хрящ. І видалити їх вже проблематично: треба робити більший розріз. До того ж операція ускладнються тим, що вени рвуться, адже вони втратили свою еластичність. Рани після операції гояться довше і з боку естетики це виглядає також негарно.

Профілактика варикозу

Крім компресійної білизни, про яку говорили раніше, це здоровий спосіб життя, здорове харчування: більше клітковини — овочі, фрукти. Слідкувати за вагою, адже вага, по-перше, механічно стискає вени, по-друге — гормонально впливає. Зайва вага негативно впливає на стінку вени. Більше рухатися, більше спорту. Контрастний душ дуже "підкачує" м'язи судин, вони стають більш міцними.

Чому лікарі не рекомендують робити операцію влітку?

Для того, щоб видалити вену, треба в паху зробити розріз від трьох до 10 сантиметрів. Також розрізи інколи робляться і на нозі. Влітку спекотно, рани гояться гірше. Потрібно носити еластичну компресійну білизну, бінти протягом місяця — це все створює певний дискомфорт.

Щодо інвазивногоІнвазивна процедура (від новолатинської invasivus; від invado — «входжу всередину») — медична процедура, пов'язана з проникненням через природні зовнішні бар'єри організму (шкіра, слизові оболонки). Прикладом найпростішої інвазивної процедури є будь-яка ін'єкція, а найскладнішою — хірургічна операція. лікування, йдеться не про операцію, а про проколи, то тоді, робиться декілька проколів через 2-3 міліметри, то рани гоються через 3-6 днів. Панчохи носять в цьому випадку від тижня до двох.

Виходячи тільки з цього, лікарі не рекомендують робити подібні операції влітку.

Взагалі варикоз влітку погіршується, адже з'являються більші набряки, тяжкість ніг більша, влітку ми втрачаємо вологу — кров стає густішою, тому ризик тробозу зростає.

Читати ще

Читати ще Апендицит: що може спровокувати хворобу, які її симптоми та методи лікування

Новости Украины