Верифікація пенсіонерів, зростання цін і податкові перевірки: що на нас чекає в грудні

Верифікація пенсіонерів, зростання цін і податкові перевірки: що на нас чекає в грудні

Фото: Pexels.com

В останній місяць 2023 року на Україну чекає низка змін.

Верифікація: треба встигнути

Незважаючи на те що в планах уряду продовжити термін проходження фізичної ідентифікації на 3 місяці — до 1 квітня 2024 року, сьогодні останньою датою є 31 грудня 2023 року. Тому бажано встигнути підтвердити свою особу саме до цього дня. Зрозуміло, тим, кому це потрібно.

Є дві категорії пенсіонерів, яким абсолютно точно потрібно пройти ідентифікацію.

По-перше, це ті, хто стали внутрішньо переміщеними особами до 24 лютого 2022 року.

По-друге, це пенсіонери, які мешкали в Україні, отримували пенсію через відділення «Укрпошти», але потім поїхали за кордон і не оформили переведення пенсії на банківський рахунок. Таким чином, «Укрпошта» втратила можливість доставляти пенсію, і люди не отримували її понад 6 місяців.

Офіційне роз’яснення ПФУ щодо цього можна прочитати тут.

З детальною покроковою інструкцією проходження ідентифікації можна ознайомитись тут.

Грошова допомога: трохи збільшиться

Розширено програму додаткової підтримки пенсіонерів за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН (ЗПС ООН). Про збільшення розміру грошової допомоги повідомляє Мінсоцполітики.

У Мінсоцполітики нагадали про проєкт підтримки громадян, які проживають у зоні бойових дій, мають низьку пенсію та не отримують іншу фінансову допомогу від міжнародних організацій.

Зокрема, із серпня 2023 року таку фінансову підтримку отримують пенсіонери, які:

проживають на територіях активних чи можливих бойових дій; мають розмір пенсії менше ніж 3 тис. грн; не отримували з 1 березня 2023 р. додаткових грошових виплат від міжнародних організацій чи допомоги на проживання для ВПО.

ВПП ООН надавала таким пенсіонерам грошову допомогу на суму, якої не вистачало до 3 тис. грн – її отримують близько 270 тис. пенсіонерів.

24 листопада уряд ухвалив рішення, за яким збільшується граничний розмір пенсії для отримання додаткової грошової допомоги з 3000 грн до 3250 грн.

Податкові перевірки повертаються

У грудні припиняє дію мораторій на перевірки. Проте тимчасово, до кінця наступного року, перевірки діятимуть лише для певних категорій бізнесу.

Перевірятимуть наступні категорії платників податків:

У сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції (алкоголь, сигарети, паливо). У сфері організації та проведення азартних ігор в Україні. Платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги. Нерезиденти, які ведуть в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва. Інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 року, відповідають одному із визначених законом критеріям: мали вдвічі більшу дебіторську заборгованість, ніж кредиторську; мали рівень сплати податку на прибуток менше 50% у галузі та ПДВ менше 50% у галузі; річний дохід становить понад 10 мільйонів гривень, при цьому загальна сума видатків становить понад 75% від суми річного доходу.

При цьому продовжиться мораторій на:

проведення документальних перевірок платників єдиного податку І та ІІ груп – до 1 грудня 2024 року; проведення документальних перевірок платників податків, чиєю податковою адресою є тимчасово окуповані території та території активних чи можливих бойових дій; проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування, які розташовані на тимчасово окупованих територіях та територіях активних/можливих бойових дій.

Курс долара: все залежить від НБУ

Експерти, опитані KP.UA, практично в один голос говорять про те, що зараз курс долара в Україні насамперед залежить від політики НБУ. Регулятор має достатньо ресурсів для того, щоб вийти на ринок і, купуючи або продаючи долари, нівелювати вплив інших факторів.

За словами аналітика Данила Моніна, навряд чи до кінця року курс перевищить значення 37 гривень за долар, але загалом, яким буде курс, знає лише Національний банк.

– У грудні дії регулятора, спрямовані на утримання курсу гривні на поточних «міцних рівнях», залежатимуть від перспектив надходжень фінансової допомоги міжнародних партнерів, – зазначив у коментарі KP.UA аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. — Якщо США зможуть подолати міжпартійні розбіжності щодо бюджету, то поведінка Нацбанку в грудні залишиться незмінною. Він продовжуватиме захищати гривню великими валютними інтервенціями, тому грудневе ослаблення гривні якщо й буде, то дуже плавним та невеликим. У банках долар до кінця року коштуватиме 38,00-39,00 гривень, а на валютному ринку – 36,50-37,00 гривень.

Комуналка: тарифи залишаються без змін

Тарифи на електроенергію, газ, опалення та гарячу воду у грудні 2023-го не змінюватимуться. Вартість комунальних тарифів зафіксована до травня 2024-го, тобто якщо їх і піднімуть, то вже після закінчення опалювального сезону.

Не виключено, що у грудні на українців чекають масові відключення електроенергії. Хоча чиновники і рапортують, що повністю готові до зими, від обстрілів інфраструктури росіянами застрахуватися неможливо. А протягом ремонтних робіт та балансування системи енергетики скорочуватимуть споживання.

Продукти: напередодні свят дорожчатимуть

Перед новорічно-різдвяними святами продукти в Україні традиційно дорожчають, і цей рік винятком не буде. 

Серед основних причин зростання цін експерти називають сезонний фактор, подорожчання палива та очікування девальвації гривні після запровадження гнучкого курсу.

Загалом експерти різкої девальвації у грудні 2023-го не очікують, але не виключають, що у грудні продуктові цінники додадуть ще 5-7%.

Згідно з прогнозами, свинина подорожчає на 3-5%, а яловичина та курятина, як мінімум, не подешевшають. Не виключено, що на 7-10% подорожчають молочні продукти, і тут на перший план виходить сезонність: надої зменшуються, а витрати на утримання поголів’я холодної пори року збільшуються. Також відчутно зростуть ціни на яйця, а пік вони, ймовірно, досягнуть перед новорічними святами, як було минулого року. Також попереду на нас чекає сезонне подорожчання (мінімум на 10%) овочів та фруктів через зростання витрат на зберігання та транспортування. У зоні ризику все – від огірків-помідорів до овочів борщового набору.

Джерело

Новости Украины