За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Суспільне Чернігів
Відновили перші чотири поверхи коштом міста, а на тих, що вище, люди роблять ремонт за власні гроші. У Чернігові ремонтні роботи з відбудови багатоповерхівки на вулиці Богуна завершені, розповіла Суспільному представниця управління ЖКГ Тетяна Корж. Зараз триває процес підключення квартир до газопостачання. Чому ж одні менканці отримали допомогу, а інші ні — розповідаємо далі.
Ольга Алімова — мешканка багатоповерхівки на вулиці Богуна, 44 у Чернігові. Родина живе на третьому поверсі. У березні минулого року поряд з їх будинком впала п’ятсоткілограмова авіабомба. В цей момент Ольга перебувала на вулиці, вийшла купити корм для кота.
Багатоповерхівка на Богуна, 44 після бомбардування. ФОТО: Ольга Алімова
Спершу я не зрозуміла, що це літак. Тільки коли вже підняла голову, тільки за долю секунди побачила, що він на малій висоті, і все. Потім тільки величезний удар — і все. А чоловік же в мене був у квартирі. Таке враження було, каже, що наш дев'ятиповерховий будинок просто від землі підняло, перетрусило і назад поставило", — розповідає Ольга Алімова.
Ольга Алімова. ФОТО: Суспільне Чернігів
Ударною хвилею вибило всі вікна та двері у трьох з п’яти під’їздів будинку, розповідає жінка. Найбільше постраждали нижні поверхи. Такою була її квартира після обстрілу.
Квартира Ольги Алімової після бомбардування. ФОТО: Ольга Алімова
"Таке враження, що хвиля зайшла, побула в усьому домі й вийшла. Тому що впали всі перегородні, міжкімнатні стіни".
2022-го року відбудовувати пошкоджену багатоповерхівку на Богуна взялися одразу три організації: Чернігівська міська рада та дві міжнародні гуманітарні місії. Перші чотири поверхи будинку відновили за гроші з міського бюджету.
"Вартість капітального ремонту по Богуна, 44 була близько шести мільйонів гривень. Будинок почали відбудовувати у 2022-му році, і вже на кінець року основні роботи були завершені, це грудень місяць. За цей час відбудували несучі стіни, пошкоджену частину фундаменту укріпили й відбудували, також зовнішнє мурування стін, парапети на даху, покрівлю, посилили плити — перекриття у місці пожежі. Капітальний ремонт відбувався у квартирах і вище четвертого поверху. Це стіни відбудовувались, це вхідні двері відбудовувались, це теплова система відбудовувалась", — розповіла Суспільному представниця управління ЖКГ міськради Тетяна Корж.
Представниця управління ЖКГ міськради Тетяна Корж. ФОТО: Суспільне Чернігів
У квартирі Ольги Алімової за гроші з міського бюджету відбудували одну міжквартирну стіну.
"Коли я показала, що в мене і балконні двері вибиті, вікно вибите і вхідні двері, у мене замок залізний. Вони сказали «Так у вас нормальні двері». І коли я показала пластикові двері на іншу сторону, вони сказали: «Так це на ту сторону — нас не стосується». Хоча це «Основа Буд», яка повинна була робити повністю всім до четвертого поверху".
Квартира Ольги Алімової зараз. ФОТО: Суспільне Чернігів
Вікна і двері родині Ольги замінила чеська гуманітарна організація "Людина в біді". Вони взяли в роботу квартири вище четвертого поверху, але не бралися за ремонт в самих кімнатах.
"Ми брали ті квартири, які не підпадали під програму міського відновлення, а також, якщо в цих квартирах, які відновлювались за кошти міста, і там ставились вікна, але в них була потреба у внутрішніх і зовнішніх дверях, то ці квартири ми теж брали, просто щоб не накладалась допомога від міста і наша допомога", — говорить старший фахівець проєкту ГО "Людина в біді" Дмитро Янчук.
Старший фахівець проєкту ГО «Людина в біді» Дмитро Янчук. ФОТО: Суспільне Чернігів
Такий мала вигляд квартира Ольги Окуленко на п'ятому поверсі після бомбардування.
Квартира Ольги Окуленко. ФОТО: Ольга Окуленко
Вибуховою хвилею тут вибило вікна, двері, та стіну між кімнатами. Усі пошкодження неодноразово фіксувала комісія, розповідає Ольга. Жінка каже, у своїй квартирі ремонт після пошкоджень робили власним коштом.
Квартира Ольги Окуленко. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Ми самі протягом року щодня приходимо сюди годині об 11:00 і працюємо. До сьомої, до восьмої. Щось робимо. Ми вже дуже багато зробили. Стіни зробили, підлогу".
Ольга Окуленко. ФОТО: Суспільне Чернігів
За словами представниці управління ЖКГ Тетяни Корж, на час проведення робіт до квартири Ольги не було доступу.
"Якщо в квартири не було доступу на момент обстеження і проведення робіт, і люди вже повернулись у свої помешкання після того, як ремонт закінчився, то його вже внести у проєкт не було можливим".