За інформацією: Суспільне Вінниця.
Відвари із цибулиння, рясту, грициків та бузини. Суспільне Вінниця
Майстриня розповіла, що писанки бувають як оберегові, так і звичайні, а також розрізняються за призначенням: для чоловіків і жінок. Усе залежить від символів, які наносяться на поверхню яйця.
"Є більш жіночі символи і чоловічі. Ось жіночі — як ружа або зоря, квітка. Є восьмираменна зірка. Зустрічається і на рушниках, і на сорочках. Він потужний і універсальний. Є дерево роду, вазон для дому — для здоровʼя і достатку. Чоловічий символ — дубові листочки, на здоров'я чоловікові".
Писанки та крашанки. Суспільне Вінниця
Одна з писанок, яку створювала майстриня, була з орнаментом ружі. Олеся Пшенишнюк розповіла, що це сильний жіночий оберіг, який символізує життя, світло, тепло, здоров’я та довголіття. Ружу найчастіше зображають на Поділлі.
Писанкарка малює олівцем візерунок на яйці. Суспільне Вінниця
Щоб візерунок вийшов гармонійним, яйце спершу розграфлюють олівцем на чотири частини, а далі наносять косий хрест і промінці
"Тепер нам буде легко знайти центр на кожній половинці яйця і намалювати ружу. Ми малюємо косий хрест на одній половинці й на іншій, і так повторюємо промінчики. Невелику кількість воску беремо в лійочку, бо багато воску брати не можна, бо може вилитися. І навожу лінії, які я нанесла олівцем. Я їх закриваю воском потім, буду фарбувати. І ті лінії, які я закриваю воском, будуть першим кольором", — розповіла Олеся Пшенишнюк.
Олеся наводить воском лінії, які нанесені олівцем. Суспільне Вінниця
Коли все закрили воском, то перед тим, як опустити яйце у барвник, його кладуть в оцет. Роблять це, аби знежирити, щоб фарба сіла гарно.
"І можна зразу опускати у жовтий колір. Це відвар із грициків. Він дасть нам лимонний колір: теплий жовтий. Залишаємо на кілька годин".
Писанка, частково покрита воском. Суспільне Вінниця
Щоб отримати пастельні відтінки, барвники варять до п'яти хвилин, а яйце тримають у настої до 6 годин. Процес довший, ніж зі штучними фарбами, але результат — унікальний, сказала Олеся Пшенишнюк.
Яйце у відварі з цибулиння. Суспільне Вінниця
Також ці кольори не фарбують яйце з середини і не перебиваються на руки. Писанки та крашанки у такий спосіб жінка робить третій рік підряд.
Олеся покриває воском яйце. Суспільне Вінниця
Після того, як яйце дістали з грициків, його просушують, бо віск до мокрої поверхні не вчепиться. Далі закривають воском ті частини, які залишаться жовтими.
"Це відвар цибулиння. Пройшов час, і ми маємо ось такий помаранчевий колір. Просушуємо і повторюємо той самий процес, і думаємо, що ми залишимо помаранчевим".
Писанку витирають від розтопленого воску. Суспільне Вінниця
Родзинка природних відварів у тому, що до кінця не знаєш, який відтінок дасть та чи інша рослина або ягода.
"Для мене було повною несподіванкою, що, до прикладу, синя квітка не дасть синій барвник. От із рясту фіолетового дають зелений колір, від фісташкового — до темно-зеленого. Червоні пелюстки тюльпана дають зелений, ягоди бузини дають синій або ясно блакитний зробити. Корінь марени красильної — єдина рослина, яка дає колір червоний, рожевий".
Писанки. Суспільне Вінниця
Завершальний етап — писанку занурювати у відвар із бузини, аби отримати блакитний та чорний кольори.
"Маємо темне-темне тло, ми тримали годину. Тепер нам треба звільнити писанку від воску".
Майстриня дістає писанку з відвару бузини. Суспільне Вінниця
Для цього можна писанку або підпекти в духовці, аби віск розтанув, або потримати над свічкою.
Віск топиться над свічкою. Суспільне Вінниця
"Ми маємо символ ружі. На писанці використані ясно жовтий барвник — відвар грициків, помаранчевий — цибуля, блакитний — бузина і чорний — це теж бузина. Тільки довше тримали. Чудові насичені кольори, — сказала Олеся Пшенишнюк.
— Ці відвари вони — не линяють на руки й не линяють на саме яйце. Це можна сміливо вживати в їжу і не боятися".