Війна і сіль: антиколоніальна критика крізь призму культури та харчування

За інформацією: Суспільне Херсон.

Суспільне Культура

Кураторка проєкту "Ком'юніті кухня" у Центрі сучасної культури Дніпра Діана Халілова в колонці для Суспільного Культура розповідає про те, як війна впливає на харчову поведінку та до чого тут колоніальний спадок і культура.

За сюжетом мультфільму українського режисера Володимира Дахна "Як козаки сіль купували" (1975) троє головних героїв-козаків зварили собі обід, але не змогли посолити, бо сіль закінчилася. Вони вирушили на ярмарок до чумаків. Та вже на ярмарку виявилося, що пан украв усі мішки з сіллю. Сюжет мультфільму розповідає про те, як козаки повернули чумакам сіль і зрештою пообідали смачною стравою. Здавалося б, незначна побутова історія, яка нічого не має спільного з війною та колоніальним спадком. Але сьогодні вона як ніколи проговорює це.

Історія відносин панів та поневоленого народу досить складна — про це ми дізнаємося, зокрема, й через чумацькі пісні. Привілейоване становище господарів землі (що є важливою ознакою зовнішньої колонізаційної політики імперій) означало їхню безкарність за надмірну експлуатацію селян. Торгівля сіллю стала для українських селян однією з перших можливостей викупити себе з кріпацтва та стати вільними.

Новости Украины