Суспільне Черкаси
Черкащанин Сергій Прядка на війні втратив ногу. Попри це, знайшов себе у спорті, роботі з дітьми та громадській діяльності. А ще — допомагає військовим із ампутаціями рук та ніг.
Ставлення суспільства про ветеранів з ампутаціями має змінитися, вважає пан Сергій. Наразі Черкаси не дуже пристосовані до того, аби зустрічати їх після реабілітації, розповів він Суспільному.
Сергій Прядка став призером "Ігор нескорених" — змагань для ветеранів. Звідти привіз для України "золото".
"Я тоді на вісім метрів штовхнув ядро, так, що мої конкуренти не могли мене обійти. Перевершив навіть свій результат на тренуваннях", — розповів він.
Фото Сергія Прядки
До цього годинами гарував у спортзалі:
"Я так виклався, на максимум, що навіть кисть і плече травмував".
Що таке сила духу Сергієві Прядці пояснювати не треба. У 2017-му під час евакуації поранених на Донбасі він отримав важке поранення. В санітарну машину потрапила ракета. Тоді він і втратив ногу.
Суспільне Черкаси
На "Іграх нескорених", пояснив, проявив усю стійкість характеру:
"Ми представляли свою країну, силу духу військових – це найголовніше. Люди з багатьох країн бачили, що ми не мали можливості нормально тренуватися. Бачили, що і свідомість хлопці втрачали, і під руки нас виносили. Відчувалася колосальна підтримка. Це було круто".
У місті Сергія знають як ветерана, спортсмена та громадського діяча. Часто зустріти його можна у спортзалі.
Суспільне Черкаси
Також він відкрив у Черкасах вітрильну школу для дітей.
"Тут вибору просто немає. Або ти будеш лежати вдома на дивані, або будеш ходити, займатись спортом. Найголовніше – знайти себе, чим будеш займатися. І кожен хлопець буде шукати по-своєму. Багато ветеранів працюють у Збройних Силах. Вони допомагають, приносять користь суспільству. На мою думку, це найголовніше", — пояснив він.
Для багатьох військових із важкими пораненнями Сергій не лише порадник, а й приклад:
"І хлопцям підказуємо, і їхнім сім’ям. На жаль чи на щастя, ми це вже пройшли. Бо наразі ідуть зміни в державі – ці МСЕКи це просто жах був. Мені тоді дали групу інвалідності на рік. Через рік я знову доводив, що нога не виросла".
Суспільне Черкаси
Були й інші складнощі – наприклад, ставлення людей, додав ветеран:
"Просто нас не було та й усе. Буде ще багато хлопців на візках, бо це ж війна. Вона стосується усіх. Люди не задумуються, що ти можеш лягти спати і не прокинутися, а воно так і є".
Найперше, що має змінитися, розповів призер "Ігор нескорених", — це поведінка суспільства:
"Ми такі ж люди, як і всі. Так, ми не можемо стати навколішки і трохи гірше ходимо, але людина з інвалідністю така сама, як і всі".
Суспільне Черкаси
Далі, додав Сергій, треба думати про доступність простору для життя:
"У нас, на жаль, місто дуже непристосоване. Навіть якщо провести у Черкасах змагання, у нас немає де розселити ветеранів".
Сергій Прядка зазначив: хотів би знову повернутися на війну, однак не дозволяє травма:
"Я хотів би на війну, аби ноги були. Але ми не зможемо вже так бігати, швидко убезпечуватися. Мій знайомий із протезом загинув. Але хочеться, там свої".
Поки що ветеран тренується — готується, аби бути готовим до запливу на вітрильниках.
Що відомо про "Ігри Нескорених"
- Ігри Нескорених — міжнародні змагання для ветеранів та військовослужбовців, які отримали поранення, були травмовані або захворіли, виконуючи свої службові обов’язки.
- Україна долучилась до Ігор Нескорених у 2017 році, дебютувавши на змаганнях у Торонто, Канада, у 2018 році — в австралійському Сіднеї.
- "Ігри Нескорених" мали стартувати 9-го травня у нідерландській Гаазі, але через карантин їх на рік відклали.
- На участь в Іграх Нескорених в Гаазі наразі заявлено близько 20 учасників з України.
- В українській збірній є втрати: Дмитро Сидорук — ветеран і тренер команди зі стрільби із лука, який загинув 5-го квітня, та Юлія Паєвська – перебуває в полоні.
- Відкриття змагань у 2022 році відбулось 16 квітня. Черкаси представляли двоє ветеранів: Сергій Прядка та Артем Лукашук.