За інформацією: Суспільне Чернівці.
Жителька села Коритне, прихожанка УПЦ МП Василина Равлюк. Суспільне Чернівці"Якщо людина не проукраїнської позиції, не підтримує Україну, тоді це рішення правильне. Митрополиту тут не місце, якщо йому не подобається Україна", — каже жителька села Коритне, прихожанка ПЦУ Тетяна Сідор.
Зараз у будинку, де народився та виріс митрополит, живуть його родичі – спілкуватись вони не захотіли. Востаннє предстоятель УПЦ МП приїжджав у село ще до початку повномасштабного вторгнення. За словами Василя Соломка, раніше Митрополит Онуфрій часто приїжджав до храму в Бережонці. Його зустрічали на стадіоні доріжкою з квітами та свіжою травою.
Понад 20 років в селі Бережонка, сусідньому від Коритного, у храмі на честь святого апостола Івана Богослова службу правив батько митрополита Онуфрія – Володимир Березовський. На території цього храму його і поховали.
Церква в селі Бережонка, в якому служив батько митрополита Онуфрія . Суспільне Чернівці"Володимир Березовський, батько Онуфрія, служив тут приблизно 18 років. Майже покоління виросло з його служінням тут. Люди його памʼятають", — каже староста храму ПЦУ у селі Бережонка Дмитро Ткачук.
Зараз у храмі моляться прихожани ПЦУ. Перші збори щодо переходу відбулися у 2019 році — більшість проголосувала "за", але храм не перереєстрували. Повторно голосували у 2023 році, після похорону військового Олександра Малаканова. Тоді 143 людини підтримали перехід, одна людина була проти. Вперше службу в храмі провели українською через місяць. Водночас прихожани УПЦ МП облаштували нове місце для молитви — на приватному подвір’ї без офіційної реєстрації.
"З Онуфрієм ми разом співали у хорі. Не міг подумати, що він буде на такому високому рівні. Якщо у нього є і українське громадянство, і російське, то я засуджую його, бо згідно з законом так не можна. Якщо він підтримує Росію, то хай йде собі в Росію," — розповідає житель села Бережонка, прихожанин ПЦУ Григорій Мельничук.
Що відомо про громадянство митрополита УПЦ (МП) Онуфрія
За інформацією служби безпеки, митрополит Онуфрій отримав російське громадянство у 2002 році добровільно. Водночас він користувався українським паспортом, не повідомивши органам влади про те, що вже є громадянином Росії. Також в СБУ встановили, що митрополит досі підтримує звʼязки з Російською православною церквою.
В УПЦ МП заявили, що митрополит Онуфрій не має жодних інших паспортів, крім українського. У коментарі Суспільному речник церкви Климент сказав, що Онуфрій ніколи не звертався до інших держав, в тому числі до РФ із заявою про отримання іншого громадянства.
Він додав, що митрополит Онуфрій буде захищати свої права як громадянин України та що має «всі права оскаржити цей указ». Також, за словами митрополита Климента, рішення про припинення громадянства «підлягають певному юридичному сумніву».
Що відомо про заборону УПЦ МП в Україні
У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки Московський патріархат. Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік.
Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.
Митрополит УПЦ МП Онуфрій та ще понад 20 священнослужителів церкви мають російське громадянство, мовиться в розслідуванні "Української правди". В УПЦ МП назвали цю інформацію "неправдивою та маніпулятивною" і заявили, що митрополит Онуфрій є громадянином України від народження і паспортами інших держав не володіє.
Митрополит УПЦ МП Онуфрій визнав, що мав російський паспорт, однак начебто ніколи ним "не цікавився", а після вторгнення РФ в Україну "полишив російське громадянство.