Вінничанка колекціонує раритетні вишиванки у відреставрованій хаті прабабусі

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Фото: Суспільне Вінниця

Крижопільчанка Олена Присяжнюк у відреставрованій хаті своєї прабабусі збирає традиційні для свого регіону вишиті сорочки, рушники та постільну білизну. Інтерʼєр у будинку оформила таким, який був ще при її прабабусі.

У колекції Олени понад сотня вишитих рушників. Жінка каже, є серед них такий, який вишивали як подарунок на день народження. На ньому побажання: "Катя будь счаслива й здорова. З дньом нароженя".

"Коли йшли до когось на свято, день народження, ну який може бути подарунок в той час. Всі думали, що найкращий подарунок вишивка зроблена своїми руками. Туди вкладали якусь конкретну емоцію", — розповіла Олена.

Фото: Суспільне Вінниця

Має Олена й колекцію вишитих крижопільських сорочок. Їх — пів сотні.

"На чоловічих сорочках ви можете побачити і чорні, і червоні, і темно-зелені кольори. А на жіночих сорочках, це в основному чорний і червоний колір. Це вже після 50-тих років були вже більш яскраві сорочки з квітами", — пояснила жінка.

Фото: Суспільне Вінниця

Вінницький етнограф Віктор Косаківський розповідає, такі сорочки вкрай рідкісний екземпляр і виняток з правила. Бо зачасту вишивали геометричні або рослинні орнаменти. У музеях області таких зберігається кілька. Вишивати літери на одязі, рушниках або тканих килимах почали наприкінці 19-го — у першій половині 20 століть, коли освоїли граматику.

"Є тексти, які написані неграмотно. Людині написали, а вона скопіювала. Є тексти, де є набір літер, але він дуже каліграфічний. І це уже не літери, а орнамент", — появнив етнограф Віктор Косаківський.

Фото: Суспільне Вінниця

Новости Украины