Вирубати гектари лісу під Харковом: до чого тут батько харківського нардепа

Компанія вдруге хоче отримати дозвіл на розробку піщаного кар'єру у Жихорі.

Приватна компанія планує видобувати у промислових обсягах надра у Жихорі. Для цього вони хочуть вирубати майже 20 гектарів лісу.

У Харкові триває громадське обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля плану щодо видобутку піску на околиці Жихоря. З 13 липня жителі Основ`янського району можуть ознайомитися з документом в адміністрації Основ’янського району  (вул. Богдана Хмельницького, 11).

У разі отримання спеціального дозволу на користування надрами компанія «Геосенд» планує вирубати ліс на території площею 19,5 гектарів із південного боку Жихоря, неподалік Сімферопольського шосе. Підприємці планують, що на ділянці Жихорська-1 запаси піску становлять 2629,3 тис. кубічних метрів. Ще у 2019 році Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) надала ТОВ «Геосенд» дозвіл на геологічну розвідку на цій ділянці. Протягом трьох років це підприємство проводило на ній дослідження пісків і тепер хоче перейти до видобування. 

У Харківському антикорупційному центрі повідомили, що «Геосенд» вже не вперше намагається зайти у Жихор, аби видобувати пісок. Але раніше їй було відмовлено.

«ТОВ “Геосенд” не вперше намагається отримати дозвіл на видобуток піску в цій місцевості. Так, 20 червня 2018 року Харківська міськрада відмовила в погодженні видачі дозволу ТОВ “Геосенд” за результатами розгляду звернення Державної служби геології та надр України з питання щодо погодження видачі спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення пісків ділянки Жихорська-1. Причина відмови на той момент була в тому, що місце розташування земельної ділянки для геологічного вивчення пісків ділянки суперечило затвердженій містобудівній документації на місцевому рівні», — йдеться в повідомленні ХАЦ.

ТОВ «Геосенд» і його бенефіціари давно заробляють на надрах по всій Україні. Компанії, пов’язані між собою, видобувають газ, нафту, руди цирконію, руди міді, граніт, смаракд, графіт, руди молібдену, руди цирконію та ін. У них у різних комбінаціях фігурують бенефіціари Олександр Настенко, Віталій Якименко, Валентина Буткевич, Іван Кузін, Вікторія Письмак.

Де збираються видобувати пісок. Карта: І. Кравченко.

Віталій Якименко — це батько народного депутата з Харкова Павла Якименка, який зайшов до Верховної Ради від «Слуги Народу» і очолює підкомітет з охорони та оптимального використання надр Комітету ВР з питань екологічної політики та природокористування. Якименко-старший колись також був серед засновників компанії, що хоче видобувати пісок на Харківщині, але коли син став депутатом, то вийшов з «Геосенду».

Але в інших компаніях, що заробляють на надрах України, Якименко-старший залишається.

«Олександр Настенко є бізнес-партнером Віталія Якименка та співвласника мережі “АТБ” Геннадія Буткевича у ТОВ “Гранітний кар’єр” у Житомирсьій області. Вікторія Письмак працює директором у ТОВ “А.І.Р”, де серед засновників з часткою у 45 відсотків є віце-мер Харкова з питань забезпечення життєдіяльності міста Андрій Іванович Руденко. Письмак разом з Іваном Кузіним є співвласником ТОВ “Торговий дім “Харківнерудпром”. Кузін є співвласником разом з донькою Олександра Настенко ТОВ “Харківнерудпром”, яке два роки тому потрапило у скандал через видобуток піску у Вільхівці неподалік від Харкова», — пише ХАЦ.

У 2020 році бізнес-партнер Якименка-старшого Олександр Настенко розповідав про етимологію їхніх бісзнес-стосунків.

«Якименко є моїм хорошим другом. Мы почали думати, як можна розвивати Україну в геологічному плані. З цих ідей все і розпочалось. Якименко був знаоймий з Буткевичем. Якось ми спілкувались утрьох. Я розказав, що є цікава тема – геологія. Мы довго шукали собі партнерів для цього бизнесу», — говорив Настенко в інтерв`ю «Економічній правді».

У 2021 році у Харківському районі компанія «Харківнерудпром» займалася видобутком піску. Сотні вантажівок розбивали дороги у селі Сороківка, а поліція і місцева влада нічого не могли з цим зробити. Людей, що захищали дороги від бізнесменів, залякували і палили їм автівки.

Харківський міський голова Ігор Терехов 24 липня повідомив, що він на боці жителів Основ`янського району і пропонує збирати підписи проти вирубки лісу.

«Зараз пропоную зібрати відповідні підписи проти вирубки лісу та висловити письмово свої зауваження. Всі ці листи ми надішлемо суб’єкту господарювання. Крім того, пропоную залучити до цієї місії народних депутатів. У свою чергу адміністрація району повідомить про все, що відбувається навколо Жихора, Міністерство захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України. Разом ми зможемо протистояти цьому», — сказав Терехов.

Джерело

Новости Украины