«Ворота в організм»: яку функцію виконують гланди та чи варто їх видаляти, пояснює лікар

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Ротова порожнина людини, де видно гланди. Getty Images

Щодо розміру гланд, то це все індивідуально і залежить від наявності хронічних захворювань цих же мигдаликів, також від віку.

Чим дитячі гланди відрізняються від дорослих

Володимир Шевчук розповідає, що в дитячому віці відбувається активне формування імунітету.

"Тобто якраз з трьох до семи років організм бурно реагує на всі віруси та бактерії, які в нього потрапляють й імунна система якраз максимально активно працює. Також діти починають відвідувати дитячі колективи, там стикаються з великою кількістю мікроорганізмів. Все це спонукає до формування імунітету, вироблення антитіл. Відповідно, мигдалики, які активно працюють, починають збільшуватися в об'ємі, тобто виникає їхня гіпертрофія".

В дорослому віці імунітет вже більш сформований і функція мигдаликів, які вже не беруть такої активної участі у його формуванні, вже не така важлива.

Наскільки витривала їхня схильність до захворювань

Мигдалики мають тісний контакт з усіма вірусами, бактеріями. Є взагалі таке, як фізіологічне гниття, яке постійно відбувається в цих мигдаликах. В мигдаликах можуть утворюватися казеозні пробкиКазеозні пробки це накопичення гною, що утворюються в заглибинах піднебінних мигдалин. Гнійні скупчення і, як наслідок, розвиток запальних процесів викликає болі в порожнині рота та ускладнює ковтання їжі. У разі загострення, поширення інфекції можливо по всьому організму., які є досить неприємними, мають неприємний запах.

"Раніше вважали, що якщо є пробки в мигдаликах – це вже хронічне захворювання. На сьогодні медицина змінилася, і ми розуміємо, що в цих мигдаликах відбувається постійне фізіологічне гниття. Організм, тобто імунна система, його контролює. Це відбувається, щоб в місцях фізіологічного запалення, імунна система могла контактувати з бактеріями і вірусами, які знаходяться в ротовій порожнині в мигдаликах. Це якби місце контакту. Вони контактують і, відповідно, виробляють специфічні антитіла. І організм, маючи антитіла, готовий боротися", — зазначає отоларінголог.

Але іноді фізіологічні запалення, які відбуваються в мигдаликах, виходять з-під контролю. Для цього багато причин: це можуть бути проблеми в організмі, інші запалення, вірусна інфекція або наявність інших хронічних запальних процесів в організмі, процесів, які порушують роботу імунної системи.

"Відтак, бактерії починають активно розвиватися в гландах і в них утворюється вже не фізіологічне запалення, а патогенне, якого там не мало бути. І самі ці мигдалики можуть стати вогнищем інфекції. Тобто вони будуть наповнені тими бактеріями, наприклад, стрептококами і вже можуть, відповідно, викликати захворювання, як місцеві, так і давати ускладнення на весь організм. Також причиною цьому можуть бути хронічні стреси, безконтрольний прийом антибіотиків, респіраторні захворювання, часті ангіни. Це все знищує опір організму і в подальшому їх просто неможливо вилікувати. Тому їх видаляють з організму".

Скільки можна жити з запаленими мигдаликами

З запаленими гландами можна жити довго, пояснює лікар, але хворі мигдалики викликають інші захворювання.

"Наприклад, зі сторони серцево-судинної системи, коли людина не може займатися нормально спортом, виникає тахікардія. Є навіть такий діагноз тонзилогенна кардіопатія: коли за рахунок хронічного запалення в мигдаликах розвиваються ускладнення з боку серцево-судинної системи. В таких випадках ми їх лікуємо або видаляємо".

Найчастіше хірургічне лікування рекомендують саме не ЛОР-лікарі, а інші спеціалісти, тому що показанням до видалення саме є ускладнення інших органів і систем.

Лікар оглядає горло дитини. Getty Images

"Наприклад, хронічне носійство стрептококової інфекції в мигдаликах. Воно може ніяк і не проявлятися, але викликати такі захворювання, як ревматизм, гломерулонефрит. Це все аутоімунні захворювання, які призводять взагалі до інвалідизації. Коли вчасно видалені гланди, то ще знижується ризик появи таких хвороб, як ревматизм, міокардит, пієлонефрит. Тобто, якщо процес захворювання запущений, його можна призупинити, але шкода, яка нанесена організму, вже незворотна. Тому потрібно займатися мигдаликами до того, коли це виникає".

Шевчук додає, що однією з причин безпліддя є також хронічне запалення в мигдаликах.

"Іноді гіпертрофія мигдаликів може призвести до апное у вісні (зупинки дихання), коли є гіпертрофія мигдаликів і вони не дають нормально розташовуватися язику в ротовій порожнині, неправильно формується прикус зубів. Все це також може бути показанням до видалення мигдаликів".

Як довго триває операція

Сама операція триває недовго, якоїсь специфічної підготовки не потребує, зазначає отоларинголог, хвилин двадцять, в середньому. Якщо під місцевим знеболенням, можливо, тривалість операції менша.

Серед оперативних втручань слід зазначити:

  • класичний метод або холодний метод скальпелем – це точно найбільш розповсюджений метод у всьому світі на сьогодні;
  • такий званий абсолютно безкровний метод: коли за допомогою спеціального інструменту (електричної хімічної реакції) розчиняють тканини між самою тканиною мигдалика і суміжними ділянками.

Післяопераційні укладення

Невід'ємна частина ускладнень після операції – це біль.

"Болюче ковтати. В перший день пацієнти вживають тільки рідку їжу. Треба пити воду. Знеболюючі препарати максимально полегшують післяопераційний період. Бувають післяопераційні кровотечі. На другу-третю добу, ну пацієнтів виписують"

Що треба їсти-пити після операції

Треба вживати неподразнюючу їжу: негостру, негарячу, некислу.

"Після операції можна морозиво. Холод спазмує судини, відповідно, менше кровотечі, менше запалення", — зазначає Володимир Шевчук.

Чи можна вважати схильність до захворювання мигдаликів спадковою

Лікар каже, що імунна система передається в спадок від батьків і має певні особливості.

"Тут неможливо сказати, що це прямо спадкове захворювання. Так, є такий зв'язок, що якщо хтось з батьків хворів на хронічні тонзиліти, то у дітей, як правило, також може бути хронічний тонзиліт. Але це більше говорить про те, що спадково передалася якась особливість імунної системи від батьків дитині, яка дає схильність організму до того, щоб формувався цей хронічний процес. Або якась специфічна будова мигдалика, або специфічна кількість імунних клітин".

Симптоми хворих гланд

Найяскравіший симптом — біль, каже ЛОР.

"Біль в горлі й при цьому утруднене відкриття рота. Якщо дуже сильно болить горло, і десь з третього дня пацієнти скаржаться, що важко або дуже боляче, або взагалі неможливо відкрити рот. Тоді одразу треба йти до лікаря".

Шевчук додає, що симптомом є також біль в горлі зранку, коли прокидаємося, та неприємний запах, тому що накопичуються гнійні пробки.

Дівчина тримається за хворе горло. Getty Images

Як довго лікують гланди

Вилікувати повністю хронічне захворювання не можна. Важливо ввести його в ремісію. Як правило, хронічне захворювання загострюється весна-осінь.

Чи існує профілактика

За словами Шевчука, доказовості якогось профілактичного лікування немає на сьогодні.

"Профілактика будь-якого захворювання – це сонце, повітря, вода, нормальне збалансоване харчування, достатня кількість білка для того, щоб імунна система працювала нормально. Заняття спортом, активність. Стандартний набір".

Народні методи

Лікар пояснює, що полоскання ротової порожнини, розсмоктувальні таблетки та інгаляції не допоможуть в лікуванні.

***

Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!

Читати ще

Читати ще

Рак легенів: клінічний онколог розповідає про причини, симптоми та лікування хвороби

Новости Украины