«Все вигоріло, нема нічого живого»: як на Чернігівщині вшановували пам’ять жертв Корюківської трагедії

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Суспільне Чернігів

Кілька десятків людей принесли сьогодні, 1 березня, квіти до меморіалу, щоб вшанувати пам’ять жертв Корюківської трагедії. 80 років тому, 1-2 березня 1943 року, німецькі окупаційні війська провели в Корюківці каральну акцію, вони палили селище і розстрілювали його жителів. Це сталося у відповідь на атаку партизанами німецько-угорського окупаційного гарнізону.

89-річний Володимир Костюк прийшов, щоб вшанувати пам’ять всіх тих, хто загинув у Корюківській трагедії.

Очевидець Корюківської трагедії Володимир Костюк. ФОТО: Суспільне Чернігів

Йому було 9 років, коли нацисти палили будинки. Чоловік згадує, того дня, як і сьогодні, йшов сніг.

"Люди біжать і кричать: «Ховайтеся в церкву». Я, мама із братом заховались за дверима. Якийсь шум з’явився. Коли ми в Наумівку втекли, то Корюківку видно було всю: від самої Наумівки й до Садової жодного паркану не було, нічого, де хати були – тільки печі позалишалися. Все вигоріло, нема нічого живого", — каже очевидець Корюківської трагедії Володимир Костюк.

Вшанували пям’ять жертв Корюківської трагедії. ФОТО: Суспільне Чернігів

За даними Українського інституту національної пам’яті, тоді вбили 6700 цивільних та спалили 1290 будинків. Корюківка була найбільшим населеним пунктом у Європі, який під час Другої світової війни повністю знищили нацисти під час каральної операції. Щороку люди приходять до пам’ятника жертвам нацизму у центрі Корюківки, щоб вшанувати пам’ять загиблих.

Вшанували пям’ять жертв Корюківської трагедії. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Врятувалися моя рідна мати і дві сестри. В одному з будинків зібралося 20 людей. Мати не витримала, каже: «Ну що ж ми будемо тут сидіти? Я піду в центр назад і гляну, що там робиться». Вона пішла, а дітям сказала, щоб вони не йшли, але вони не послухали і пішли за нею. Почався якийсь рух в Корюківці й почулися постріли та пожежі. Той будинок, де моя мати мала сховатися — підпалили, всіх убили. Якби вона залишилася, то не було б ні її, ні дітей", — каже жителька Корюківки Зоя Шматок.

Жителька Корюківки Зоя Шматок. ФОТО: Суспільне Чернігів

Вшанували пам’ять загиблих мирних жителів Корюківщини окрім меморіалу — в урочищі "Гай" на місці перепоховання жертв Корюківської трагедії.

"80 років тому горіла Корюківка, а рік тому Корюківка була зла, була стурбована, але вона не боялася. Коли прийшов ворог, на якого не очікували, то наші чоловіки вийшли, з боку Наумівки на Корюківку йшли декілька одиниць ворожої техніки, серед яких було 7 танків. Вони без зброї просто вийшли назустріч і не пустили ці танки", — розповіла жителька Корюківки Ірина Гайова.

Жителька Корюківки Ірина Гайова. ФОТО: Суспільне Чернігів

Більше дивіться у нашому сюжеті:

Новости Украины