«Всі кажуть, що їх обманули»: політичний оглядач про звільнення Ломака, необрання нового секретаря й майбутнє міськради

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Олександр Рись. Суспільне Чернігів

Депутати Чернігівської міськради на сесії 20 грудня звільнили Олександра Ломака з посади секретаря міськради, який виконував обов'язки міського голови. Які можуть бути причини такого рішення, та яким ви бачите майбутнє Ломака?

Звільнення Олександра Ломака є проміжним закінченням етапу протистояння між військовими адміністраціями та командою Атрошенка. Відповідно, для його звільнення склалася низка причин.

По-перше, це дійсно боротьба і вплив міської військової адміністрації на чолі з Дмитром Брижинським. Більшість у міській раді розсипалася, у "Рідного дому" недостатньо наразі депутатів, щоб одноосібно скликати сесії та ухвалювати рішення. Поступово вдалося розхитати більшість, в тому числі через те, що не заводились нові депутати (Міська територіальна виборча комісія не має кворуму для реєстрації трьох нових депутатів, — ред.), а частина пішла служити в ЗСУ. Враховуючи те, що повноваження щодо затвердження бюджету суд передав на МВА, то такі процеси Ломако контролювати вже не міг, і по суті виконувати обов'язки міського голови теж не міг.

По-друге, тиск МВА та опозиційних сил в міськраді призвели до того, що Ломако налаштував усіх проти себе, хоч і максимально протидіяв цим силам. Були заяви багатьох опозиційних депутатів, що причиною кризи є Олександр Ломако. Відповідно, його хотіли усунути.

По-третє, як на мене, одним з визначальних факторів стало те, що склалася така ситуація у світі, яка призвела до високої ймовірності заморозки війни Росії проти України та мирних переговорів. Відповідно, це може означати, що у 2025 році можуть провести вибори. В цій ситуації, на мою думку, Олександр Ломако, скоріш за все, вже думає наперед і прораховує свої кроки саме зі сторони виборчих процесів, які можуть стартувати у 2025 році. Відповідно, якщо зараз у нього не виходить ухвалювати рішення і така велика протидія, то він міг вирішити, що зараз йому варто піти з посади та більше приділити увагу підготовці до виборчих процесів.

З ваших слів, причиною кризи могла бути конкретно особистість Олександра Ломака, адже він налаштовував проти себе опозицію. Його звільнили, умовно виконавши вимоги опозиції, то чому ж, на вашу думку, не вдалося обрати Наталію Хольченкову новим секретарем? І це зважаючи на те, що підписів на її висування було 25, а проголосували за неї лише 19 депутатів?

Тут теж є одразу кілька факторів. Дійсно була домовленість між командою Атрошенка і військовими адміністраціями на чолі з Чаусом та Брижинським, що на посаду секретаря міськради оберуть компромісну фігуру Наталії Хольченкової. Відповідно, під це скликалась сесія. Проте, наразі, коли я спілкуюся як з опозицією, так і з командою Атрошенка, то всі вони кажуть, що їх обманули. Але я думаю, що і ті, і інші обманули самі себе трохи, бо Хольченкова дійсно плюс-мінус усіх влаштовувала, і всі попередньо погодились.

Мені здається, що всі трошки недодали голосів. Наприклад, деякі опозиційні депутати, такі як Марина Семененко, публічно вийшли з тієї угоди, заявивши, що в них є додаткові вимоги щодо звільнення очільників комунальних підприємств і структурних підрозділів міської ради. Також, на мою думку, ті депутати, з якими домовлялась військова адміністрація, не всі проголосували.

Як оцінюєте призначення на тимчасову посаду заступника міського голови Віктора Геращенка та як надалі може працювати міська рада?

В результаті вийшла ситуація, яка ставила під загрозу загалом роботу міської ради. І почались обговорення того, хто ж може бути тимчасовим умовним керівником. По суті, заступник Геращенко і так за логікою мав би ці повноваження прийняти чисто технічно. Треба розуміти, що він може підписувати певні документи щодо життєдіяльності міста. Йому депутати надали додатково це право, але він не може повноцінно керувати міськрадою, як це робив би секретар. Тому це проміжне технічне рішення.

Я думаю, що в кулуарах, можливо, і публічно продовжиться обговорення кандидатури на посаду секретаря. Моя ставка, що можуть ще раз проголосувати за секретаря в січні, і, можливо, це якраз і буде повторне голосування за Хольченкову, бо її все ж таки погодили.

Що відомо про кадрові рішення на посаді секретаря міськради

Заяву про звільнення з посади секретаря міськради Олександр Ломако написав 7 грудня. Відповідну заяву Ломако опублікував у своєму Telegram-каналі.

"Щоб звільнити із заручників Чернігів, сьогодні, в День місцевого самоврядування, я подаю заяву про звільнення з посади секретаря міськради. Залишаю посаду з бюджетом на 2025 рік, теплом та світлом в оселях, програмами захисту та відновлення, пристойними темпами відбудови міста та рекордною допомогою для Збройних сил. Продовжу працювати та боротися. Проти негідників та за краще майбутнє для Чернігова.", — написав він.

В Чернігівській ОВА заяву Ломака про його звільнення через тиск чиновників тоді назвали "витвором хворобливої уяви".

Причинами такого рішення Ломако називав наступні:

"Чиновники з військових адміністрацій за вказівкою Офісу взяли місто в заручники. Їх умова — Ломако має піти з обраної посади. Мені передали простими словами: якщо я цього не зроблю, вони занурять місто в хаос. І показали, що буде, якщо відмовлюся: зрив бюджету на 2025 рік, повна зупинка роботи найбільшої лікарні міста, відсутність розрахунків із підрядниками, що працюють на відновлення міста, зупинка харчування в закладах дошкільної освіти, повна зупинка громадського транспорту, жодної копійки на ЗСУ та багато іншого", — написав він.

19 грудня Ломако оголосив, що скликає 43-тю позачергову сесію Чернігівської міськради, де розглядатимуть його заяву про звільнення та обиратимуть нового секретаря міськради, кандидатуру якого тоді вже погодили.

"Моя позиція була такою: тільки після того, як буде досягнуто домовленість проголосувати всім, хто прийде на сесію, за кандидатуру секретаря, яка буде внесена, я підпишу розпорядження про скликання. Адже якщо тільки б було достроково припинено повноваження, а не обрано нового керівника — це був би колапс для міста. Я цього допустити не міг", — пояснив під час підписання розпорядження Ломако і зазначив, що наразі компроміс досягнуто.

20 грудня на сесії міськради депутати звільняють Ломака з посади секретаря на першій за майже пів року сесії, де зібрався кворум. Для проведення таємного голосування депутати затвердили лічильну комісію, яка контролювала цей процес. Загалом щодо цього питання голосували 29 з 31 депутата, 27 — "за", а два — "проти". Пізніше депутати з "Рідного дому" обрали його головою фракції.

Ломако у своїй останній промові на цій посаді сказав, що після звільнення він залишиться депутатом Чернігівської міської ради.

"Хочу дати всім чіткий сигнал — це лише початок. Я продовжу працювати в цій сесійній залі як депутат та представник найбільшої фракції в міськраді".

25 депутатів висунули кандидатуру Наталії Хольченкової з "Рідного дому" на посаду секретаря Чернігівської міськради, який виконуватиме обов'язки міського голови. Проте голосів для її обрання не вистачило. За призначення Хольченкової на цю посаду проголосували 19 депутатів (при мінімально необхідних 22-х), проти — три, а один бюлетень визнали недійсним.

У кулуарах міської ради журналісти Суспільного побачили звільненого міського голову та лідера партії "Рідний дім" Владислава Атрошенка. Він спілкувався з представниками цієї ж фракції, але від коментарів відмовився. Також до сесійної зали повернувся вже депутат міської ради Олександр Ломако.

Після провалу голосування за нового секретаря депутати Чернігівської міськради уповноважили заступника міського голови Віктора Геращенка виконувати адміністративно-управлінські, організаційно-розпорядчі та інші функції з питань поточної діяльності виконавчих органів міськради з правом підпису організаційно-розпорядчих та фінансово-господарських документів.

Загалом щодо цього питання "за" проголосували 22 депутати. Це мінімальна необхідна кількість. Як йдеться в проєкті рішення, Геращенка обрали на цю посаду до обрання нового секретаря.

Новости Украины