У Чернігівському історичному музеї розповіли, на що планують витратити 1 млн грн за показ шаблі Івана Мазепи

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Чернігівський обласний історичний музей імені Тарновського та Олександр Усик з шаблею Мазепи. Суспільне Чернігів / Getty Images

Чернігівський обласний історичний музей імені Тарновського за один мільйон гривень від громадської організації Ukraine WOW та компанії "Аврора Мультимаркет" планує відремонтувати та облаштувати залу для експозиції присвяченої Івану Мазепі чи козацькій старшині або ж придбати мікроавтобус для потреб музею.

Про це у коментарі Суспільному розповів директор музею Максим Блакитний.

"У нас на сьогодні кілька бачень щодо першочерговості витрат цих коштів. Є варіант обрати якийсь зал, де зробити на ці кошти ремонт, технічне оснащення, виставкове обладнання, вітрини, освітлення сучасне. Там ми показали б не тільки цю шаблю, а й інші предмети, пов'язані з гетьманом Іваном Мазепою, оскільки вони у нас наявні. Ми його присвятили б або Івану Мазепі, або козацькій старшині. Інше бачення, це придбання мікроавтобуса. Нам це з точки зору роботи дуже потрібно, оскільки в нас є філії, куди треба періодично їздити, щось перевозити, організовувати виставки. В нас є свій автобус, але він вже часто ламається, і за місто ми не ризикуємо їздити та винаймаємо перевізника або ж просимо у колег".

Блакитний додав, що знає про виготовлення та продаж іграшкових копій шаблі Івана Мазепи. Проте, який відсоток доходу з цього зможе отримати музей, він наразі не готовий сказати.

Також в музеї розраховують на можливу співпрацю з фондом Олександра Усика у створенні виставкових проєктів щодо спортсменів, які захищають Україну, та загалом спорту й російсько-української війни.

Нагадаємо, що Олександр Усик після перемоги у бою-реванші проти Тайсона Ф’юрі підняв над головою шаблю Івана Мазепи. Бій відбувся 21 грудня на Kingdom Arena в Ер-Ріяді, столиці Саудівської Аравії. Усик захистив свої чемпіонські титули WBA, WBC та WBO у важкій вазі.

"Шабля гетьмана Мазепи виготовлена наприкінці XVII століття. Вона є зразком українського зброярства, сформованого зокрема під впливом країн мусульманської східної культури, з якими Україна підтримувала дипломатичні й торгові відносини. Шаблю гетьман Іван Мазепа подарував за гарну службу осавулу Савичу. Згодом його нащадки продали її збирачу колекції української старовини Василю Тарновському", — розповів директор Чернігівського обласного історичного музею ім. Тарновського Максим Блакитний.

Уздовж клинка шаблі є напис: "Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!". З правого боку клинка зображені дві свічки, двоє янголів, а також коронована Богородиця з дитиною і гілочкою. Таке її зображення називається "Нев'янущий цвіт".

Раніше Ярослава Гресь розповідала: Олександр Усик ухвалив рішення, що хоче підійняти над головою саме шаблю Івана Мазепи XVII століття протягом п'яти хвилин. Серед інших експонатів, які можна було обрати, були пернач Семена Палія та срібне Євангеліє.

Також за її словами, шаблю Мазепи під час транспортування до столиці Саудівської Аравії охороняло більше людей, ніж самого боксера.

"Українські культурні цінності демонстрували в Саудівській Аравії вперше за 33 роки. Демонстрація такого експоната не в музеї, а на ринзі — це вперше і в історії української музейної практики, і в історії боксу. Організатори підписували гарантії безпеки для показу на ринзі холодної зброї XVII століття. Нашим консультантом та ідейним натхненником у цьому проєкті виступив український історик Олексій Сокирко".

Читати ще

Читати ще

«Шаблю охороняло більше людей, ніж Усика»: співзасновниця Ukraine WOW про організацію показу зброї Івана Мазепи

Новости Украины