У Чернівцях понад дві тисячі людей проголосували за перехід одразу трьох парафій з УПЦ МП до ПЦУ

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Збори за перехід з УПЦ МП до ПЦУ на вулиці Ольги Кобилянської. Чернівці, 16 лютого, 2025 рік. facebook/Єпископ Феогност Бодоряк

У Чернівцях проголосували за перехід трьох парафій з УПЦ МП до ПЦУ. Йдеться про парафії Свято-Духівського кафедрального собору, Свято-Миколаївського храму та Свято-Петропавлівської церкви. На зборах зареєструвалися понад дві тисячі людей.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця.

Збори відбулися на вулиці Ольги Кобилянської. Станом на 16:26 на зборах зареєструвалися 2042 учасники.

"Священник з цієї церкви мене колись хрестив. Це моя церква й має бути моєю, а не "русською". Й "Отче наш…" казати українською мовою. Ми – Україна. Хіба в Росії є українські церкви? Там жодної української школи. Й церква не має бути російською. Має бути своє – українське", – каже учасниця зборів, чернівчанка Людмила.

Збори за перехід з УПЦ МП до ПЦУ на вулиці Ольги Кобилянської. Чернівці, 16 лютого, 2025 рік . facebook/Буковинський дзвін ПЦУ

Спершу на зборах проголосували за перехід парафій двох храмів: Свято-Духівського кафедрального собору, що на вулиці Головній, 85 та Свято-Миколаївської церкви, що на вулиці Руській, 35. Ці переходи учасники зборів підтримали одноголосно.

Кафедральний собор на вулиці Головній, 85 та Миколаївська церква на вулиці Руській, 35 у Чернівцях. Суспільне Чернівці, facebook/Чернівці. Свято-Николаївський храм УПЦ

Водночас опісля один з учасників зборів Микола Гергелюк попросив провести таке ж голосування щодо Свято-Петропавлівської церкви, що на вулиці Сторожинецькій, 25. Його теж підтримали одноголосно.

"Релігійна організація не внесла передбачених законом змін до своєї офіційної назви й не подала зміни до статуту. Хочу запитати громаду, чи ми можемо зараз в цій церкві позбутися невизначеного статусу? Серед нас є парафіяни цього храму. Чи ви можете ці всі пункти протоколу, які ми щойно проголосували, підтвердити ще одним голосуванням і доручити голові й секретарю Миколаївської церкви та усім уповноваженим вчинити відповідні реєстраційні дії?", – казав Гергелюк.

Церква святих Петра й Павла на вулиці Сторожинецькій у Чернівцях. facebook/Буковинський дзвін ПЦУ

Що кажуть парафіяни УПЦ

На збори приїхала буковинка Євгенія з Хотина. Каже, так хотіла підтримати Українську православну церкву.

"Для чого так розділяти людей? Ця церква не є московською, сербською чи американською. Ми молимося Ісусу Христу та Божій Матері, а не за росіян. Мені 70 років, а мене виженуть з церкви, в якій я хрестилася й хрестила діточок? Я не піду в ту церкву молитися [ПЦУ], бо там благодаті немає", – каже Євгенія.

Під час зборів про перехід у Кафедральному храмі на вулиці Головній на молитву зібралися кілька сотень парафіян. У Telegram-каналі Orthobuk – Православна спільнота УПЦ це назвали молитвою "за збереження Православної Святині від іновірців".

Парафіяни у Кафедральному храмі Чернівців, 16 лютого 2025 року. Скріншот: Telegram/Orthobuk — православна спільнота УПЦ

"Ми залишаємося в тому канонічному статусі, який незаборонений юридично. Українська православна церква ж не заборонена? Не має зв'язку з Московським патріархатом і є абсолютно незалежною. Переходити до ПЦУ немає сенсу", – розповів у коментарі Суспільному отець Віталій.

На запитання журналістки Суспільного про зв'язок УПЦ з Російською православною церквою через грамоту московського патріарха Олексія 1990 рокуУ грамоті йдеться про те, що зі світовим православ’ям Українська православна церква єднається через Російську православну церкву., отець Віталій відповів наступне:

"Зв'язок з усіма православними церквами є. У Варфоломія з Константинопольської церкви також є зв'язок з іншими церквами. Тому духовний зв'язок між усіма православними церквами відбувається. Голова церкви – Христос, і ми через Христа з усіма поєднуємося в молитві".

Зараз у Кафедральному соборі відбувається голосування за збереження парафії в УПЦ.

Голосування за збереження парафії Свято-Духівського кафедрального собору в УПЦ, Чернівці, 16 лютого 2025 рік. Telegram/Orthobuk — православна спільнота УПЦ

Що відомо про релігійні переходи у Чернівцях

Релігійна парафія на честь Покрови Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ є першою у Чернівцях, яка змінює підпорядкування. За це голосували на зборах 4 січня. Тоді перехід підтримали 299 людей, які прийшли на збори.

У Чернівецько-Буковинській єпархії ПЦУ Суспільному підтвердили, що в Садгорі, у суботу, 4 січня, було голосування парафіян. Збори відбулися біля будинку культури мікрорайону "Рогізна". Також у коментарі єпархії зазначили, що вважають такий перехід важливим, оскільки саме від цього храму в московському патріархаті раніше розпочинали хресні ходи до монастирів у Хрещатику та Кулівцях.

"Вважаємо символічним те, що саме цей чернівецький храм першим перейшов. Думаємо, що тепер інші візьмуть з нього приклад", — прокоментували в єпархії.

Журналісти Суспільного намагалися отримати коментар священника УПЦ храму Покрови Пресвятої Богородиці Михайла Сорокана. Однак на його номер, який вказаний у відкритих реєстрах, додзвонитися не вдалося.

Чому УПЦ пов’язують з Російською православною церквою

Українська православна церква має зв’язок з Російською православною церквою, яка своєю чергою благословляє війну проти України та освячує зброю – через цей звʼязок виправдано називати УПЦ з приставкою “Московський патріархат”, розповідає релігієзнавець Олександр Бродецький.

В УПЦ заявляли, що у 2022 році підкоригували статут і розірвали зв’язки з Росією. Це дійсно відбулось, але не повністю, каже релігієзнавець.

"Залишилося одне формулювання – посилання на грамоту московського патріарха Олексія 1990 року, де сказано, що зі світовим православ’ям Українська православна церква єднається через Російську православну церкву. Патріарх Кіріл говорить, що війна – це добре, освячує й схвалює її. Каже, якщо оті російські вояки, які у нас воюють, гинуть, то змивають усі свої життєві гріхи", – каже Бродецький.

За словами релігієзнавця, щоб УПЦ розірвати звʼязки з Росією, треба звертатись до лідерів світових православних церков і заявляти про вихід з РПЦ або утворювати нову релігійну парафію. Просити про автокефалію від Вселенського Патріархату не можуть, бо в межах однієї країни її можуть надавати тільки раз – в Україні її з 2019 року має ПЦУ.

Іншим рішенням може бути перехід до Православної церкви України. В УПЦ це відкидали, зокрема, пояснюючи, що це нібито несамостійна церква, каже Бродецький.

"УПЦ й Онуфрію вигідно так демонструвати людям ситуацію, бо показують їхню реальну залежність від Москви, і треба сказати, що ці [ПЦУ] – умовно залежать від Стамбула", – каже релігієзнавець.

Торік у вересні став чинним закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій”, який забороняє діяльність церков, які мають зв'язок з Росією. На те, щоб розірвати зв’язки з Російською православною церквою, парафії УПЦ мають дев'ять місяців – це до травня.

Державна служба з етнополітики та свободи совісті матиме право подати до суду на релігійні організації, які не усунули зв'язок з РПЦ. Йдеться про кожну релігійну парафію, монастир або братство. Якщо цей зв'язок не усунути, то суд зможе ухвалити рішення про їхню заборону.

За словами релігієзнавця, суспільний резонанс цього закону мав би спонукати парафії добровільно ухвалювати рішення і, якщо вони хочуть залишатися православними, то доєднуватися до автокефальної ПЦУ, яку визнав Вселенський Патріарх.

Бродецький каже, парафії можуть прописати в статуті, що є окремими релігійними структурами якогось населеного пункту без вказівки про УПЦ, яка, згідно з експертизою, є частиною Російської церкви. Але їм потрібно вказати, частиною якої церкви вони є.

"Якщо цього не зафіксувати, то вони ніби переходять у розкол зі світовим православ'ям. Заганяють себе у підпілля й виривають зв'язок з православною єдністю. Це не в їхніх інтересах. В їхніх інтересах – згадати, що в Україні є ПЦУ з українською мовою богослужіння, яка дозволяє парафіям служіння румунською та іншими мовами. Й переходити в цю структуру", – каже релігієзнавець.

Як відбувається релігійний перехід

Якщо релігійна громада вирішила змінити канонічну підлеглість, першочергово вона має провести парафіяльні збори. Рішення про зміну підпорядкування оформляють протоколом – у ньому мають бути ініціали та підписи усіх людей, які голосували за перехід. Дані у протокол вносить голова або секретар зборів, й передають в управління культури ОВА разом з іншими потрібними документами. Перелік документів є на сайті ОВА у розділі "Релігія".

Водночас за достовірність інформації в документах відповідає голова зборів, розповіла у коментарі Суспільному начальниця обласного управління культури Олена Боднар.

"Серед наших функцій – реєстрація нових релігійних організацій, зміна канонічного підпорядкування та будь-які зміни, пов'язані зі зміною керівника релігійної організації, адреси реєстрації тощо. Тобто те, що потребує коригування", – каже Боднар.

Рішення про перехід ухвалюється, якщо це підтримують дві треті з усіх зареєстрованих на зборах людей. Далі ініціативна група має принести документи до ОВА. Боднар каже, якщо у селі на понад тисячу людей було до ста голосувальників, то кількість людей, які проголосували за перехід не має значення.

"Беремо село, де населення – тисяча людей, й з них 60% – протестанти, баптисти, адвентисти тощо. Інша категорія – мусульмани, ще інші – невіруючі. Тільки невелика кількість людей це – православні християни. Якщо зауважень до документів немає, ми подаємо їх на затвердження, перехід затверджують розпорядженням голови ОВА, й на основі цього розпорядження ми вносимо зміни в держреєстр", – каже Боднар.

Щодо зборів парафіян про те, що вони хочуть лишитися у складі УПЦ МП, то обласна адміністрація не вповноважена ухвалювати такі рішення – у їхніх повноваженнях саме перереєстрація, каже Боднар.

Водночас, якщо люди вважають, що були порушення, можуть звернутися до поліції чи оскаржувати результати голосування у суді. Зараз у поліції перевіряють, чи не було порушень під час переходу у Підзахаричах та Заставні після звернення представників вірян УПЦ, повідомили нам у відділі комунікації Нацполіції.

Або ж частина громади, яка не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування храмом і майном. Про це в обласній адміністрації повідомили Суспільному у відповідь на запит.

Читати ще

Читати ще ПЦУ та УПЦ — хто незалежний: інтервʼю з релігієзнавцем з Чернівців Бродецьким

Читати ще У Чернівцях жителі Садгори проголосували за перехід храму УПЦ до ПЦУ

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины