За інформацією: Суспільне Чернівці.
Одна з корів, яку утримують Грендеї у селі Панка. Суспільне Чернівці
Далі корів можна доїти. Спершу їм теплою водою миють вим'я, а опісля за допомогою доїльного апарату отримують молоко. Загалом за день усі корови дають орієнтовно 700 літрів молока.
Фермер Олег готує доїльний апарат для роботи. Суспільне Чернівці
Годувати та доїти корів потрібно двічі на день. Так Олег робить щодня протягом останніх 20 років.
Який відпочинок? Ми не можемо нікуди відлучитись цілий рік, — каже Олег.
Немає збуту — зменшується поголів'я
Реалізацією молока, яку отримує родина, займається дружина Олега Світлана. Частину з нього жінка збуває на ринках, а ще з частини виготовляє сир та сметану. А якщо є залишки – здає на переробний комплекс у селі.
Апарат, де зберігається молоко. Суспільне Чернівці
Подружжя починало справу з однієї корови у 2004 році. Тоді фермерство було перспективним бізнесом, який може розвиватись – у найкращі часи Грендеї могли утримувати до 70 корів. Такою була ситуація до 2015 року, а після цього – доходи почали падати, а поголів’я корів зменшуватись. Якщо колись Грендеї могли купити необхідну техніку без кредитування, то зараз подружжя працює "у нуль", а всі доходи від тваринництва витрачають на його обслуговування.
Найгірша ситуація почалась з початком повномасштабного вторгнення. Багато людей виїхали, а зі збутом почались проблеми. Якщо зі збутом проблеми — зменшується поголів'я, — розповідає Світлана.
Водночас відмовитись від тваринництва Грендеї не можуть, бо шкода худобу.
Ви би бачили худобу, яка йде на машину — вона плаче. Це треба мати силу за один день вигнати це.
Одна з корів, яку утримують Грендеї у селі Панка. Суспільне Чернівці
Чому зменшується кількість великої рогатої худоби
Однією з причин, чому може зменшуватись кількість поголів'я великої рогатої худоби, є те, що молодь не хоче утримувати худобу, каже голова асоціації фермерів Івано-Франківської області Володимир Слободян. А інша причина — економічна складова, тобто утримувати корів невигідно.
Голова асоціації фермерів у Івано-Франківській області Володимир Слободян. Суспільне Чернівці
Програма підтримки для фермерів
Зараз в області діє одна програма підтримки для агровиробників, каже заступник начальника обласного управління агропромислового розвитку Богдан Бойчук. Минулого року нею скористались понад 700 разів. Ця програма працює через державний реєстр. Щоб нею скористатись, там потрібно зареєструватись.
"Підтримка виробників на один гектар сільськогосподарських угідь, на одну голову у тваринництві. Зокрема для сільськогосподарських виробників передбачено за утримання від трьох корів для населення і на утримання поголів'я овець", — каже Бойчук.
На таку програму агровиробник може подаватись один раз на два роки.
Заступник начальника обласного управління агропромислового розвитку Богдан Бойчук. Суспільне Чернівці
Також зараз діє державна програма кредитування під 5, 7 або 9% для малого бізнесу, зокрема для фермерів, на обладнання, приміщення, ділянки, транспорт та інше.
Читати ще
Читати ще
Фермери Буковини отримають дотацію на утримання корів, кіз та овець: коли та скільки
Читати ще
На Буковині збільшилась врожайність: скільки ранніх зернових культур вдалось зібрати під час жнив
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]