У Києві відкрився другий фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного, 15 червня 2024 року. Суспільне/Анна Сергієць
15 червня 2024 року у Києві відкрився другий фестиваль "Протасів Яр" пам'яті громадського активіста і розвідника 93-ї бригади "Холодний яр" Романа Ратушного, який загинув, обороняючи Україну під Ізюмом Харківської області у червні 2022 року.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.
За літо на галявині Протасу, що на вулиці Солом'янській, проходитиме чотири дні фестивалю, кожної суботи. Відбудуться різноманітні події: концерти, поетичні читання, лекції, екскурсії, а також заходи, що стосуються демократії й прав людини, зокрема, покази і обговорення документальних фільмів. Під час усіх фестивальних днів діятиме також дитяча програма.
У Києві відкрився другий фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного, 15 червня 2024 року. Суспільне/Анна Сергієць
За словами мами Романа, Світлани Поваляєвої, мета фестивалю — це перш за все втілювати ідеї й задуми Романа, якими він жив. Продовження його справ.
Перший день — відкриття фестивалю — пройде під назвою "Повернення держави".
"Він був захисником Протасового Яру, громадським активістом. І це фестиваль не стільки вшанування його пам'яті і як меморіалізація, а більше як продовження Роминої енергії, продовження його справ, тому що для Роми головне було об'єднання людей, ця синергія", — сказала мама бійця.
У Києві відкрився другий фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного, 15 червня 2024 року. Суспільне/Анна Сергієць
Євгенія Закревська, подруга Романа Ратушного, розповіла, що тут, зокрема, зібралися його однодумці, готові продовжувати справу його життя — зберегти від знищення і забудови Протасів Яр і створити тут заказник.
"Це була частина Роминого заповіту за його життя. І фактично, а не лише на папері. Частина ділянок на Протасі була захищена від забудови завдяки саме Роминим зусиллям за його життя", — розповіла Євгенія.
Фестиваль "Протасів Яр" пам'яті Романа Ратушного заснували у 2023 році громадська організація "Захистимо Протасів Яр" і громада Протасового яру за сприяння Міжнародного фонду "Відродження". Цього року співорганізатором фестивалю стала ГО "Форум Видавців".
Роман Ратушний. Фото: Twitter Романа Ратушного
Хто такий Роман Ратушний
У 2019 році Роман Ратушний очолив громадську ініціативу "Захистимо Протасів Яр", яка боролася проти будівництва трьох багатоповерхівок у парковій зоні Києва.
У 2020 році завдяки роботі активістів КМДА повернула Протасовому Яру статус зеленої зони. А у жовтні 2020 року суд визнав дозвіл на забудову Протасового Яру неправомірним.
9 червня 2022 року голова громадської організації "Захистимо Протасів Яр" і розвідник 93-ї ОМБр "Холодний Яр" Роман Ратушний загинув. Він брав участь у боях під Києвом, потім на Сумщині та під Ізюмом.
Київрада на засіданні 8 вересня 2022-го одноголосно підтримала перейменування вулиці Волгоградської у Солом'янському районі на вулицю імені Романа Ратушного.
Протасів Яр
"20 гектарів унікального лісу з археологічною цінністю", — так Ратушний називав Протасів Яр — історичну місцевість в Києві, частину якої намагалися забудувати. У 2018-му він записав відеозвернення та попросив місцевих завадити цьому: "Підтримайте протест проти незаконної забудови. Там хочуть збудувати три 40-каповерхівки".
Врешті Ратушний зібрав активістів, які виступали проти будівництва. Вони жили в Протасовому Яру в наметах, чергували, щоб на територію не заїхала техніка забудовників. Тоді ж він заснував ініціативу "Захистимо Протасів Яр".
"Громада Протасового Яру і Роман підійшли одне одному, як пазлики. Щоб захиститися була ідея: створити ГО і діяти за новим планом. Але проблема, що ніхто не хотів бути головою. Роман у 18 років сказав: добре, я буду. І тоді суди стали його другою роботою. 30% його часу займали", — говорить Тарас Ратушний.
Ще у 2007 році будівництво в Протасовому Яру підтримала Київська міська рада та зняла статус зеленої зони з частини його території. Будувати там мала компанія "Дайтона груп", яку захисники Протасового Яру повʼязували з бізнесменом та політиком Геннадієм Корбаном. Сам він це спростовував.
"Ми познайомились з Ромою, коли забудовники почали встановлювати паркани. Я увійшла в раду ініціативи "Захистимо Протасів Яр". Роман був неймовірним комунікаційником, міг домовитися з усіма — з бабусями, дітьми, бандюками, депутатами, завжди щось вигадував. Це для мене страшна втрата, я дуже важко її пережила. Зараз його не вистачає весь час", — говорить Юлія Бартле, яка після смерті Ратушного очолила громадську організацію "Захистимо Протасів Яр".
У 2020 році Протасовому Яру повернули статус зеленої зони та визнали дозвіл на його забудову неправомірною. Корбан подав позов проти активістів про захист ділової репутації, й вимагав визнати недостовірними згадки про себе у контексті цього будівництва, але у 2023-му адвокати Романа Ратушного виграли суди.
Влітку 2022 року Київська міська рада проголосувала за створення заказника Протасів Яр імені "Романа Ратушного".
По вулиці Протасів Яр висадили алею із 37 дерев на знак пам'яті про київського активіста, захисника України Романа Ратушного.
Читати ще
Читати ще Увіковічення пам’яті: у Києві школі та ліцею присвоїли імена полеглих на фронті військовослужбовців
Топ дня
Потужна злива затопила вулиці у Києві. Де найскладніша ситуація 15 червня, 17:45
На Київщині три доби гасили пожежу, яка спалахнула внаслідок російської атаки 12 червня 15 червня, 10:20
У Києві у суботу вимикатимуть світло: коли саме 14 червня, 18:41
Наслідки атаки РФ на Київщину 14 червня: що відомо 14 червня, 17:27
В Україні та світі відзначають День донора: як це відбувається у Києві 14 червня, 16:09
Вибір редакції
Міст-хвиля і рекреаційна зона на острові: Кличко пояснив, чому не зупинили будівництво під час воєнного стану
Зібрав понад 1 млн грн: Буча зустріла волонтера з Полтавщини, який ініціював велопробіг на підтримку ЗСУ
Світ дитинства під час війни: в музеї Тараса Шевченка в Києві відкрилась виставка «Вийти з тіні» Ексклюзивно
У Макарівській громаді на Київщині подвір’я школи, пошкоджене військовою технікою росіян, перетворюють на квітучий сквер Ексклюзивно
У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками