У Кобижчі на Чернігівщині пробурили глибоководну свердловину з системою фільтрації, щоб забезпечити людей питною водою

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Жителька Кобижчі Тетяна Гурин. Суспільне Чернігів"Відчувається металевий смак. Десь як, години дві постоїть, то навіть розводи наче ото, як на бензині з’являються".

Жінка розповідає, в Кобижчі немає централізованого водопостачання. Свердловину біля будинку довелось пробурити, бо в неї зникла вода з колодязя. Вона каже, воду зі свердловини використовує переважно для технічних потреб. Для пиття та приготування їжі купує за ціною 40 гривень за 10 літрів.

Бутильована питна вода, яку купує Тетяна Гурин. Суспільне Чернігів"Ну так, щоб зварити їсти та для чаю то літрів 10 щоразу купляємо. На місяць це — 1200 гривень виходить. Хоч я і працюю, але накладно. Доводиться і за світло платити, і за газ то в цілому дуже накладно", — каже Тетяна Гурин.

Ніна Клочко також користується водою зі свердловини. Жінка каже, щоб покращити її якість родина придбала додаткову систему очищення. Але смак води їй не подобається.

Місцева жителька Ніна Клочко. Суспільне Чернігів

"Ще осмос зять казав, що колись поставить. Так тоді може краще буде. Бо вона після цієї очисної системи вона більше, як технічна. Ну не така вона на смак, як хотілось би. З колодязя була найкраща, але тепер не має її".

Тому вона також купує питну воду у пляшках.

Колодязь у селі. Суспільне Чернігів

"У мене цукровий діабет, я п'ю дуже багато. В день, ну якщо в середньому, це три літри, це тільки пити. Без приготування їжі".

Нині в Кобижчі близько трьох тисяч жителів, каже староста Дмитро Лисенко. Пригадує, ситуація з водою у селі погіршилась у 2018 році.

Староста села Кобижча Дмитро Лисенко. Суспільне Чернігів"Фактично за пів року зникла вона майже з усіх колодязів в селі Кобижча. Люди перейшли на воду з крамниць, на воду з технічних свердловин. Це від 30 до 50 метрів свердловини, але хімічний склад цієї води непридатний для споживання. Ця вода збагачена залізом, а також іншими хімічними елементами".

Щоб забезпечити людей якісною питною водою, в серпні цього року в центрі Кобижчі пробурили 120-метрову свердловину. Встановили водорозбірну колонку та багаторівневу систему фільтрації. Проєкт реалізують за обласною програмою "Питна вода", яка передбачає співфінансування: 60 відсотків – це обласний бюджет, 40 – це кошти громади, каже Дмитро Лисенко.

Новий бювет у селі Кобижча. Суспільне Чернігів

"Зараз працюємо над під'їзними шляхами над благоустроєм. По вартості на сьогодні наша свердловина коштує 2 мільйони 80 тисяч".

За його словами, бювет планують відкрити впродовж двох тижнів.

Заступник директора департаменту енергоефективності, транспорту, зв'язку та житлово-комунального господарства ОДА Сергій Гайовий розповідає: реалізацію програми мали розпочати ще у 2022 році, але через повномасштабне вторгнення це сталося на рік пізніше.

Заступник директора департаменту енергоефективності, транспорту, зв’язку та житлово-комунального господарства ОДА Сергій Гайовий. Суспільне Чернігів"Взагалі метою основної програми є забезпечення населення нашого регіону якісною питною водою. В першу чергу це пов'язане з тим, що близько 56% споживачів лише забезпечені водою централізовано. Свердловини вже збудовані у 2023 році в шести громадах були. У 2024 році у нас готові вже п'ять свердловин, вони збудовані в таких громадах, як Новобілоуська, Ріпкинська, Бахмацька, Бобровицька", — зазначає Сергій Гайовий.

Також, за його словами, вже завершується будівництво у селі Смолин Гончарівської громади.

"Загалом за час реалізації було використано й освоєно близько 13,8 мільйона гривень".

Територія біля бювету у селі Кобижча. Суспільне Чернігів

Особливість таких свердловин — це можливість надалі збудувати централізовану мережу, каже Сергій Гайовий.

"Наприклад, в Новобілоуській громаді вже розпочатий такий проєкт. Але це вже за кошти громади, вони просто зі свердловини будуть брати воду, але встановлять більш потужний насос. І прокладуть мережу водогону для споживачів, а мешканці зможуть під'єднатися до цієї мережі та споживати воду".

Читати ще

Читати ще На Чернігівщині у колодязях відібрали проби питної води: що виявили фахівці

Новости Украины