Ескізний проєкт шкільного парку. Дмитро Чулков/Facebook
Внутрішнє подвір'я гімназії села Маковище Макарівської громади, де російські військові ставили свою техніку під час окупації, силами архітекторів, благодійників і волонтерів перетворюють на шкільний сквер. Там діти зможуть проводити уроки на свіжому повітрі і відпочивати в комфортних умовах. Відкриття скверу запланували на 31 травня — День останнього дзвоника.
Про це Суспільному розповів ініціатор проєкту, головний архітектор і засновник "Архітектурної студії DK architect" Дмитро Чулков.
Рік тому він із командою благодійного фонду "Сміливі відновлювати" почали повоєнну відбудову Маковищанської гімназії. У будівлі відремонтували дах, актову залу перетворили на творчу студію, створили лаундж-зону для молодшої школи, відремонтували кабінети.
Аварійним залишався плац для учнівських лінійок. Навесні 2022 року російські військові влаштували на шкільному подвір'ї стоянку для своєї військової техніки.
Подвір’я школи після того, як військові РФ їздили по ньому бойовою технікою, с. Маковище, Київська область. Дмитро Чулков/Facebook
Про тимчасову окупацію два роки нагадував понівечений асфальт, сліди від гусениць, а ще розстріляний український прапор у музеї школи. Його намагалися зняти окупанти із флагштока перед школою, але так і не змогли.
Плац Маковищанської гімназії до перетворення на сквер. Дмитро Чулков/Facebook
Так в архітектора Дмитра Чулкова виник задум перетворити "піонерський" плац на безпечний і комфортний простір для дітей, місце комунікації, навчання і дозвілля на свіжому повітрі. Ідея сподобалась директорці гімназії Вікторії Чернявці, яка довірила шкільне подвір'я дизайнерам та волонтерам і доклала максимум зусиль, аби втілити заплановане в життя.
Проєкт шкільного парку в с. Маковище, Київська область, травень 2024 р. Дмитро Чулков/Facebook
Для створення парку вдалося знайти грантове фінансування, а реалізувати задумане допомогли волонтери й місцева влада. Дизайн локації та стиль озеленення визначали на зустрічах із громадою та учнями гімназії. Ідею підтримав і місцевий бізнес.
Проєкт створення парку на місці «піонерського» плацу в школі. Дмитро Чулков/Facebook
Так з'явився проєкт "Від руйнування до нового життя", що реалізується Дмитром Чулковим та співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки Європейського Союзу в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ ІЗОЛЯЦІЯ, Trans Europe Halles та Malý Berlín.
За словами автора, мета проєкту спрямована не лише на подолання наслідків війни, а й пережитків радянського минулого. Команда "Архітектурної студії DK architect" сподівається, що цей проєкт буде зразком перетворення асфальтованих пришкільних майданчиків на зелені території в інших школах України.
Шкільний парк у Маковищі наповнюють зеленими рослинами, доріжками для прогулянок, дерев'яними лавками. Кожна зона має своє призначення — територія для уроків, неформального спілкування, стрибків на батуті чи фізіотерапії. У майбутньому між деревами розвісять гамаки для відпочинку — ідею такого "релаксу" запропонували самі учні.
Проєкт літнього павільйону на подвір’ї сільської школи, с. Маковище, Київська область, травень 2024 р. Дмитро Чулков/Facebook
Центром парку є літній павільйон із місцями для навчання. Ним слугуватиме перероблена теплиця, що кілька років стояла на території школи в занедбаному стані.
Занедбана шкільна теплиця до перетворення на літній павільйон. Дмитро Чулков/Facebook
Так як школа є опорною, для дітей з віддалених сіл облаштували локацію, де можна чекати на автобус.
Освітлюватимуть сквер ліхтарями на сонячних батареях, що зекономить витрати на електроенергію для школи.
Процес створення скверу на подвір’ї гімназії в с. Маковище, Київська область, травень 2024 р. Дмитро Чулков/Facebook
Саджанці для шкільного парку надав розсадник "Еко-Країна", агрофірма "Київська" виділила родючий ґрунт, а місцевий комунгосп допоміг із будівельною технікою.
Проєкт парку на території гімназії в с. Маковище. Дмитро Чулков/Facebook
Дмитро Чулков уточнив, що трансформація шкільного плацу не позначиться на проведенні в гімназії урочистих зібрань. Лінійки і збори, свято першого та останнього дзвоників влаштовуватимуть перед входом до навчального закладу, де є відповідний майданчик.
Втілення в життя проєкту створення парку на шкільному подвір’ї, с. Маковище, Київська область. Колаж Дмитра Чулкова для Суспільного
Відкриття оновленого шкільного подвір'я вирішили приурочити до Дня останнього дзвоника 31 травня. З цієї нагоди у школі запланували низку заходів: презентацію проєкту "Від руйнування до нового життя", зустріч із благодійниками, завдяки яким реалізували ідею, дискусію про перспективи та плани повоєнного відновлення України, концерт, а також пікнік біля багаття. Для участі у заходах необхідна реєстрація.
Читати ще
Читати ще Майданчик для фізіотерапії, ароматрави, зони для вигулу собак: як виглядатиме оновлений Павлівський сквер у Києві
Топ дня
У Києві затвердили адреси житлових будинків, де встановлять пандуси чи електропідйомники 28 травня, 12:20
Забезпечення електроенергією: ситуація із світлом у Києві та області 28 травня 27 травня, 19:03
Сплив термін давності: прокурори оскаржать закриття справи про побиття учасників Євромайдану в 2013 році 27 травня, 18:34
Висока смертність серед людей похилого віку: у Києві підбили підсумки епідсезону захворюваності на грип та ГРВІ 27 травня, 14:45
Шість міні-ТЕЦ встановлять у спальних районах Києва 27 травня, 13:15
Вибір редакції
У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками
Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ
«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери
У Києві хочуть знести садибу Зеленських
У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів