У селі Вістова на Івано-Франківщині у воді з криниці виявили гепатит A

За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.

Фото ілюстративне: Unsplash

У селі Вістова Калуської громади, що на Івано-Франківщині, у воді з криниці виявили гепатит А. Колодязь розташований на обійсті жінки, яка й занедужала на цю хворобу.

Про це повідомили на Facebook-сторінці Калуської міської ради.

За словами керівника Калуського районного відділу Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Івана Чабана, це — третій випадок захворювання на гепатит A серед жителів Вістової.

2 січня 2024 року фахівці відділу взяли на дослідження криничну воду з господарства жінки, яка захворіла, і виявили антиген вірусного гепатиту А. Жителів Вістової попередили про небезпеку вживання питної води з колодязів без кип’ятіння та дезінфекції.

"Хоча у мешканців села є підведена вода локального сільського водопроводу, при опитуванні виявилося, що час від часу вони користуються і криничною водою власного домогосподарства та відвідують надвірний туалет. Відтак, є ймовірність забруднення водоносного горизонту, зокрема й вірусом гепатиту A", — повідомляють в Калуській міській раді.

Що таке гепатит A

Гепатит A — це вірусна інфекція, яка вражає печінку. У цієї хвороби — фекально-оральний механізм передачі. Найбільше ця недуга небезпечна тим, що після одужання людина до кінця життя є носієм антигену гепатиту A.

Хвороба поширюється через воду, їжу, брудні руки, особисті речі. Тому слід дотримуватися гігієнічних вимог — мити руки після відвідування вбиралень та громадських місць, не пити воду незрозумілого походження.

Вірусний гепатит — сезонна хвороба. На Івано-Франківщині випадки гепатиту A почали реєструвати на початку 2023 року в зимово-весняний період та в перші два місяці осені.

У середньому інкубаційний період гепатиту A триває до 28 днів. Але він може бути й три місяці — залежить від заразності пацієнта.

Симптоми гепатиту A

Перші ознаки гепатиту A — це нудота, блювота та підвищена слабкість. Якщо є ці симптоми, краще викликати додому сімейного лікаря або самостійно звернутися за медичною допомогою. Можна здати кров на імуноферментний аналіз, який за імуноглобулінами класу М визначає, чи захворіла людина на гепатит A.

Хто в групі ризику захворюваності на гепатит A

Найбільш вразливими до хвороби є люди, які безпосередньо контактують із чинниками поширення гепатиту A: працівники водоканалів та харчової промисловості, а також діти, які відвідують навчальні заклади. Зараз також у групу ризику входять військовослужбовці.

Вакцини проти гепатиту A

Гепатит A — це не вакцинокероване захворювання, однак щеплення проти цієї хвороби рекомендують людям з груп ризику. Його роблять після призначення лікаря. Вакцину надають тоді, коли є спалах та багато контактних людей, щоб не було поширення інфекції. Коли немає спалаху, щеплення неефективне.

Людина, яка контактувала з хворим на гепатит A, повинна вакцинуватися упродовж семи днів. Якщо щеплення провести пізніше, то може виникнути реінфекція.

Новости Украины