За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Копія посмертної маски Степана Бандери, яку експонують у Тернопільському музеї політв’язнів і репресованих. Суспільне Тернопіль
"Це такий собі епілог співпраці між Спілкою Української Молоді, її тернопільською організацією і музеєм. У 2007 році ми видали комікси про УПА. Тобто це мальована історія, яка ще в 50-х роках вийшла, перевидавалася в журналі СУМу "Крилаті".
Святослав Липовецький показує видання коміксів, яке містить фотоархів. Суспільне Тернопіль
За словами сумівця, ці комікси мали суспільний резонанс:
"Ця серія була дуже скандальна, про це писали поляки, про це російське телебачення знімало, наше телебачення. Була перевірка від Табачника, який був віцепрем’єром тоді. А потім ми продовжили цю серію і видали комікси "Вбивства з наказу КГБ". І людина, яка це фінансувала, це був Влодко Музичка з Лондона, який працює на ВВС. Він сказав, хочете, я передам вам маску. Тому що в Лондоні є головний музей Степана Бандери, який ще заснований після смерті Бандери в 60-х роках".
Одна зі сторінок коміксів. Святослав Липовецький
Було кілька копій посмертної маски Бандери, розповів Липовецький:
"На той момент ми знали, що одну передали в Старий Угринів — це місце, де народився Степан Бандера, де є його головний музей в Україні. А ось другу копію вони передали нам сюди, в музей політв’язнів".
Святослав Липовецький зустрівся із Володимиром Музичкою в Німеччині у 2009 році, саме 15 жовтня.
"15 жовтня 2009 року ми з Влодком зустрілися на Вальдфрідгофі — це є цвинтар, де похований Степан Бандера. І він прямо таки на цвинтарі біля могили передав цю маску".
Копія посмертної маски Степана Бандери. Суспільне Тернопіль
Посмертні маски — це давня традиція, сказав історик:
"Ми знаємо, що фактично багатьох українських діячів, того самого Тараса Шевченка чи Євгена Коновальця, чи інших, то було залишено, зроблено таку посмертну маску-відбиток. Те саме стосується і Степана Бандери. В цьому музеї є дві автентичні речі – копія посмертної маски Бандери і є також бронежилет Ярослава Стецька, уродженця Тернопільщини".
Святосла Липовецький біля копії посмертної маски Степана Бандери. Суспільне Тернопіль
За словами Липовецького, для оформлення музейної камери, де зберігають маску, використали розділ фотоархіву з коміксів. Зараз ці світлини на інформаційних стендах.
"Спілку Української Молоді в еміграції вже відновлювали якраз закордонні частини ОУН, які очолював Бандера. Тут скажімо є фотографія, яку підписано "Бандера серед сумівців".
Фото Степана Бандери з сумівцями. Суспільне Тернопіль
Троє дітей Степана Бандери були в лавах Спілки Української Молоді, розповів Святослав:
"Є спогади Євгена Побігущого-Рена, одного з лідерів Дивізії Галичина, який описував історію про те, як донька Бандери перший раз дізналася, що Бандера це її батько. Коли вона перебувала на сумівському таборі сказали, що приїде Бандера. І коли приїхав тато, то вона дуже здивувалася, що це Бандера. Тому що вони жили під іншим прізвищем — Попель. І тепер вона виявила, що вони Бандери".
На одному зі стендів є фотографії з похорону Степана Бандери.
"На одній з фото є Омелян Коваль. Це людина, яка власне ініціювала видання цих коміксів, тому що він сам був з Бельгії, він був одним із наймолодших українських в'язнів Аушвіцу. Якраз він замовив це видання, тому що бельгійська школа коміксів одна із найкращих в світі. Коваль спеціально знайшов бельгійського художника, який намалював історії про те, як було вбито Степана Бандеру".
Похорон Степана Бандери. Суспільне Тернопіль
За словами Святослава Липовецького, Служба безпеки ОУН виявила шість спроб вбити Степана Бандеру:
"15 жовтня 1959 року це власне Богдан Сташинський, уродженець Львівщини, з-під Львова, який працював на КДБ, організував замах на Бандеру. Два роки перед тим, в жовтня 1957 року в Мюнхені було вбито одного з соратників Бандери Лева Ребета. Це було зроблено якраз газовим пістолетом, таким виробом спеціальним. Через два роки цю техніку ще вдосконалили. Тобто це уже пістолет, який мав дві такі цівки і було вбито Бандеру".
Богдан Сташинський під час слідчого експерименту. Архів ОУН
Історик каже, до зізнань Сташинського, обговорювали різні варіанти того, як сталося вбивство.
"Були різні моменти розмов про те, як він загинув, але в кінці-кінців Богдан Сташинський, який пережив власні докори сумління, і разом з дружиною втік на західну частину Берліну та здався американській владі, американській поліції і, власне, він повністю про всі ті події розповів, які відбувалися, як було організовано замах. Є фотографії якраз з цього під’їзду, як він готувався, тобто був слідчий експеримент — він усе показував. Згодом його було засуджено на 8 років ув’язнення".
Креслення зброї для вбивства Бандери, могила Степана Бандери в Мюнхені. Суспільне Тернопіль
Також Святослав Липовецький розповів, що разом із сумівцями неодноразово був на могилі Степана Бандери.
"Два рази, які я дуже виразно пам’ятаю. Це 2009 рік, коли була 50-та річниця загибелі Бандери, якраз коли ми привозили маску. І останній раз — це було п’ять років тому, в 2019 році, це вже 60-та річниця. Ми відвідували могилу Бандери і не тільки Бандери, тому що там похований і Ярослав Стецько і ціла низка відомих діячів ОУН та української еміграції на цьому цвинтарі".
Члени СУМу на могилі Степана Бандери, Мюнхен, Німеччина, 2019 рік Спілка Української Молоді
Члени СУМу на могилі Степана Бандери, Мюнхен, Німеччина, 2019 рік Спілка Української Молоді
Члени СУМу на могилі Степана Бандери, Мюнхен, Німеччина, 2019 рік Спілка Української Молоді
Члени СУМу на могилі Степана Бандери, Мюнхен, Німеччина, 2019 рік Спілка Української Молоді
Члени СУМу на могилі Степана Бандери, Мюнхен, Німеччина, 2019 рік Спілка Української Молоді
Нові покоління сумівців до вивчення історії, за його словами, залучають під час акції "Доба", сходин і таборування:
"Щорічно ми також організовуємо табір ідеологічний, який називається "Маніфест". Це на Калущині. І однією з точок цього табору є те, що діти відвідують Старий Угринів. Це якраз музей-садиба, де народився Степан Бандера".