За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Будинок на Чернівецькій, 53, де встановили сонячні панелі. Суспільне Тернопіль
Голова правління ОСББ "Чернівецька 53" Іван Сороколіт повідомив, що на будинку встановили 60 сонячних панелей:
"Панелі підбирали під нашу покрівлю. У нас ламаний дах, складний для встановлення. Не так багато місця. Загальна потужність — 26,4 кВт".
Іван Сороколіт, голова правління ОСББ «Чернівецька 53». Суспільне Тернопіль
У будинку — 155 квартир.
"Для того, щоб було комфортно та безпечно. Комфортно, коли працює домофон, а також безпечно, бо не заходять інші люди. Коли працює ліфт — комфортно. Освітлення в під’їзді — комфортно. Тому мета — безпека і комфорт. І головна безпека — на випадок тривалих блекаутів, надіюся, не буде проблем з опаленням.
У жовтні, коли ми не споживали електрику від мережі, то акумулятор був позначений на зеленому графіку. Відповідно, вночі він знижується, акумулятор починає сідати. От він просів, але о 9 годині сходить сонце і пішла генерація: і будинок забезпечила, і закачала акумулятори", — сказав Іван Сороколіт.
Інвертор для сонячних батарей. Суспільне Тернопіль
У будинку облаштували електрощитову, де встановили інвертор та акумуляторні батареї.
"Ключовий модуль для системи резервного живлення — це гібридний трифазний інвертор на 30 кіловат. Якщо сонячно і є ефективна генерація, то тоді він або всю електрику бере і подає на будинок, тоді ззовні ми не беремо, або міксує. Тобто, якщо будинку не вистачає, то він добирає з зовнішньої мережі. Якщо ж немає ні зовнішньої мережі, ні сонця, тоді він бере з хабу акумуляторів. Всього їх у нас 10 модулів по 5 кіловат. Сумарно є 50 кіловат", — розповів голова правління ОСББ.
Іван Сороколіт показує електрощитову. Суспільне Тернопіль
Чоловік продемонстрував, що відбувається під час відключення електроенергії:
"Ми виключили, зараз інвертор перейде в інший режим. Ось показує, що немає зовнішнього постачання, все йде з акумулятора. Забирає 1,13 кіловата з акумуляторів".
Сонячні панелі на даху. Суспільне Тернопіль
За словами Івана Сороколіта, під час відключення електроенергії резервна система забезпечує живлення ліфта, світла у під’їздах та підвалах будинку, домофонів, відеокамер та мережевого обладнання. Також у п'яти під’їздах встановили розетки резервного живлення.
Світло в будинку. Суспільне Тернопіль
"Зараз встановили резервних розеток в кожному під’їзді мінімум по дві. В більшому під’їзді — три. На рівні відстані між поверхами. Вона на окремому лічильнику. Якщо є потреба, то люди мають доступ. Окрім того, тут одна з квартир під’єднана та має таку ж розетку, але у квартирі", — зазначив Сороколіт.
Марина Іванченко, жителька будинку. Суспільне Тернопіль
Марина Іванченко живе на шостому поверсі. У її квартирі встановили розетку резервного живлення.
"Це дуже зручно. У мене є дитина, яка навчається в школі у другу зміну. Бувало таке, що приходив зі школи, світла немає, а уроки потрібно вчити. Тому я переключала і світло було, дуже зручно. Освітлення є постійно. Навіть коли немає світла, домофони і ліфт працюють", — говорить Марина Іванченко.
Сонячна електростанція для будинку обійшлася у понад 1,6 мільйона гривень, повідомив Іван Сороколіт. За останні роки жителі будинку заощадили 653 тисячі гривень, майже мільйон гривень компенсував "Фонд енергоефективності" за програмою "ГрінДІМ".
Дмитро Сирих, технічний директор «Фонду енергоефективності». Фейсбук
Відповідно до умов цієї програми, ОСББ можуть повернути до 70% вартості обладнання сонячної електростанції, розповів технічний директор "Фонду енергоефективності" Дмитро Сирих. За його словами, ОСББ "Чернівецька 53" стало першим на Тернопільщині, яке встановило сонячну електростанцію за цією програмою:
"Зараз у програмі бере участь майже 120 будинків. Більшість із них уже завершили роботи, чекають виплати гранту. Десять уже повністю завершено. На прикладах, які бачимо, сонячна станція на даху будинку дозволяє забезпечити роботу основного обладнання загальнобудинкових систем: індивідуального теплового пункту, мережевих насосів, у деяких випадках роботу ліфтів протягом всієї доби.
У зимовий період, коли недостатньо сонця, ефективність сонячної станції падає приблизно в 4-5 разів. Але завдяки нашим технічним вимогам, набору обладнання сонячної станції є можливість накопичувати електричну енергію в акумуляторні ємності, коли світло є, і використовувати, коли цього світла немає".
Багатоквартирний будинок, що має свою сонячну електростанію. Суспільне Тернопіль
Керівник громадської організації "Рада голів ОСББ міста Тернополя" Сергій Лупак розповів, що в місті ще два об'єднання співвласників багатоквартирних будинків хотіли встановити сонячні електростанції:
"Це було ОСББ по вулиці Микулинецькій та ОСББ по вулиці Володимира Великого. По Микулинецькій не вистачило коштів. Вони хотіли скористатися кредитними коштами від банків. Звісно, наші банки дають кредит під цю програму. Невеликий процент під 7 відсотків річних. Але цей відсоток зафіксували до кінця поточного року. Тобто, чи на 2025 рік буде такий відсоток, то під знаком питання. Тому це ОСББ призупинило участь у проєкті. А друге ОСББ йшло, але не захотіло. Бо кожен рахує витрати".
Станіслав Ігнатьєв, голова Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики. Суспільне Тернопіль
Сонячна електростанція для ОСББ може окупитися приблизно через 7-9 років, сказав голова Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв.
"Такі проєкти не окуповуються дуже швидко. Якщо сонячна електростанція працює на ринок, то на сьогодні обладнання достатньо здешевшало порівняно з попередніми роками, довоєнними. На сьогодні комерційні проєкти окуповуються за 4-4,5 роки. Якщо сказати про покриття власних потреб, то це від 7-9 років, залежно від вартості обладнання, вартості послуг компанії, яка буде монтувати, від потреб. Але розуміємо, що і тариф на електричну енергію буде зростати".