За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Під час вшанування пам’яті жертв і постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС. Суспільне Тернопіль
Андрій Кравець приїхав із Теребовлі, де живе, щоб вшанувати роковини катастрофи. Розповів, що рацював над ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у грудні 1986 року.
"Ми робили переправу в самому Чорнобилі, щоб бульдозери на танковій основі могли переїхати з Білорусі. Працювали ми біля Прип'яті і самої станції. Технікою згортала ліс, насипали пісок, щоб зробити переправу", — розповів ліквідатор.
Андрій Кравець. Суспільне Тернопіль
Андрій Кравець каже, що найяскравіший спогад того часу — це, як у пісні, — яблука на снігу:
"Сніги були великі. А на яблунях були червоні яблука. А людей [цивільних] зовсім не було. Тільки самі військові. Вже п'ятьох хлопців, що зі мною тоді там були, нема. Чому про аварію на ЧАЕС важливо пам'ятати? Хто не знає минулого, того не чекає майбутнє".
Полковник у відставці Сергій Ващук розповів, що у складі 39-го полку хімічного захисту він також працював над ліквідацією наслідків катастрофи. За його словами, військові працювати у 30-кілометровій зоні біля ЧАЕС. Територія була поділена на сектори і його полк працював у третьому секторі. Ліквідатори мали зміни по всім годин. Зокрема, працювали на самій станції, на даху, а ще проводили роботи з деактивації, знищення техніки, забрудненої радіацією:
Сергій Ващук. Суспільне Тернопіль
"Я, коли закінчив виконувати свої обов'язки через два місяці, то в госпіталь навіть не поїхав. Бо переді мною хлопці поїхали, то в одного фон був такий, що вже мав у землі лежати, а в іншого нічого не було. Я вирішив, що краще менше знати
Такого більше допустити не можна. Тоді ніхто не думав, що це дійсно серйозний подвиг хлопці здійснювали. Радіація — не як куля, яка попала і болить, вбиває. Вона потрапляє в організм — і з часом все, що найбільше може постраждати, людину турбує. В кого тиск, в кого печінка, селезінка, очі".
Люди покладають квіти до меморіалу «Жертвам Чорнобильської катастрофи та ядерних випробувань». Суспільне Тернопіль
Голова обласної спілки чорнобильців Олександр Деркач розказав, що друком вийшла книга про учасників ліквідації аварії на ЧАЕС із Тернопільщини.
"Наші діти, школярі будуть пам'ятати про чорнобильців краю. Це допоможе їм знати правду безпосередньо від тих людей, які ще живі. Бо нас лишається все менше. З Тернопільщини участь у ліквідації брали близько 4 тисяч людей. На сьогодні їх в області залишилося 1 812", — розповів Олександр Деркач.