«Україна — не тягар для НАТО, а актив» — Кулеба про відбудову, формулу миру та очікування від саміту Альянсу

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час інтерв’ю Суспільному у Лондоні, Велика Британія, 22 червня 2023 року. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

21-22 червня у Лондоні відбулась конференція з відновлення України — міжнародна ініціатива з залучення коштів партнерів на відбудову України. Під час неї Суспільне поговорило з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою про післявоєнну відбудову, комунікацію з партнерами про нові поставки зброї та підтримку союзниками членства України в НАТО, яку Україна хоче почути на липневому саміті у Вільнюсі.

Єврокомісія має оприлюднити попередні висновки того, як Україна виконує сім рекомендацій, необхідних для початку переговорів про членство в ЄС. Де ми зараз на цьому шляху?

Ми на тому шляху, над яким президент працював із самого початку, щоб швидко отримати статус кандидата на членство, а потім швидко зайти у фазу переговорів щодо членства замість багаторічного процесу. Ми рухаємося саме туди на нормальній, що називається, крейсерській швидкості. Якщо ніяких форс-мажорів не трапиться, все буде добре.

Наша амбіція — до кінця року запустити процес переговорів про членство України в ЄС. Ми в цей графік впишемося?

Ми в нього вписуємося, але ж кажу: якщо нічого поганого не відбудеться, ми пройдемо цей шлях гідно. І треба відзначити надзвичайно позитивну допомогу президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн в тому, щоб Україна цей шлях пройшла.

На конференції представники країн-членів ЄС говорять, що процес відновлення має бути повʼязаний з євроінтеграційними прагненнями України. Подекуди це виглядає як: кошти на відновлення — в обмін на виконання певних умов, необхідних, зокрема, для євроінтеграції. Чи українське керівництво влаштовує такий підхід?

Це нормальна історія. Коли колишні країни соціалістичного табору — Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина — розпочинали стадію європейської інтеграції, сенс цього полягав в тому, щоб за допомогою європейських грошей подолати пострадянську руїну. А в нас це процес подолання руїни, яку створила Росія. Тому, в принципі, модель для європейців зрозуміла. Так само це для наших сусідів працювало: гроші в обмін на зміни. Реформи, які продовжують робити президент, парламент, уряд, підтверджують, що ми усвідомлюємо рамку, в якій існуємо.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час інтерв’ю Суспільному у Лондоні, Велика Британія, 22 червня 2023 року. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

У червні росіяни підірвали дамбу Каховської ГЕС. Чому реакція міжнародної спільноти на це була доволі млявою?

Це ви ще дипломатично назвали реакцію. Насправді є усі підстави жорстко критикувати той факт, що з самого початку ані західні медіа, ані низка наших ключових партнерів не назвали чітко винуватця трагедії. Зараз в західних медіа зʼявляється усе більше доказів, що це зробила саме Росія, і звісно, зʼявляється чіткість. Але ж заголовки вже набрали мільйони лайків і поширень. Певне уявлення сформувалося, і це велика шкода.

Тут є простір для розмови взагалі про стандарти наших друзів і західних медіа, які намагаються все одно донести позицію Росії. Тобто, якщо РФ говорить брехню, а Україна — правду, відповідно до стандартів, все одно треба довести позицію Росії. І вся ця брехня завжди знайде "покупця" — так влаштований медіасвіт, ви чудово це знаєте.

Але є інший момент — як міжнародна спільнота відреагувала на проблеми, створені вибухом. І тут не все так погано. Я б не змішував ці речі, тому що в нас трохи мікс: невдоволення реакцією на винуватця трагедії люди поширили на допомогу, яка надається для подолання наслідків. У нас був момент з Організацією Обʼєднаних Націй, який ми вирішили — відверто поговорили, і вони суттєво змінили свою політику.

Джерело

Новости Украины