В «Енергоатомі» вважають, що це означатиме стабільність поставок електроенергії для українських громадян.
Договір передбачає поставку всього обсягу урану, що видобувається на «СхідГЗК» , в Канаду / Ілюстрація REUTERS
НАЕК «Енергоатом» підписав з канадською компанією САМЕСО угоду, яка була останнім необхідним етапом для реалізації програми використання українського урану при виробництві ядерного палива для АЕС України.
Як повідомляє прес-служба компанії, йдеться про «Договір на зважування, відбір проб, проведення аналізів, зберігання та організацію транспортування уранового концентрату «(УОК) виробництва ДП» СхідГЗК», який 11 квітня 2023 року в Канаді підписали президент «Енергоатому» Петро Котін та президент і головний виконавчий директор CAMECO Тім Гітцель.
Документ регламентує фізичні поставки УОК з України в Канаду і пов’язані з цим умови. Зокрема, договір передбачає поставку всього обсягу урану, що видобувається на «СхідГЗК», в Канаду і подальше використання уранового концентрату для конверсії і поставки природного гексафториду урану (UF6) на збагачення.
Відео дня
«Це знакова подія для української ядерної галузі, вона гарантує її стабільність і як наслідок – стабільне забезпечення електроенергією громадян», — цитує прес-служба Котіна.
Україна та ядерне паливо
У березні «Енергоатом» і Cameco підписали угоди про використання українського урану при виробництві ядерного палива для всіх українських АЕС.
Україна експортує електроенергію одразу в дві країни — Міненерго
Італія дала добро на продаж заводу російського «Лукойлу», але за однієї умови
Заощадлива енергоефективність: як українцям зменшити платіжки за опалення
Згідно з домовленостями, «Енергоатом» протягом 2024-2035 років буде повністю забезпечений гексафторидом природного урану, який буде поставлятися для збагачення і подальшого використання у виробництві ядерного палива.
17 березня 2023 року міністр енергетики Герман Галущенко заявив про те, що в Україні будуть виробляти ядерне паливо, яке зможе замінити російське, в тому числі і на європейському ринку.
У 2023 році планується завершити ліцензування і вийти на промислове виробництво хвостовиків, а в 2024 році – на промислове виробництво головок для паливних касет. Зазначені компоненти будуть використовуватися для виробництва ядерного палива для потреб «Енергоатому» на підприємстві Westinghouse в місті Вестерос в Швеції.