Усе для…: кому та як допомагають українські банки на шляху до Перемоги

КИЇВ. 14 листопада. УНН. За роки війни українці продемонстрували потужну підтримку армії. З початком повномасштабного вторгнення ця підтримка набула виразніших та більш організованих форм. Ми часто бачимо приклади, коли люди віддають мало не останнє, аби допомогти нашим захисникам. Долучається до цього процесу і бізнес – від невеличких кав’ярень до потужних виробництв. Але останнім часом довелося чути, що дехто все ж уникає благодійності взагалі або ж спрямовує її виключно на соціальні проекти, а не потреби військових (ми не применшуємо значення соціальних проектів, лишень хочемо підкреслити, що саме Перемога у війні принесе нам можливість повернутись до звичного життя). У цьому контексті часто згадуються банківські установи – мовляв, вони в умовах війни отримують надприбутки, але при цьому якщо і витрачають на благодійність, то крихти, або ж лише гроші, зібрані з пожертв клієнтів. УНН вирішив проаналізувати ситуацію, вивчивши відкриті джерела, і з’ясувати, яка ж ситуація насправді.

Слід зазначити, що не всі банки активно повідомляють про свою благодійність. Інформація часто розпорошена, адже не всі її узагальнюють. З’ясувалося, що пріоритети у банків різні. Дехто зосередився на соціальних проектах, а дехто займається усіма можливими напрямками – від допомоги захисникам до підтримки переселенців, медиків та освітян. Загалом, переважна більшість (особливо банків, що входять до іноземних фінансових груп) кошти банківської установи на допомогу ЗСУ не спрямовують, але передбачають для клієнтів функціонал, що дозволяє їм легко зробити переказ на армію чи до волонтерського фонду, що збирає, наприклад, на дрони.

Crédit Agricole займається здебільшого соціальною підтримкою, опікуючись допомогою постраждалим від війни українцям, допомогою медичним закладам та дитячим будинкам й інтернатам. Окрім того, банк має програму корпоративної соціальної відповідальності «We Care!», через яку лише у 2022 році близько 20 млн грн було спрямовано на різні благодійні проекти. Власна допомога у поточному році, відомості про яку оприлюднив банк, була спрямована здебільшого на підтримку медзакладів. Наприклад, група Credit Agricole за сприяння Credit Agricole Ukraine та БФ «Твоя опора» подарувала сучасне медичне обладнання загальною вартістю понад 16 млн грн чотирьом регіональним лікарням у Хмельницькому, Вінниці, Чернігові та Дніпрі. Водночас міжнародна група, до якої належить банк, з початку повномасштабного вторгнення спрямувала 700 тисяч євро, а регіональні банки групи – ще 435 тисяч євро на підтримку України. А клієнти банку у період з лютого по листопад 2022 року у банківському мобільному додатку зібрали 31 млн грн на підтримку Збройних сил України та благодійних організацій. До речі, спрямувати кошти до фонду «Твоя опора», з яким регулярно співпрацює банк, чи на підтримку ЗСУ клієнти фінустанови можуть через спеціальні форми у додатку банку.

Своєю чергою, Райффайзен Банк Аваль також активно займається соціальними проектами. Протягом 2023 року, за повідомленнями банку, допомога надавалася медичним закладам та у створенні укриттів в навчальних закладах — 1 млн євро було спрямовано на проект «ЗАХИСТОК: Безпечна освіта», започаткований благодійним фондом Київської школи економіки. Ще 5 млн грн банком було перераховано фандрейзинговій платформі UNITED24 на терміновий збір «Допоможемо рятувальникам», який було створено для подолання наслідків підриву Каховської ГЕС.

Окрім того, щойно розпочалася війна, банк передав понад 50% броньованого транспорту та 80% бронежилетів, що використовували інкасатори, на потреби захисту країни. Також Райффайзен Банк Україна допомогає клієнтам робити добро – з початку повномасштабного вторгнення клієнти банку зібрали на потреби Збройних сил України більше ніж 150 млн грн, на гуманітарну допомогу – майже 5 млн грн, а на заходи благодійного фонду «Повернись живим» — ще майже 29 млн грн. Загалом, лише за 3 місяці з моменту початку вторгнення рф українці через додаток Raiffeisen Online перерахували на спецрахунки у Національному банку, МБФ «Повернись живим», БФ Сергія Притули, Червоному Хресту України, на ініціативу BORSCH, на міжнародну доставку гуманітарної допомоги тощо 250 млн грн.

Дехто має цільові благодійні програми у власному бюджеті, дехто створив власні благодійні проекти та розвиває волонтерський рух серед співробітників, як от OTP Bank. «OTP Bank Helps Ukraine» діє з початку вторгнення у 2022 році й займається соціальними проектами – збирає кошти для допомоги вимушеним переселенцям, медичним закладам, дитячим будинкам, вчителям, ДСНС та дітям героїв, які загинули під час захисту країни. З лютого 2022 року на допомогу нужденним згаданим проектом було спрямовано більше ніж 111 млн грн. Також банк надає й допомогу ЗСУ (діє програма «Кожен місяць – мільйон на ЗСУ!») – на початку повномасштабної війни ОТП Банк перерахував на рахунок армії 10 млн грн (і тут ідеться, імовірно, про, власне, кошти, зароблені фінустановою), а OTP Group передала армійцям парк зі 150 автомобілів. Загалом, станом на березень поточного року матеріальна підтримка від OTП Групи захисникам України та загалом громадянам становила понад 100 млн грн. Окрім того, у межах спільної благодійної ініціативи з Mastercard банк перерахував на підтримку української армії понад 1,2 млн грн – та це кошти, зібрані українцями, які могли легко переказати частину коштів на ЗСУ при поповненні карти.

Не залишилися осторонь й державні банки. Наприклад, у ПриватБанку діє власний благодійний фонд «Допомагати Просто». Протягом лише 2022 року фонд спрямував майже 201 млн грн зібраних благодійних внесків на допомогу шпиталям та медзакладам (107,6 млн грн), на підтримку військових (71,4 млн грн оргтехніка, автотранспорт, екіпіровка, а 7 млн грн прямого траншу банківської установи на підтримку ЗСУ та 4 млн грн на підтримку програми обороноздатності ТРО фонду «Повернись живим»). Переказати кошти на ЗСУ можна і через додаток Приват24. Загалом у ПриватБанку доволі зручна і чітко вибудована система збору коштів та передачі їх на благодійність. Банк прямо вказує, що меценатами заснованого ним благодійного фонду є мільйони українців. А ось чи переказував банк на благодійність, чи на потреби військових кошти з власного прибутку – у відкритих джерелах інформації немає.

Державний Укргазбанк станом на серпень 2023 року спрямував на підтримку армії, громад та інші гуманітарні цілі понад 390 млн грн. Зокрема, весь свій прибуток за лютий 2022 року та річний бюджет-2022 на благодійність банк перерахував на потреби Збройних сил України, а це — 382 млн грн. Окрім того, 11 автівок було передано для військових й парамедиків. Також банк організує збори – клієнти банку лише на підтримку українських захисників перерахували понад 110 млн грн внесків. А за час співпраці Укргазбанку з благодійним фондом «Діти Героїв» клієнти банку перерахували понад 1,6 млн грн для надання підтримки дітям, батьки яких загинули через війну. Саме такими дітьми опікується фонд – понад 5 тис. дітей уже є частиною довгострокової програми підтримки.

Не пасе задніх й Ощадбанк – лише станом на квітень 2022 року банк перерахував 100 млн грн на допомогу ЗСУ, передав майже 130 інкасаторських автомобілів та бронежилети. Також перераховував банк на потреби ЗСУ і кошти від прибутку. Банк допомагає клієнтам фінансово підтримувати ЗСУ. Як і низка інших банків, Ощад у додатках Ощад 24/7 та Мобільний відкрив сервіси для благодійних внесків на потреби української армії, через які лише протягом перших двох місяців повномасштабної війни фізичні та юридичні особи перерахували на підтримку Збройних сил України та на благодійність майже 5 млрд грн. Уже у поточному році Ощадбанк та ГО «Відчуй» оголосили збір 100 млн грн для придбання індивідуальних захисних фільтрів, які допоможуть зберегти слух 125 тисячам українських захисників. Окрім того, за підтримки платіжної системи Visa та благодійного фонду savED банк розпочав уже другу хвилю благодійного проєкту «Подаруйте укриття дітям», який спрямовано на влаштування укриттів у навчальних закладах України. У межах цієї ініціативи з кожної оплати карткою Visa від Ощадбанку 1 гривня перераховується у фонд проекту. А для ліквідації наслідків підриву дамби Каховської ГЕС та обстрілів Херсона, а саме — на придбання трансформаторів, які сприятимуть відновленню електропостачання, Ощадбанк перерахував 1 млн грн до цільового фонду Херсонської міської ради.

Щодо четвертого державного банку — Укрексімбанку, — то серед офіційних повідомлень пресслужби банку інформації про спрямування коштів на благодійність чи підтримку військових небагато. Банк розміщував інформацію про рахунки, на які можна спрямовувати різного роду фінансову підтримку, а також про те, що в межах програми EximBonus клієнти можуть спрямувати свої бонуси на підтримку армії. Окрім того, банк брав участь у програмах платіжних систем, коли клієнти могли легко перерахувати кошти на благодійність.

До речі, враховуючи, що держава є повноцінним власником і Sense Bank, слід згадати і його. Протягом лише першого року допомога банку з власного бюджету перевищила 137 мільйонів гривень. А на початку 2023 року банк спрямував 16 млн гривень на допомогу армії – більшість цих коштів у мирний час мала б бути спрямована на корпоративні новорічні подарунки партнерам та співробітникам банку. Є у банку і сервіси, за допомогою яких клієнти можуть легко переказати кошти на благодійність та підтримку військових.

Повертаючись до недержавних банків, можна відзначити ще декілька фінансових структур, які з першого дня активно включилися у допомогу усім – і захисникам, і цивільним. Наприклад, monobank займався організацією та участю у благодійних зборах. Лише протягом 2022 року його клієнти та клієнти інших фінустанов зібрали 10,6 млрд грн на допомогу ЗСУ та інші благодійні цілі. Окрім того, збори, ініційовані monobank, за цей же період сягнули 325,5 млн грн. До речі, серед українського волонтерського руху сервіс «банка» від monobank є одним із найбільш популярних інструментів для збору донатів. Від початку війни й до кінця 2022 року було створено понад 100 тис. «банок». Через «банки» благодійних фондів у 2022 році було зібрано 3,7 млрд грн, «банки» волонтерів – 6,8 млрд грн, а благодійний кешбек сягнув ще 78,1 млн грн. Та чи перераховув бренд monobank чи АТ «Універсал банк», який надає продукти monobank-у, кошти лише від благодійних зборів, чи і від прибутку, зокрема, і на потреби армії, – не відомо.

Також варто згадати й банк «Конкорд», який з самого початку повномасштабного вторгнення активно допомагав підрозділам ЗСУ, закладам медицини й освітянам, а також надавав адресну допомогу нужденним. З 24 лютого 2022 року й до сьогодні лише благодійна біржа «ДоброДій», яку заснували співзасновниці банку — сестри Олена та Юлія Сосєдки ще у 2014 року, реалізувала понад 600 проектів більш ніж на 119 млн грн. «ДоброДій» — перша в Україні повністю цифрова благодійна біржа. Вона фінансує благодійні проекти не лише за рахунок донорів — значну частину коштів надає перша в Україні відкрита фінтех-екосистема Concord Fintech Solutions, яку, як і, власне, благодійну структуру, започаткували сестри Сосєдки. Кількість проектів, які були реалізовані через Біржу Благодійності, навіть за час з початку повномасштабного вторгнення досить значна, і легше оперувати сумами допомоги за напрямками. Лише на потреби Сил оборони України було спрямовано 88,1 млн грн. Це й важка автотехніка, і системи зв’язку, й екіпіровка, які системно передаються військовим – останні, своєю чергою, неодноразово відзначали діяльність банку, біржи «ДоброДій» та команди всієї екосистеми. А ще є гуманітарна допомога, на потреби отримувачів якої було надано ще 13,3 млн грн. Й окрім всього цього — допомога базовим медичним закладам та важкохворим дітям, яка перевищила 17 млн грн. Але ББ «ДоброДій» разом з партнерами приділяє увагу не лише підтримці Збройних сил України та медикам й хворим дітям. Значна увага приділяється й інвестиціям у майбутнє України – у систему навчання. Зокрема, Олена Сосєдка започаткувала освітню програму для Дніпровського ліцею інформаційних технологій. У межах програми випускники отримують індивідуальні гранти на оплату подальшої освіти. Також у межах освітньої програми ініційовано вручення премії для найкращих учнів ЛІТ, які стали переможцями олімпіад і МАН з різних шкільних дисциплін. Ця премія носить ім’я Сергія Столбцова, який був вчителем географії ліцею та загинув, захищаючи нашу країну. І все це не припиняється й наразі, після того, як 1 серпня поточного року Нацбанк відкликав ліцензію у банку «Конкорд». Адже, як зазначала свого часу Олена Сосєдка, усе це – не про благодійність у звичному розумінні цього слова, це про внутрішні потреби «тут і зараз робити те, що необхідно тим, хто найбільше потребує допомоги та підтримки». Тому значну роль відіграє й особиста допомога, тобто власні кошти, які виділяються співзасновниками екосистеми – й про це не доведеться читати у пресі або дивитися сюжети.

Підсумовуючи, можемо сказати: зараз, у ці скрутні часи, добро й справжні добродії потрібні країні, як ніколи. Багато хто говорить, що стан війни виснажує, особливо якщо бути дотичним до боротьби будь-яким чином, не лише на лінії фронту. Але якщо не робити все можливе для Перемоги України, то все інше не матиме жодного сенсу. І дії тих, хто день у день робить усе можливе, аби наблизити нашу Перемогу, заслуговують на шану.

Джерело

Новости Украины