З 1 березня виплати ВПО зробили «справедливими»: половині поки залишили, решті скасували

З 1 березня виплати ВПО зробили «справедливими»: половині поки залишили, решті скасували

Фото: minfin.com.ua

Виплати внутрішнім переселенцям в Україні буде скорочено. Про це заявила віцепрем’єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук в ефірі національного телемарафону.

І буквально наступного дня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив про нові правила виплат для всіх внутрішньо переміщених осіб з 1 березня. До цього числа всі виплати ВПО продовжені автоматично, а ось після цієї дати майже половина переселенців зможе розраховувати лише на власні сили.

Пояснення такому рішенню віцепрем’єр Верещук дала таке: партнери (країни, які фінансово допомагають Україні. – Авт.) виставили вимоги оптимізувати витрати. Вразливі категорії продовжуватимуть отримувати виплати, а ті, хто адаптувався, отримав житло або має високооплачувану роботу, вже — ні. За два роки, на думку партнерів, яку озвучила Верещук, ВПО повинні були адаптуватися та розпочати нове життя.

З 1 березня виплати протягом 6 місяців (за нинішньою процедурою) будуть продовжені лише пенсіонерам, інвалідам І та ІІ груп, дітям з інвалідністю, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.

Як за два роки накопичити на квартиру?

Чи варто говорити, які емоції це рішення викликало серед вимушених переселенців? Яких на сьогоднішній день в Україні 4,9 млн осіб – чимала частка населення. А отримують виплати лише половина з них – 2,5 млн. Окрім стандартної соціальної допомоги (всіх видів пенсій тощо), ВПО отримують щомісяця 3000 грн допомоги на дітей та людей з інвалідністю і 2000 грн виділяють працюючим. Ці гроші, на думку влади, мають допомогти компенсувати витрати на оренду житла у безпечних регіонах країни, допомогти прожити, доки члени сім’ї шукають роботу і є можливість якось звести кінці з кінцями.

Звісно, ​​переселенці обурились. За майже десять років (а перші вимушені переселенці в Україні з’явилися влітку 2014 року) держава, м’яко кажучи, не дуже перейнялася проблемами людей, яким довелося залишити будинок та роботу на окупованих територіях, які втратили житло внаслідок обстрілів тощо.

Переселенцям першої хвилі – до 24 лютого 2022 року – платили аж 400 та 800 грн «компенсації за оренду житла». Звідки взялися ці суми, хто їх вирахував і за якими формулами – досі залишається загадкою. До речі, багато ВПО відмовлялися від цих «гігантських грошей» — одна морока тільки. Переселенцям другої хвилі – після 24.02.2022 – держава виплачує, звичайно, більше, проте це явно не ті гроші, які дозволяють сім’ї влаштувати повноцінний побут у чужому місті, у чужій квартирі та по суті – почати життя з нуля.

— Як я розумію, за два роки військового стану, блекаутів та постійного зростання цін в Україні внутрішні переселенці мали працевлаштуватися за фахом або знайти іншу добре оплачувану роботу в іншому місті та накопичити на покупку квартири (при цьому оплачуючи немаленьку оренду), — каже Сергій Клименко, ВПО з Донецької області, що мешкає в Івано-Франківську. – Наша сім’я – це ми з дружиною та дитина — отримує 7 тисяч гривень допомоги. За квартиру сплачуємо 11 тисяч плюс комунальні послуги. Я працюю у столярному цеху за 18 тисяч гривень на місяць. Дружина сидить удома з дитиною, оскільки ми не змогли влаштувати доньку в дитсадок, та й дитсадки не всі працюють. Як можна накопичити на власну квартиру, якщо звичайна «двушка» під ремонт коштує не менше 30-40 тисяч доларів? На чому ми маємо заощаджувати, якщо ми й так не розкошуємо?

Може, депутатам премії прибрати

З ним згодна переважна більшість ВПО, особливо пенсіонери. Вони пропонують інше, набагато логічне рішення: переглянути зарплати народних депутатів, їх надбавки та компенсації за оренду квартир, за проїзд та мільйонні премії.

— Щодня ми читаємо новини про те, що взяли якогось олігарха чи корупціонера, які сплачують мільйони гривень застави, а в будинку у нього знаходять валізи із грошима. Ми читали декларації депутатів та міністрів, там у них все добре. Але заощадити держава вирішила саме на переселенцях! – обурюється ВПО з Маріуполя Ілона Городецька. Кандидат біологічних наук, вона працює у магазині одягу за 10 тисяч гривень на місяць. Таку саму суму платить за квартиру в Ужгороді. Говорить, що готова віддати державі 2000 грн допомоги, оскільки не відчуває цієї «допомоги».

– Ні робочих місць для переселенців, ні соціального житла – нічого за десять років не зробили і не зроблять. А потім дивуватимуться, чому всі, хто міг, поїхали за кордон і не повернулися, — спересердя каже жінка.

Багато хто залишиться без виплат

– Нас зняли з виплат ще влітку минулого року, бо ми повернулися до місця проживання, – каже мешканка окупованого Донецька Аліна. – Напевно, інформацію про перетин кордону було передано до соцслужби. Ми не в претензії, ні, хоча могли б і залишити як доказ того, що мешканці окупованих територій також залишаються громадянами України, та їх не покинули. Хоча, взагалі-то, кинули. Ми виїхали з Донецька, заплативши шалені гроші – майже тисячу доларів за трьох осіб. Я з двома дітьми поневірялася по різних містах, шукала житло і роботу, не хотіла жити в спортзалі. Думала, знайду роботу з гарною зарплатою, зможу винаймати хоча б маленьку квартиру. Я добрий кухар, багато знаю та вмію. Максимум, що мені запропонували – 15 000 грн, і це «брудними». Найдешевша квартира, яку ми знайшли, коштувала 7000 грн на місяць, і це була не квартира, а справжня комора на якомусь нульовому поверсі. Ми невибагливі, але доньки відразу побачили плісняву на стінах, і ми зрозуміли, що не виживемо тут і дня. Пожили трохи біля рідні, зайняли грошей та повернулися додому. Тут хоч би не треба викладати купу грошей за брудний кут. Ось так закінчилося наше переселенство. І таких, як я, у Донецьку – сотні, якщо не тисячі.

Нагадаємо, переселенські виплати з лютого 2024 року втратять «багаті» переселенці, які купили машину молодше 5 років або житло дорожче 100 тисяч грн ($2600), або мають аналогічний депозит у банку, або купили іноземної валюти на цю ж суму.

Автоматично триватиме допомога тим ВПО, у яких середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує 9444 грн, у сім’ї є люди або діти з інвалідністю, малюки до 6 років або студенти… Але більша частина ВПО виплат позбавиться – за ідеєю, як приблизно підрахували соціальні юристи, в Україні залишиться не більше 200 тисяч отримувачів допомоги від держави Можливо, у майбутньому перелік таких осіб буде розширено, але поки що переселенців вкотре скривдили.

Джерело

Новости Украины