За інформацією: Суспільне Чернігів.
Надписи на авто Володимира Алексеева. З особистого архіву Володимира Алєксєєва
«Дєрік» — позивний Володимира Алексеева. З особистого архіву Володимира Алєксєєва
Серед сотень написів на ньому — слово "Дєрік". Чоловік пояснює: це його позивний, який отримав через роботу педагогом – до широкої війни очолював школу в Гнідинцях.
За пів року, які встиг пропрацювати на посаді, встиг зареєструвати будівлю школи, як пам’ятку архітектури місцевого значення, ділиться Володимир. Облаштував мініспортзалу, відкрив футбольний гурток. Мав ще багато ідей, каже чоловік, але з початком російського повномасштабного вторгнення добровільно став на захист України.
"На той час був у нас воєнком, який був у зоні АТО – знає, що таке війна. Коли відправили перших хлопців, я одразу до нього і сказав, що хочу до них. Він мене відмовляв: «Ти не уявляєш, що це таке взагалі. Подумай, тим більше ти керівник школи. Є бронь і все решта». Кажу: «Якщо другою партією не відправите, то я сам поїду»".
Наступних два місяці, каже чоловік, провів у Конотопі на Сумщині. Там саме формувався перший батальйон 58-ї бригади. До його складу Володимир доєднався, як піхотинець.
"І на Донбас. Перші кадри війни трапилися вже на Донбасі. Бахмут. Тоді ще він був «живий», коли ми тільки туди заїхали. Околиці Бахмута, Зайцеве, Весела Долина. 46 днів ми провели кожен у своєму окопі".
Володимир Алєксєєв на фронті. З особистого архіву Володимира Алєксєєва
Чоловік пригадує, що саме в тих окопах він зрозумів, який військовий фах хоче опанувати.
"До нас на позиції заїхали заряджені такі хлопці на пікапі. Тоді я не знав, що таке старлінк. А вони зі старлінком, рації в них круті, з наших позицій вони запустили дрон. Для нас це було ніби у якомусь фільмі, якомусь «Нетфліксі». Летить дрон і ми в реальному часі, що там за посадкою ворог їде".
У жовтні 2022 року після другої ротації на Донбасі Володимира Алєксєєва перевели до 61-го батальйону, який виконував бойові завдання на українсько-білоруському кордоні. В той час, говорить чоловік, зустрів побратима з власним дроном та почав його освоювати.
"Почали літати розвідкою для досвіду, для практики розвідка на Білорусь. Командування все бачить, що відбувається в батальйоні. Побачили мою тягу, цікавість до дронів. Тут у нас з’являється перша партія дронів від громадської організації. Я починаю працювати над їхнім налаштуванням і змінюється «штатка» — з’являється у штатному розписі батальйону посада «інструктор»".
Володимир Алєксєєв з партією дронів. З особистого архіву Володимира Алєксєєва
Наступними місяцями, каже Володимир, пройшов курс пілотування розвідувальними дронами у військовій школі "Боривітер" та організував навчання за особистою програмою вже у своєму батальйоні.
Паралельно Володимир пройшов курс пілотування дронами-камікадзе та почав долучати волонтерів до їх придбання. Перші бойові вильоти, пригадує, вже здійснював на українсько-російському кордоні.
"Перший бойовий виліт на FPV був на Чернігівському кордоні. Я ним вилітав. Знайшли ворожу камеру. Її треба було знищити, але я туди не долетів".
Володимир Алєксєєв з побратимом. З особистого архіву Володимира Алєксєєва
Ділиться: спершу багато чого не вдавалося, тому, аби краще освоїти пілотування дронами, поїхав у відрядження на Лиманський напрямок.
"Найперше — було знайти ціль, куди відпрацювати нашій артилерії, коригування артилерії. Там вже реальний ворог на кордоні. Це вже ДРГ. Обов’язкова охорона повинна бути, коли ми літаємо. Там зовсім інша стратегія. Зовсім інша війна. Найбільша небезпека там була — це ДРГ".
Чоловік каже: в період роботи на російсько-українському кордоні найбільше запам’ятав, як знищили російського офіцера.
"Приходить по оперативці перехоплення, що під час розмінування нашого снаряда дуже поранено офіцера, командира якогось інженерного взводу. Проаналізувавши де, коли і як, нам командування присилає офіційне підтвердження, що це була наша вибухівка. На нашій вибухівці знищено ворога. Це був найщасливіший день. Перший знищений ворог".
Володимир Алєксєєв копає окоп. З особистого архіву Володимира Алєксєєва
У жовті 2023 року 61-й батальйон відбув на виконання бойових завдань на Куп’янський напрямок. До того часу, пригадує Володимир, разом з кількома побратимами пройшов ще один курс – пілотування "бомберами". Це дрони, що після скиду боєприпасів повертаються до пілотів.
Свою ударну групу військові назвали "Хантерс", ділиться Володимир.
"Бренд «3-тя штурмова", а ми свій хочемо. Різні назви були і ми всі зупинилися на «Мисливці». Відео знімаємо для ТікТока «Мисливці їдуть на полювання»".
Декілька тижнів тому, говорить Володимир, звільнився із лав ЗСУ та чекає на результати конкурсу на посаду освітнього омбудсмена. Нині відвідує своїх демобілізованих побратимів та збирає їхні підписи на своєму фронтовому автомобілі.
Читати ще
Читати ще «Служба у ЗСУ допомогла зрозуміти, чого не вистачає у курсі «Захист України»»: досвід викладача з Чернігівщини