Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час засідання ООН через порушення прав людини внаслідок війни в Україні, 22 лютого 2023 року, фото: AP
Надання Україні зброї, тренування українських військових, спецтрибунал щодо російської агресії — ці та інші питання обговорив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час своїх міжнародних поїздок до Брюсселя, Гааги та Нью-Йорка. Про це посадовець розповів Суспільному в ефірі єдиного телемарафону.
За словами Кулеби, у цих поїздках під час кожної розмови все було підпорядковано одній меті — перемога України.
“Коли в Брюсселі ми зустрілися втрьох із Генсеком НАТО і моїм колегою з ЄС, то говорили про координацію зусиль для виробництва снарядів та зброї і для тренування українських військових. Щоб ці організації не діяли паралельно, щоб не було плутанини, дублювання зусиль”, — розповів Кулеба.
В Гаазі говорили про подальше постачання зброї для України і про відкриття вже в цьому році переговорів про вступ України до ЄС.
В Нью-Йорку ухвалили резолюцію — підтвердили, що після року війни 141 країна, тобто абсолютна більшість країн світу — засуджують російську агресію і стоять на боці України.
“І всі ці російські міфи, що світ втомився, що це війна Заходу, а весь світ на боці Росії — все це ми зруйнували”, — сказав міністр.
Там же провели засідання Радбезу ООН, теж присвячене російській агресії.
“Та безліч двосторонніх зустрічей, які всі про зброю, про спецтрибунал. Перша латиноамериканська країна приєдналася до спецтрибуналу (Гватемала — ред.)”, — розповів Кулеба.
Він додав, що також йшлося про про зміцнення коаліції, застосування нових санкцій.
“Мої помічники порахували, що в Мюнхені я за 24 години провів 15 зустрічей”, — сказав міністр.
Кулеба: "Спецтрибунал — тема дуже складна"
За словами міністра, перші думки про спецтрибунал щодо агресії РФ виникли на другий тиждень з початку агресії. Системно почали працювати над цим після Бучі. І ось МЗС ініціювало створення такої основної групи.
“Але по суті це коаліція для створення спецтрибуналу. Як в Рамштайні збираються країни для того, щоб зброю нам надавати, а це така сама група, яка збирається для того, щоб відпрацьовувати питання, пов’язані зі створенням трибуналу”, — пояснив міністр.
Спочатку там було 3 країни, потім 5, а зараз їх майже 30.
“І це буквально за кілька місяців. І я впевнений, кількість їх зростатиме. Тому тема спецтрибуналу надзвичайно важлива. Не загадую жодних дат — дуже багато юридичних нюансів. Але ми знаємо, коли відбудеться наступне засідання цієї групи для створення спецтрибуналу, країни, які доєднаються до нього”, — сказав Кулеба.
Він розповів, що буде готуватися Резолюція Генасамблеї, але вона буде стосуватися загалом питання відповідальності Росії.
“Це не лише спецтрибунал, а це й компенсація за завдані збитки, воєнні злочини, злочини проти людяності — багато всього”, — сказав міністр.
Як Кулеба прокоментував нові санкцій щодо Росії
“По-перше, кожен новий санкційний пакет даватиметься важче, ніж попередній. По-друге, кожен новий санкційний пакет буде. По-третє, кожен новий санкційний пакет запроваджуватиме і нові санкції, і — дуже важливо — нові інструменти зупинення чи запобігання обходу санкцій. Санкційний пакет не лише ЄС ухвалив, але й Група семи”, — сказав Кулеба.
За його словами, робиться важливий акцент саме на боротьбі з обходом санкцій. Кулеба додав, що в нових санкціях Групи семи є перші санкції проти ядерної енергетики Росії.
“Ми про це давно говорили, але ЄС на це не наважився. Але ЄС запровадив перші санкції проти російської ракетної і дронової індустрії, на яких ми наполягали”, — сказав Кулеба.