За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Вітрова та сонячна електростанції компанії. Суспільне Тернопіль
Національна енергетична компанія "Укренерго" відповіла на інформаційний запит кореспондентів Суспільного щодо заборгованості перед Державним підприємством "Гарантований покупець", яке має розрахуватися із виробниками енергії з відновлюваних джерел.
У запиті кореспондентам Суспільного повідомили, що станом на середину червня борг HEK "Унренерго" перед ДП "Гарантований покупець" за послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел складає 20,5 мільярдів гривень з ПДВ.
Відповідь на інформаційний запит
Як бачите, врегулювання цієї ситуації?
Для HEK "Укренерго" єдиним джерелом для виплат за послугу зі збільшення частки "зеленої" генерації є встановлений HKPEKП тариф на передачу електроенергії магістральними мережами HEK "Укренерго", який сплачують учасники ринку електроенергії. Але, коштів, які закладені в тариф, не вистачає для 100% виплати ДП "Гарантований покупець", тобто цей тариф є хронічно збитковим. А за останній рік він ще й не сплачується повною мірою учасниками ринку. Станом на сьогодні учасники ринку боргують HEK "Укренерго" за послугу з передачі електроенергії 18,2 млрд грн з ПДВ.
В умовах війни підтримка роботи ринку електроенергії є питанням енергетичної безпеки країни. HEK "Укренерго" робить все можливе, щоб виконати свої зобов'язання перед іншими учасниками ринку. Зокрема, в умовах недофінансування тарифу на передачу та недостатнього рівня його сплати учасниками ринку, HEK "Укренерго" — єдина компанія електроенергетичного сектору, яка успішно залучає кошти міжнародних фінансових організацій. Крім того, разом з Урядом, ми системно працюємо над повним розв'язанням проблеми боргового ланцюга, який утворився між учасниками ринку електроенергії.
Загалом з початку 2024 року HEK "Укренерго" вже перерахувало ДП "Гарантований покупець" 19,4 млрд грн.
Один із варіантів — це підвищення тарифів для кінцевого споживача, чи розглядали цей варіант, чи можливо підвищити тариф? Якщо так, то який він буде?
Тариф HEK "Укренерго" на передачу сплачується промисловими споживачами i ніяк не впливає на тариф для побутових споживачів. Питання регулювання тарифу для побутових споживачів вирішується спільно HXPEKП, Міненерго та Кабінетом міністрів України.
Про проблему
Нагадаємо, компанія з Тернопільщини виробляє електроенергію за допомогою вітрових електростанцій. Два вітряки товариства на рік можуть забезпечити електроенергією 2300 домогосподарств. З 2018 року компанія почала працювати за "зеленим" тарифом, однак нині вийшла з нього, бо вже 5 років не отримує грошей за продану електроенергію, розповідає директор компанії Владислав Авдєєнко. За його словами, заборгованість перевищує 30 мільйонів гривень.
Олексій Оржель, який був міністром енергетики у 2019-2020 роках, пояснив — заборгованість перед виробниками електроенергії, зокрема вітрогенерації, існує через незбалансованість "зеленого" тарифу та ціною електроенергії для споживача.
"Якщо говорити про борги перед виробниками з відновлювальних джерел енергії, зокрема вітрогенерації, то ця проблема існує впродовж багатьох років. Почалася вона в 2020 році. Якщо повернутися в той період, то рівні "зелених" тарифів і швидкість введення нових об’єктів генерації були досить високими. Баланс між ціною за "зелений" тариф і ціною для споживача (а в нас є бізнес-споживач, є споживач побутовий, ми завжди знаємо, наскільки важко збалансувати ці тарифи, і тарифи для споживачів завжди в нас є політичним питанням) порушився. Тому сталося так, що "Гарантований покупець", який зобов’язаний викуповувати електричну енергію, був недофінансований через тариф "Укренерго". Тобто різниця між продажем на ринку електричної енергії "Гарантованим покупцем" і рівнем "зеленого" тарифу має покриватися за рахунок відповідних, включених у тарифи "Укренерго", витрат".
За його словами, регулятор не включає ці витрати.
"Потім були певні зміни в законодавстві і було вирішено, що до 20% цих витрат мають бути включені в бюджет України, відповідно завжди так стається, що "Гарантований покупець" не може повністю покрити рівень "зеленого" тарифу і борги зростають. Іноді якось закривають борги попередніх періодів, але якщо говорити загалом за тенденцію, тариф "Укренерго", зважаючи на необхідність забезпечення різниці між ринковою ціною і "зеленим" тарифом, завжди є незбалансованим. Це фактор, чому виникають ці борги".
Відповідь на інформаційний запит
Кореспонденти Суспільного також надсилали запит до державного підприємства "Гарантований покупець" із низкою запитань і отримали відповідь.
Яка ситуація із заборгованістю за "зеленим тарифом" перед виробниками енергії з відновлюваних джерел, в цілому?
"Станом на 17.06.2024 заборгованість ДП "Гарантований покупець" (далі — Підприємство) перед виробниками за "зеленим" тарифом становить близько 28,9 млрд. грн".
Яка сума боргів і який відсоток — це заборгованість перед виробниками вітрової електроенергії?
"Заборгованість Підприємства перед виробниками з вітрової енергії становить близько 2,4 млрд. грн, що складає 8,3% від загальної суми боргу".
Чому виникає ця заборгованість і які шляхи вирішення цієї проблеми?
"Наявна натепер заборгованість перед виробниками за "зеленим" тарифом є наслідком недотримання НЕК "УКРЕНЕРГО" умов виконання фінансових зобов’язань, порушення термінів здійснення авансових платежів та остаточного розрахунку за послугу із забезпечення збільшення виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, як то передбачено Порядком купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.04.2019 № 641 (зі змінами)".
Яка сума виплат виробникам з відновлювальних джерел енергії цього року? Який загальний рівень розрахунку у відсотках?
- "Станом на 17.06.2024 рівень розрахунків НЕК "УКРЕНЕРГО" з підприємством за послугу 2021 року складає – 94,8%, за 2022 року – 26,2%, за 2023 рік – 79,2% та за січень – одну декаду 2024 року – 41,0%, загальний розмір заборгованості становить близько 22,6 млрд. грн. Крім того, на сьогодні перед підприємством існує заборгованість виробників за «зеленим» тарифом з оплати частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії балансуючої групи гарантованого покупця, яка відшкодовується учасником балансуючої групи — тобто самим виробником за "зеленим" тарифом. Розмір цієї заборгованості становить близько 4,4 млрд. грн".
- "Підприємством впродовж 2024 року сплачено виробникам за «зеленим» тарифом близько 28,2 млрд. грн, з яких 13,8 млрд. грн за електричну енергію 2024 року. Рівень розрахунків підприємства за електричну енергію за 2019 – 2020 рік – 100%, за 2021 рік – 99,2%, за 2022 рік – 59,8%, за 2023 рік – 89,2% та за 2024 рік – 62,5%. За перші 5 місяців та першу декаду червня 2024 року підприємство придбало у виробників за "зеленим" тарифом 3 336,9 ГВт електричної енергії, з якої 143,3 ГВт (або 4,3%) — це електрична енергія вироблена вітровою генерацією".
Чи врегульовуєте цю ситуацію з "Укренерго"?
"Щодо врегулювання ситуації з розрахунками НЕК "УКРЕНЕРГО" слід зазначити, що підприємство неодноразово зверталося листами до Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики України, НКРЕКП з проханням сприяти у вирішенні ситуації щодо здійснення оплати наявної заборгованості, наголошуючи, що порушення порядку оплати послуги унеможливлює своєчасні та повні розрахунки державного підприємства з виробниками електроенергії за "зеленим" тарифом".
Чи можливо повністю погасити борг перед виробниками енергії з відновлюваних джерел і чи є прогнози за скільки років це може статися?
"Підприємство матиме можливість розрахуватися з виробниками у разі погашення заборгованості НЕК "УКРЕНЕРГО" за послугу та ВАД за послуги з відшкодування частки вартості врегулювання небалансів та вартості відхилення".
Також 18 червня на сайті підприємства оприлюднили інформацію щодо розрахунків з виробниками електроенергії.
Стан розрахунків з виробниками за «зеленим» тарифом. ДП «Гарантований покупець»