За інформацією: Суспільне Чернівці.
Кафедральний собор УПЦ МП в Чернівцях. Суспільне Чернівці
У Чернівцях УПЦ МП хочуть позбавити права користування понад двадцятьма земельними ділянками у громаді. У департаменті урбаністики кажуть, подали проєкт на запит суспільства. Водночас адвокат Валерій Дутка стверджує, що міськрада не має повноважень позбавляти релігійні організації права користування.
У коментарі Суспільному заступник директора міського департаменту урбаністики та архітектури Денис Гречаний розповів, що проєкт рішення підготували на запит суспільства та за прикладом інших обласних центрів, де ухвалили такі рішення. Зокрема, у Хмельницькому, на Волині та Рівненщині.
Землі, на яких розташовані храми, перебувають у комунальній власності громади. Релігійні організації мають там нерухомість і можуть користуватися ділянками.
"Це не договірні відносини, а право постійного користування, яке більшість релігійних організацій зареєстрували ще в 90-х роках. Ще п’ять – 2014 року. Це право – безтермінове, – каже Гречаний.
Наразі у департаменті перевіряють, чи є на ділянках комунальне майно громади. За його словами, громада може повернути ділянки з огляду на зміни в законі про релігійні організації, де йдеться про організації, центр яких розташований в державі, що воює проти України.
Проєкт рішення мають розглядати на сесії міської ради 27 квітня. Гречаний каже, якщо депутати його підтримають, це буде перший крок до припинення права постійного користування землею для релігійних організацій. Щодо нерухомості готуватимуть окремий проєкт рішення.
"Як на мене, церкви залишаться на землі. Можливо, зміниться їхній статус у плані патріархату", – каже Гречаний.
Чи змінить щось рішення депутатів
Водночас адвокат Валерій Дутка каже, що рішення про припинення права користування землею для УПЦ МП не матиме практичних наслідків. Згідно із законом, міськрада не може позбавити права постійного користування землею рішенням депутатів. Це можливо зробити лише через суд. А оскарження цього рішення через суд є дуже ймовірним..
За словами адвоката, земельний кодекс передбачає процедуру припинення права користування землею. Згідно з нею, на підставі порушення умов постійного користування інспектор фіксує порушення, дає припис на усунення порушення впродовж 30 днів. Лише після цього міськрада може подати позов до суду про припинення права постійного користування. Таким порушенням умов може бути нецільове використання земельної ділянки.
"Землекористувачі захищені законом. Якщо земельну ділянку надали у користування, якщо вона використовується за призначенням, то немає порушення. Тому немає юридичних підстав позбавлення права користування", – каже Валерій Дутка.
Також у разі, якщо право користування в УПЦ МП заберуть через суд, вони не позбудуться доступу до храмів через оформлення сервітутів, каже Валерій Дутка. Це можливо, оскільки храми, будівлі та споруди на територіях комунальної власності все одно належать релігійним громадам.
"Релігійні організації можуть у судовому порядку встановити собі сервітут щодо користування та обслуговування своїх будівель, які знаходяться на земельній ділянці комунальної власності. Якщо організацію позбавлять права користування землею, то вони юридично не зможуть проходити до своїх будівель, щоб їх обслуговувати. Тож їм треба буде встановити сервітут. Фактично – це буде те саме", – каже Валерій Дутка.
Попри зміни у Законі "Про релігійні організації", в реєстраційних статутних документах місцевих релігійних організацій не вказано, що вони перебувають у прямому підпорядкуванні центру країни-агресора.