Запалення легень: які симптоми, діагностика та лікування пневмонії

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Лікар слухає людину стетоскопом. Getty Images

Наскільки швидко розвивається хвороба

Марина Єрецька каже, при пневмонії температура підіймається не так швидко, як при грипі. Також спостерігають більш повільний розвиток захворювання.

"Якщо це звичайний кашель без температури, і це сегментарна пневмонія, не масштабна, локалізована в одній легені, в одному сегменті, то це буде, в основному, амбулаторне (домашнє, — ред.) лікування. Але якщо при тому всьому тривале підвищення температури тіла, дуже виражений кашель, виражена задишка, виражений інтоксикаційний синдром, коли людина дуже слабка на цей момент, ще й плюси зниження сатурації, тоді однозначно це стаціонарне лікування".

Що таке атипова пневмонія

Атипова пневмонія – це пневмонія, яка викликана атиповим збудником.

"Приклад атипової вірусної пневмонії – це ковідна пневмонія. Тут вже будуть відрізнятися зміни на рентгені. Так, ми можемо чути і хрипи в легенях у пацієнта, це можуть бути звичайні сухі або вологі хрипи. І при цьому ми робимо рентген пацієнту, а там може нічого не бути. Тобто там абсолютно чисті легені, але лікар щось чує при цьому", — каже Єрецька.

Після цього, говорить лікарка, пацієнта відправляють на комп'ютерну томографію органів грудної клітки, і там вже виявляють інші зміни.

"Воно описується як "матове скло", це так ніби "вуаллю перекриті легені".

Така пневмонія лікується по-іншому, говорить Марина Єрецька.

"Вірусна пневмонія, якщо ми розуміємо, що це за збудник, ми можемо призначити певний противірусний препарат. Якщо це звичайні респіраторні віруси, то в основному це тактика вичікування, пити багато води і приймати жарознижуюче".

Люди в групі ризику

  • люди, що працюють у великому колективі;
  • люди, які працюють з переохолодженням або перегрівом. Тобто все те, що вводить організм в стресовий стан;
  • діти до п'яти років та люди старше 65 років;
  • люди з хронічним захворюванням — бронхіальна астма, хронічне обструктивне захворювання легень.

Чи можуть пацієнти, які перебувають в одній палаті, заражати одне одного

"В принципі так, але, звичайно, якщо це відділення пульмонології, то плюс-мінус всі лежать з одним діагнозом в палаті", — говорить лікарка.

Пневмонія може бути повторна, каже Єрецька.

"Але не обов'язково, що вона буде в тому ж місці з'являтися. Вона може виникнути в будь-якій частині, в будь-якій легені, в будь-якому сегменті".

Як доглядати за пацієнтом з пневмонією вдома

  • провітрювання приміщення, в якому пацієнт перебуває;
  • вологе прибирання;
  • давати багато пити;
  • вдома пацієнт має носити маску. Таким чином він запобігає розповсюдженню вірусу по кімнаті.

Легені. Getty Images

Ускладнення після пневмонії

Пневмонія дає ускладнення, каже лікарка. Зокрема, це плевритиХвороба або ускладнення, яка проявляється запальними змінами плеври з відкладанням у ній частинок фібрину (фібринозний, сухий плеврит) або з розвитком випоту в плевральну порожнину (серозний, серозно-фібринозний, геморагічний або гнійний плеврит)., це абсцесиНаповнена гноєм порожнина в м'яких тканинах тіла, яка відокремлюється більш-менш розвиненою капсулою., це септичні стани,Небезпечний для життя стан, при якому в кров потрапляє великий обсяг бактеріальних токсинів, через що порушується доставлення кисню і поживних речовин до тканин організму. інфекційно-токсичний шокСиндром, основним проявом якого є порушення мікроциркуляції з розвитком кисневої заборгованості та поліорганної недостатності.. Також можуть бути й смертельні випадки.

Як лікують пневмонію

У 100% випадків бактеріальну пневмонію лікар лікує антибіотиком, каже Марина Єруцька.

"Ми починаємо з антибіотика широкого спектра дії, а якщо бачимо, що антибіотик не працює, ми вже тоді можемо прицільно посіяти, наприклад, мокротиння пацієнта, і виявити, до якої саме групи антибіотиків буде чутлива ця бактерія".

Якщо це коронавірус, то на сьогодні існують противірусні препарати.

Що таке антибіотикорезистентність

Це дуже важлива проблема на сьогодні у світі, говорить Марина Єрецька.

"Це був дуже великий прорив в медицині, коли з'явилися антибіотики, але зараз їх використання, майже неконтрольоване. Пацієнт може спокійно зайти в аптеку, призначити собі сам будь-якій з антибіотиків, почати його пити. А внаслідок цього і розвивається антибіотикорезистентність, бо бактерія, яку ми недолікували, наступного разу просто не буде реагувати на цей антибіотик".

Щоб цього уникнути, каже Марина Єрецька, антибіотик потрібно приймати тільки за рекомендацією лікаря.

"Мені подобається, що в країні все-таки ввели контроль за використанням антибіотиків. Тобто, антибіотик на сьогодні можна отримати по рецепту".

Профілактика пневмонії

В Україні є вакцинація від пневмокока, говорить лікарка.

"Вона лише рекомендована, це не обов'язкова вакцина. На сьогодні є дві вакцини, це Synflorix і це Prevenar. Це європейські вакцини і вони доступні в продажу".

Доросла людина вакцинується один раз на все життя. Для дітей схема трохи інша, пояснює Марина Єрецька.

"Якщо це новонароджена дитина, то там три вакцини з інтервалом в місяць. Якщо це дитина від року до двох, то йде дві вакцини кожні два місяці ми вакцинуємо пацієнта. І з двох років і дорослі люди вакцинуються однією вакциною".

Читати ще

Читати ще

На Чернігівщині з початку року на кашлюк захворіли 103 людини: хто в зоні ризику

Читати ще

Апендицит: що може спровокувати хворобу, які її симптоми та методи лікування

Читати ще

Аритмія: що це за стан, які його ознаки, лікування та чи впливає це на вагітність

Новости Украины