Заповідав побратимам заспівати «Довбуша» на могилі: історія бійця з Франківщини Валентина Слюсарчука

За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З дитинства військовослужбовець Валентин Слюсарчук на позивний Шелбі цікавився історією, читав книги про УПА, любив Україну і не терпів сліз, пригадують його батьки. Воїн народився у селі Тюдів Косівського району на Франківщині. Хлопець понад пів року служив у складі 46 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ ЗСУ. Загинув 18 серпня 2023 року на Запоріжжі. Під час похорону його побратими із всеукраїнської організації "Тризуб" заспівали пісню про Довбуша і відтиснулися від землі біля могили — таким був заповіт Валентина.

Яким був воїн на позивний Шелбі, про що мріяв після війни та про його останнє прохання розповіли батьки та друзі.

"Купляю завжди цукерки, які він дуже любив"

"Це є мій синочок, — показує фотографію сина матір і продовжує. — Купляю завжди цукерки, які він дуже любив. І коли приходять до нас гості, я пригощаю їх. Мені здається, що я пригощаю його насамперед…"

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Залишати цукерки біля портрета сина — традиція, якої матір Валентина Слюсарчука Галина дотримується два місяці — відтоді, коли син загинув на війні.

"Два місяці я не могла наважитися розібрати сумку сина. Але мусила. Мені хочеться жити ним", — розповідає матір.

"З дитинства дуже любив Україну, а потім мріяв вступити у "Тризуб"

Галина Слюсарчук каже: вдома все нагадує про сина: окрім фотографій, улюблені книги про УПА, прапори, а також одяг, який побратими передали з фронту.

Матір Галина Слюсарчук біля фотографії сина. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Із самого дитинства у нього був прищеплений цей патріотизм. З дитинства любив Україну, цікавився зброєю. У школі улюбленим предметом була історія, особливо — тема УПА", — каже матір.

Дитяче фото Валентина Слюсарчука. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З її слів, син після дев'ятого класу вступив в училище. Там познайомився з учасниками всеукраїнської організації "Тризуб" імені Степана Бандери.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

До "Тризубу" Валентин долучився у травні 2021 року, говорить його вишкільний комендант і однокурсник Ярослав Головатюк.

Одним з перших рвався на фронт

Валентин Слюсарчук одним з перших просився на фронт, пригадує головний командир всеукраїнської організації "Тризуб" імені Степана Бандери Олег Микитюк. У перші дні повномасштабного вторгнення російських військ в Україну члени організації зібралися, щоб вирішити, як діяти далі.

Головний командир всеукраїнської організації «Тризуб» імені Степана Бандери Олег Микитюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Друг Шелбі кожного дня говорив про те, що готовий йти на фронт. Але треба розуміти: хлопці — юного віку, і ми намагаємося мобілізувати людей не для того, щоб поставити галочку, — говорить Олег Микитюк. — Шелбі хотів захистити свою родину, своїх батьків".

Валентин Слюсарчук у центрі світлини разом з побратимами з організації «Тризуб». Фото: Ярослав Головатюк

Перше поранення під Бахмутом — єдиний з трьох вижив

Контракт зі Збройними силами України Валентин підписав у січні 2023 року. Воїн служив у 46 окремій аеромобільній бригаді у складі десантно-штурмових військ.

Прапор 46 окремої аеромобільної бригади у складі десантно-штурмових військ. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Після 2-місячного навчання, у березні 2023 року, хлопець поїхав на фронт. Його батько Федір Слюсарчук розповів про поранення, яке син отримав навесні у Бахмуті.

Воїн Валентин Слюсарчук. Фото: Вероніка Гриценко

"Він отримав контузію й уламкові поранення в ногу внаслідок мінометного обстрілу, 120 калібр залетів до них в кімнату. Він вижив один. Син казав: коли медики забігли, то він висів на ванні. Вони думали, що теж — "200", але якимось чудом почули, що Валентин дихає", — розповідає батько бійця Федір.

Батько Федір Слюсарчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Мріяв розповісти дітям, як боронив Україну

Після поранення воїн він лікувався у Запоріжжі, а потім — у Харкові. У червні Валентин повернувся додому, адже продовжував навчатися у коледжі та мав складати сесію. Син неохоче розповідав про війну, каже матір.

Фото: Вероніка Гриценко

"Я його запитувала, як все ж він отримав поранення. І коли син розказував, то я уявляла ті моменти й розуміла, що одним Богом моя дитина залишилася живою. Він казав: "У той момент я чув кожне ваше слово, як ви молитеся", — говорить Галина Слюсарчук.

Матір Галина Слюсарчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жінка пригадує: одного разу почула розмову сина з побратимом. Це було під час останньої поїздки Валентина додому.

"Зайшовши до кухні, я почула голос побратима. І він сказав: "Уявляєш собі, коли ми будемо старі, розповідатимемо своїм дітям і онукам, як ми захищали свою Україну". На жаль, цього вже не буде. Це — останні слова, коли він був удома", — зізнається Галина Слюсарчук.

В одному з відео Валентин розповідав, чого йому не вистачає на війні, а також дивувався, чому деякі українці уникають мобілізації.

"Соромно за людей, яким — по 40, і вони нахабно втекли під час війни за кордон, а ти у свої 20 тримаєш зброю в руках, щоб насамперед захистити своїх рідних, своїх близьких, свою майбутню сім’ю", — говорив Валентин Слюсарчук.

Боєць Валентин Слюсарчук. Фото: Вероніка Гриценко

Батьки впізнали сина за татуюванням

Воїн Валентин Слюсарчук загинув 18 серпня 2023 року внаслідок мінометного обстрілу поблизу села Вербове на Запорізькому напрямку.

"20 серпня приблизно о 6:00 хтось написав в інтернеті, що син загинув. Ми дочекалися офіційного оголошення від військкомату. 28 нам підтвердили остаточно, що він загинув. Ми впізнали сина лише за татуюванням. А так, то неможливо було", — каже батько.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Син не боявся смерті, продовжує Федір Слюсарчук. Валентин говорив, що не хоче загинути рабом, стоячи на колінах, а ліпше помре, як воїн.

Заповіт Валентина: побратими виконали "Довбуша" у день похорону

30 серпня 2023 року, у день похорону військового Валентина Слюсарчука, побратими востаннє заспівали його улюблену пісню про Довбуша. Її юнак неодноразово з друзями співав після тренувань. Виконати пісню на похороні Валентин заповів під час однієї зустрічі, пригадує вишкільний комендант всеукраїнської організації "Тризуб" імені Степана Бандери Ярослав Головатюк.

Побратими з організації «Тризуб» виконують пісню «Довбуш» на могилі воїна Шелбі. Фото: Всеукраїнська організація «Тризуб»

"Оскільки був такий непевний час, почали один одному говорити, що в кого на похоронах ми будемо робити. Це, звісно, не весело, але ми про це чомусь говорили з усмішкою. І от Валентин сказав: "Я хочу, щоб на моєму похороні ви мені заспівали "Довбуша і відтиснулися від землі за мене". Ми посміялися, звичайно. От він цього хотів, а бажання побратима — для нас закон", — каже Ярослав Головатюк

Вишкільний комендант всеукраїнської організації «Тризуб» імені Степана Бандери Ярослав Головатюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Рідні Валентина Слюсарчука 4 вересня зареєстрували електронну петицію на сайті Президента України про присвоєння військовослужбовцю звання "Герой України". Станом на 24 жовтня зібрали майже 21 тисячу голосів із 25 тисяч необхідних. До завершення збору підписів залишилося 45 днів.

Батьки моляться на могилі сина. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Він дуже чекав на перемогу й був упевнений і ми впевнені, що вона буде. Обов'язково буде. Планував довчитися, здобути вищу освіту, побувати в різних місцях, мати сімох дітей… Але, на жаль, це вже ніколи не трапиться", — зі сумом говорить матір Галина.

Новости Украины