Арка Свободи українського народу (колишня назва Арка дружби народів) у Києві. Фото: КМДА
У столиці не демонтуватимуть арку "Свободи українського народу" (колишня арка "Дружби народів"). Її сенс переосмислений. Простір біля монумента отримає нову концепцію.
Про це повідомляє пресслужба Київської міської державної адміністрації з посиланням на Департамент культури КМДА.
Арку дружби народів встановили в 1982 році з нагоди відзначення 60-ї річниці утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року.
Як нагадали в Департаменті, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Київрада перейменувала арку "Дружби народів" на арку "Свободи українського народу". Радянську скульптуру двох робітників — символ возз'єднання України та Росії — демонтували у квітні 2022 року.
19 січня 2024 року робоча група КМДА щодо усунення радянських і російських пам'яток з публічного простору — після консультацій із громадськістю — ухвалила рішення про збереження арки "Свободи українського народу".
Як вважають у Департаменті культури КМДА, витрати на демонтаж арки нині не на часі, адже місто насамперед спрямовує кошти на допомогу ЗСУ, фінансування бюджетної сфери і забезпечення життєво важливих потреб киян.
Водночас Київ перебуває на фінальній стадії декомунізації та дерусифікації. Загалом представники столичної влади разом з експертами сформували перелік 297 пам'ятних об'єктів, пов'язаних з історією і культурою Росії та СРСР, які рекомендовані до усунення з публічного простору. У переліку значаться 95 пам'ятників і понад 200 пам'ятних знаків та елементів оздоблення, зазначили в КМДА.
Що відомо про Арку Свободи українського народу
Через повномасштабне вторгнення РФ в Україну 26 квітня 2022 року в Києві демонтували радянський монумент під Аркою тоді ще "дружби народів". Гранітну стелу з багатофігурною групою, присвячену Переяславській Раді, планували розібрати згодом.
Саму арку перейменували рішенням Київради 14 травня 2022 року. Тепер вона офіційно називається Арка Свободи українського народу. Тоді ж столичні депутати затвердили перелік понад 40 пам'ятників і пам'ятних знаків, які мали прибрати з вулиць і будівель столиці і передати до музею тоталітаризму.
Наприкінці березня 2024 року фахівці Українського інституту національної пам'яті проаналізували, чи поширюється закон про деколонізацію на Арку дружби народів у Києві (нині Арка Свободи українського народу). За висновком експертів, монумент символізує імперську політику Росії і підлягає демонтажу.
У відповідь на висновки Інституту в КМДА зауважили, що арка є пам'яткою історії місцевого значення і закон забороняє її зносити чи переносити. Також в адміністрації зазначили, що переносити Арку наразі немає куди, бо музею тоталітаризму чи музею "радянської історії" поки що не існує.
У квітні 2024 року з'явився наказ Міністерства культури про те, що колишня Арка дружби народів у Києві не підлягає занесенню до Держреєстру нерухомих пам'яток України і може бути знесена.
Водночас у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА заявили, що це поспішне рішення і знесення арки може бути небезпечним. Частини цієї пам'ятки утворюють підпірну стіну для запобігання зсуву.
Топ дня
Психологічна допомога дітям і батькам: у школах Києва запускають проєкт «Ментальна варта» 25 квітня, 14:01
6000 доларів за «інвалідність»: на Київщині викрили незаконну схему виїзду ухилянтів за кордон 25 квітня, 11:57
Корупційні ризики у КМДА: адміністрація оголосила опитування щодо своєї діяльності 25 квітня, 10:15
У Києві та області відновили електропостачання — ДТЕК Оновлено 24 квітня, 15:27
Дисциплінарна палата ВРП внесла подання про звільнення судді Тандира 24 квітня, 15:13
Вибір редакції
У Києво-Печерській Лаврі оцифрували Церкву Спаса на Берестові з давньоруськими фресками
Акцент на лікуванні контузій і психотравм: київський реабілітаційний центр «Лісова поляна» співпрацюватиме з МОЗ
«Зберегти й розвиватися в умовах війни»: у Києві відзначають розвиток культурної сфери
У Києві хочуть знести садибу Зеленських
У Києві з приходом тепла активізувалися кліщі: як вберегти домашніх тварин від укусів — поради ветеринарів