Знести чи ремонтувати: в якому стані чернівецькі хрущовки, яким понад 60 років

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Орися Косяк, жителька хрущовки в Чернівцях. Суспільне Чернівці

Наразі в будинку Орисі управлінська компанія замінює труби центрального теплопостачання. За словами слюсара-сантехніка Миколи Андріюка, використовують сучасні труби, які краще витримують холод та не забиваються.

"Ми замінюємо лежаки центрального опалення, підключаємо їх до стояків з новими трубами, які менше тріскають від холоду, ніж металеві", — говорить Андріюк.

Вигляд хрущовок на Проспекті Незалежності у Чернівцях. Суспільне Чернівці

Будинки зберегли конструктивну цілісність

Управлінська компанія "Містосервіс" у Чернівцях обслуговує майже 440 житлових будинків, з яких майже 80 – хрущовки. За словами керівника Романа Никифорука, хоч хрущовки наразі не відповідають сучасним вимогам енергоефективності, однак найбільше проблем — з мережами.

"Це типові проблеми, як для більшості будинків, які до цього часу погано обслуговувалися або недостатньо утримувалися. Це мережі центрального теплопостачання, водопостачання, водовідведення, електричні мережі", — говорить Роман Никифорук.

Сучасний вигляд хрущовок у Чернівцях. Суспільне Чернівці

За словами Романа Никифорука, в цих будинках добре зберігаються конструктивні елементи, тобто нічого не відпадає та не тріскає. Водночас на заміну мереж у всіх хрущовках загалом потрібно витратити від трьох до п’яти років.

"Тільки після заміни мереж можна утеплювати будинки, замінювати вікна та двері в під’їздах. Так поступово продовжувати терміни експлуатації. Складність в тому, що всі комунікації проходять під приватною власністю, фактично проходять в підлозі житлової квартири, де зазвичай на першому поверсі комерційні приміщення", — каже Роман Никифорук.

Хрущовки у Чернівцях. Анатолій Довганюк/Анатолій Довганюк

"Ці хрущовки вже вижили себе"

Жителька хрущовки Піонія Пінчук вважає, що хрущовки мають більше недоліків, ніж переваг. За її словами, у таких будинках погана звукоізоляція, часто виникають проблеми з комунікаціями в підвалі, а планування квартир не зручне для великих родин.

"Ці хрущовки вже себе вижили, вони вже вийшли з усього, з експлуатації та зручностей. Стіни дуже тонкі, чути все, що за стіною роблять: чи ремонт, чи там сваряться, чи ще щось. Їх треба зносити і ставити новобудови", — вважає жінка.

Піонія Пінчук, жителька хрущовки у Чернівцях. Суспільне Чернівці

"Не можемо все зруйнувати"

Хрущовками почали забудовувати квартали Чернівців на південь від історичного центру у 50-х — початку 60-х років минулого століття, розповідає архітектор Анатолій Довганюк. За його словами, будівництво відбувалося в декілька етапів, кожен мав свої особливості — зокрема у плануванні та виборі будівельних матеріалів.

Будівництво хрущовок у Чернівцях. Фото надав архітектор Анатолій Довганюк

На фото хрущовки та сталінка у місті Чернівці. Проспект Незалежності. Фото надав архітектор Анатолій Довганюк"Починаючи від 56-го року генпланом було закладено будівництво кварталів з цими хрущовками. Потім в 64-му вони були нанесені, і далі вже стартували чешки та київки", — говорить архітектор Анатолій Довганюк.

Архітектор вважає, що більшість чернівецьких хрущовок можуть залишитися безпечними для проживання ще кілька десятиліть, якщо регулярно перевіряти їх технічний стан. За його словами, у таких будинках слід регулярно перевіряти стіни, перекриття та не зносити несучі конструкції.

Хрущовки в Чернівцях. Суспільне Чернівці

Під час забудови міста враховували, як будинки будуть розташовані відносно сонця. Адже це також впливає на термін експлуатації будівлі — добре освітлені будинки швидше висихають після дощу чи сирості.

"Будівля нагрівається, вона висихає, якщо було десь замокання, воно висихає. Десь може бути замокання, конденсат, і після маємо аварійну будівлю", — каже Анатолій Довганюк.

Архітектор вважає, що частину хрущовок можна відновити. Такий підхід використовують у Німеччині, де будинки радянського періоду добудовують або оновлюють.

"Таку практику можна запроваджувати в Чернівцях, щоб не зносити хрущовки", — каже Довганюк.

Будівництво квартирних будинків у Чернівцях. Фото надав архітектор Анатолій Довганюк"Австрійську архітектуру ми теж не можемо зруйнувати, тому що там є свої моменти. В хрущовках залізобетонні плити, збірне перекриття, їхня міцність доволі висока та в більшості будівель дерев'яне перекриття", — говорить архітектор.

За його словами, якщо вчасно ремонтувати та обстежувати такі будинки, то термін експлуатації більшості хрущовок можна продовжити до ста років.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины