«Золоті» тарифи, забудова і етичні скандали: чому мер Мукачева Андрій Балога став персоною нон-грата в ЄС

 "Золоті" тарифи, забудова і етичні скандали: чому мер Мукачева Андрій Балога став персоною нон-грата в ЄС

У Мукачівській міськраді – гучний скандал: тринадцятеро депутатів виступили за скасування «золотого» водного тарифу й проти забудови району Паланок. У відповідь міська влада розмістила їхні обличчя на так званому «бігборді ганьби» – представники громади закидають мерові Мукачева Андрію Балозі маніпулювання думкою жителів і лобіювання власних бізнес-інтересів. То що ж насправді відбувається в місті, яка позиція обох сторін і за що Балогу та його батька «забанили» в Європі?

У чому підозрюють мера Мукачева Андрія Балогу та що коїться у прикордонному містечку на Закарпатті, з’ясовувала команда «СтопКору».

Закарпатська область – складний і неоднозначний як у географічному, так і в політичному сенсі регіон. Тут досить сильно відчувається ментальний вплив сусідньої Угорщини, а на початку 2000-х Закарпаття було фактично віддане на відкуп Медведчуку та Партії регіонів. Традиційно всі сфери інтересів тут поділені між своєрідними сімейно-бізнесово-політичними «кланами», найвідоміші серед яких – родина Балог, брати Андріїви та оточення екснардепа Михайла Ланьо.

Попри певні побоювання, що під час повномасштабної війни Закарпаття може перетворитись на одне з вогнищ сепаратизму, цього не сталося – відносно «безпечна» у військовому сенсі область активно приймає біженців з інших куточків країни та стала одним з «хабів» з розподілу іноземної гуманітарної допомоги.

Утім, на цьому тлі в одному з міст регіону – Мукачеві – причаїлась інша небезпека: корупційного характеру.

Адже всюди, де є ресурси, – є і ризик конфлікту інтересів. А під «шумок війни» у тиловому районі корупційні апетити можновладців можуть різко зрости. Що, своєю чергою, спричиняє невдоволення й обурення суспільства.

Днями у Мукачеві на узбіччі дороги в Ключарки з мікрорайону Паланок з’явився дивний білборд із обличчями 13 членів міськради й надписом «Депутати, які проти ремонту доріг у Паланку». Обранці, яких таким чином вирішили «зганьбити», впевнені: це – справа рук мера міста Андрія Балоги та його оточення.

Саме в такий, маніпулятивний спосіб Балога нібито відреагував на принципову позицію групи депутатів, які висловились проти необґрунтованого підвищення комунальних тарифів у місті й хаотичної забудови Паланку під виглядом ремонту.

Чим відомий Андрій Балога?

Андрій Балога походить із відомої закарпатської родини. Його батько – Віктор Балога – був нардепом трьох скликань, кілька років очолював Секретаріат Президента, а у 1990-х був «губернатором» Закарпаття і мером Мукачева. Дядько Іван – підприємець, депутат двох скликань та голова Закарпатської облради з 2010 року. Дядько Павло – екснардеп, гендиректор ТОВ «Закарпатське обласне агентство із залучення інвестицій та господарського розвитку територій». Дружина Едіта – племінниця колишнього міністра оборони України Валерія Гелетея.

 "Золоті" тарифи, забудова і етичні скандали: чому мер Мукачева Андрій Балога став персоною нон-грата в ЄС

У ході виборчої кампанії 2015 року піарники тоді ще кандидата в мери Андрія Балоги, який буцімто отримав диплом у США, постійно наголошували на його високій освіченості. Та, як повідомив ексголова Закарпатської ОДА, Геннадій Москаль, насправді Андрія Вікторовича американський суд двічі ув’язнював на 30 днів до виправного центру, а вищої освіти в США він так і не здобув.

У 2020 році Андрій Балога задекларував 8 земельних ділянок, рибне господарство, цілісний майновий комплекс та житловий будинок з надвірними прибудовами та спорудами загальною прощею 470 квадратів. Деякі з цих об’єктів нерухомості перебувають у спільній власності з родичами Балоги або в оренді. А от усі корпоративні права подружжя записані на пані Едіту.

У 2018 році меру Мукачева закинули конфлікт інтересів: з міського бюджету виділили понад 20 млн грн на дорогу, що веде до супермаркету родини Балог.

У листопаді 2018 року Управління міського господарства виконкому Мукачівської міськради в результаті відкритих торгів уклало договір з ТОВ «Техно-Буд-Центр» на будівництво міської вулиці за 20,7 млн грн. Як стало відомо з місцевої преси, нова дорога фактично сполучатиме район Росвигово з ТЦ «Silverland», який відкрили у січні того ж року.

У 2017 році дружина Андрія Балоги Едіта отримала 1,4 млн грн дивідендів від ТОВ «Маркет Рітейл» (мережа магазинів-супермаркетів «Silverland», попередня назва «Барва»). Як з’ясували розслідувачі проєкту «Наші гроші», підрядником для будівництва вулиці обрали тернопільску фірму ТОВ «Техно-Буд-Центр», що належить ексвласникам тютюнового монополіста ТОВ «Тедіс Україна».

 "Золоті" тарифи, забудова і етичні скандали: чому мер Мукачева Андрій Балога став персоною нон-грата в ЄС

За даними спільноти «Мукачево SOS», натомість якість ремонту міських доріг залишає бажати кращого. Водночас, наприкінці грудня 2022 року у місті вирішили ліквідувати госпрозрахункове стоматологічне відділення лікарні святого Мартина – через це сотні мукачівців, що мають право на пільгове обслуговування, можуть залишитись без лікування за доступною ціною, підкреслює адміністратор групи Володимир Горішняк.

Та найцікавіше, що ця комунальна медична установа міста впродовж років приймала відвідувачів і при цьому була відрізана від централізованого опалення, в приміщенні не працювали туалети, не було подачі води та не функціонувала система водовідведення. Мукачівські активісти припускають, що будівлю планують знести, аби звільнити ділянку під комерційну забудову.

Та не лише забудовою єдиною. У 2023 році в Мукачеві спалахнув гучний скандал через підвищення тарифів на воду.

26 січня виконком Мукачівської міськради одноголосно прийняв рішення про збільшення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення – відразу на 100% з 29 грн до 59 грн за кубометр.

Тим самим Балога та його оточення проігнорували президентську заборону: у серпні 2022 року Володимир Зеленський підписав закон №2479-IX, яким вводиться мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги для населення на час ведення бойових дій і на пів року після їх завершення.

Згодом Мукачівська громада завдяки розголосу таки змусила мера Балогу знизити тарифи на водопостачання. Однак вони все одно залишилися більшими, ніж були до підняття на 100%, та одними з найвищих по всій Україні.

 "Золоті" тарифи, забудова і етичні скандали: чому мер Мукачева Андрій Балога став персоною нон-грата в ЄС

На цьому тлі на початку червня 2023 року мережею поширилась інформація від правоохоронців щодо завищеної ціни, за якою мукачівський «Водоканал» придбав дизельні генератори і тим самим припустився розтрати бюджетних коштів на майже 20 млн грн. За даним фактом було відкрито кримінальне провадження.

Сам Андрій Балога прокоментував ситуацію з тарифами наступним чином:

«Комунізму не буде. Для тих, хто цього потребує, були, є і будуть субсидії. Для мільйонерів, які думають, що вони хитро зроблені, – є комунальні служби, які не дозволять красти у громади, та суд, який місто виграє та обов’язково змусить їх повернути все до копійки в міську казну«.

 

Балога дорікнув депутатам міськради, які домагались зниження комунальних тарифів, що для них «головне – не результат в інтересах громади та міста, а спекуляції та маніпуляції на важливому для всіх містян питанні«.

Він також підкреслив, що Мукачево є одним з найбільш «прозорих» українських міст за рейтингом Transparency International Україна.

«Ми ставили амбітні цілі – бути одними з кращих в Україні. Починали із 44-го місця і змогли суттєво покращити свої позиції в рейтингу за ці роки. Ми і надалі будемо ставити перед собою вимоги, щоб бути серед найпрозоріших громад України. Уся інформація в міській раді апріорі є відкритою. Ми виконуємо задачу – донести цю інформацію всіма наявними ресурсами до мешканців нашої громади, а також для всіх тих, хто зацікавлений у цій інформації«, – заявив Андрій Вікторович навесні 2023 року.

Однак тією ж весною 2023 року стало відомо: мера Мукачева та його батька не пускають до Європи… через паплюження європейських цінностей.

Це сталось після резонансної заміни скульптури угорського національного символа – птаха Турул – на український тризуб у мукачівському замку Паланок. Відтак Балога-старший зробив допис про начебто заборону йому в’їжджати до Угорщини за його так звану «патріотичну позицію».

Та, як з’ясували журналісти іноземних видань, Віктора Балогу було затримано на кордоні з Німеччиною, коли той повертався з гірськолижного відпочинку разом зі своїм оточенням. Далі його віддали в руки співробітників австрійської поліції, які своєю чергою передали нардепа словацьким правоохоронцям, а ті вже проконтролювали остаточне випровадження за межі ЄС.

За даними ЗМІ, Балог оголосили персонами нон-грата й не пускають до Євросоюзу згідно з рішенням суду про визнання їх особами, чия діяльність суперечить дотримання основ європейських цінностей і котрі загрожують безпеці країнам Європи.

Варто також згадати, що саме Віктору Балозі, як колишньому голові Секретаріату Президента Віктора Ющенка, закидають експорт до росії останньої сотні ракет Х-59, якими тепер окупанти бомблять Україну.

Між тим конфлікт між мером і депутатами у Мукачівській міськраді триває.

Як стало відомо у вівторок, 6 червня, після тривалої перерви, оголошеної у лютому, сесію міської ради Мукачева вчергове перенесено за відсутності кворуму: спершу з 2 на 6, а тепер – з 6 на 8 червня.

«На сьогодні більшість депутатського корпусу не вбачає можливості брати участь у роботі міської ради та комісій, доки нас, як депутатів, не почнуть поважати, враховувати нашу думку, а не лише власну. Нагадаю наші вимоги: скасування найвищих в Україні тарифів на водопостачання та водовідведення, розпуск виконавчого комітету Мукачівської міської ради, виконання рішень сесії Мукачівської міської ради«, – наголосив секретар міськради Олександр Гарячкун.

 

Джерело

Новости Украины