Зростання мінімалки, субсидії та нові правила кредитування: що чекає на українців у січні

Зростання мінімалки, субсидії та нові правила кредитування: що чекає на українців у січні

Фото: УНІАН

Зростання мінімалки та прожиткового мінімуму

Відповідно до Бюджету на 2024 рік, мінімальна зарплата з 1 січня 2024 року зросте на 400 грн і становитиме 7100 грн, а у квітні вона зросте ще раз – до 8000 грн.

Загальний показник прожиткового мінімуму з 1 січня зросте із нинішніх 2589 грн до 2920 грн. Водночас для працездатних осіб прожитковий мінімум становитиме 3028 грн, для непрацездатних – 2361 грн, для дітей до шести років – 2563 грн, для дітей 6-18 років – 3196 грн.

До цих соцстандартів прив’язано чимало інших виплат, зокрема соціальні виплати на дитину. Допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні пів року.

Максимальний розмір допомоги з 1 січня становитиме:

на дітей віком до 6 років – 2563 грн; на дітей віком 6-18 років – 3196 грн.

Розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, також залежить від прожиткового мінімуму та змінюється з нового року. Ця допомога виплачується у розмірі 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку та 3,5 прожиткових мінімумів для дітей з інвалідністю.

З 1 січня такі виплати для дітей віком до 6 років становитимуть 6407,5 грн, з інвалідністю – 8970,5 грн. Для дітей 6-18 років ці суми становитимуть 7990 грн та 11 186 грн відповідно.

Пенсійні новини

З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія в Україні збільшиться разом із зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних з 2093 до 2361 грн, відповідно максимальна – з 20 930 до 23 610 грн.

Відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у 2024 році зміниться розмір стажу, достатнього для виходу на пенсію. Вийти на пенсію у віці 60 років зможуть українці зі стажем 31 рік, 63 роки – зі стажем 21-31 рік, у 65 років – зі стажем 15-21 рік.

Якщо до 65 років людина не напрацювала мінімального страхового стажу, вона не має права на пенсію за віком і отримуватиме соціальну допомогу від держави. Її розмір дорівнює сумі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто з 1 січня 2024 року – 2361 грн.

Стаж можна офіційно докупити, уклавши із Пенсійним фондом договір.

Якщо час є, можна укласти договір на строк від 1 до 5 років та сплачувати щомісячний внесок у розмірі 22% від мінімальної зарплати, з 1 січня 2024 року це 1562 грн.

Другий вид договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування дозволяє відразу докупити весь страховий стаж, якого бракує, і відразу ж вийти на пенсію, але коштуватиме це вдвічі дорожче: за кожен місяць, що бракує, доведеться внести внесок, рівний подвоєному мінімальному страховому внеску на дату укладення договору. Тобто з 1 січня 2024 року місяць стажу за цим договором коштуватиме 3124 грн.

Тарифи: поки що без змін

До кінця опалювального сезону в Україні не змінюватимуть тарифи на газ, опалення та гарячу воду. Ціна на газ для побутових споживачів, які користуються послугами «Нафтогазу», залишиться на рівні 7,96 грн за куб.

Тарифи на воду поки що теж залишаються без змін.

Тариф на електроенергію 2023-го підвищили через суттєві руйнування та пошкодження енергетичної інфраструктури ворогом до 2,64 грн за кВт*год. Незважаючи на чутки про ще одне підвищення, наприкінці грудня стало відомо, що Кабмін продовжив дію тарифів на електроенергію для населення до кінця квітня наступного року.

Призначення субсидій

2024 року в українців збережеться можливість отримання субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. Право на це мають громадяни, витрати на комунальні послуги яких перевищують 15% загального доходу сім’ї за місяць. Розмір субсидії розраховується індивідуально.

Подати заяву на призначення субсидії можна у Пенсійному фонді, Центрі надання адміністративних послуг або через «Дію». Докладно про це ми писали тут.

Про причини, з яких можуть відмовити у субсидії, ми писали тут.

Новий етап закону про ринок землі

З 1 січня 2024 року в Україні має розпочатися другий етап земельної реформи, в рамках якого, зокрема, передбачається надати право купівлі юридичним особам, а також набувати у власність до 10 тис. гектарів приватним особам. Поки що сільськогосподарську землю можуть купувати лише фізособи – громадяни України з обмеженням 100 га.

Втім, цього може не статися, оскільки у ВР зареєстровано законопроєкт №10366, який відкладає запуск другого етапу на рік.

Таким чином, у разі ухвалення цього документа, другий етап реформи буде запущено 1 січня 2025 року. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк, додавши, що подасть від себе альтернативний законопроєкт, в якому не лише збереже введення другого етапу з 2024-го, а й запропонує збільшити ліміт до 100 тис. га за рік.

Виплата компенсацій за пошкоджене житло

Українці, які зробили ремонт пошкодженого житла власним коштом, зможуть претендувати на виплату компенсації. Виплати почнуть провадити з 1 січня 2024 року. Механізм буде таким самим, як за іншими категоріями програми «ЄВідновлення»:

подання заяви через «Дію»; розгляд заяви комісією; визначення розміру виплати.

2024 року в Україні можуть запровадити компенсації за пошкоджене житло, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях. Цю функцію перевірять у рамках пілотного проєкту у Мелітополі.

Виплати ВПО

Усі ВПО, які зараз отримують допомогу, отримуватимуть її і в січні, оскільки допомогу було продовжено автоматично на пів року — з 1 серпня 2023 року до 31 січня 2024 року. Сума допомоги для всіх осіб, які проживають в Україні та є ВПО, становить 2 тис. грн, для людей з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн.

Наступного року допомогу автоматично буде продовжено для тих українців, чиє майнове становище потребує додаткової підтримки, і скасується для осіб, чиє матеріальне становище дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави, повідомляють у Мінсоцполітики.

Також грошові виплати не будуть продовжуватись особам, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих та документально підтверджених причин. Отримувати виплати, навіть перебуваючи за кордоном, можуть люди, які перебувають у службовому відрядженні, на лікуванні чи реабілітації, оздоровленні дітей, стажуванні. Ці пункти мають бути підтверджені документально.

Крім того, гроші не виплачуватимуть тим, хто перебуває в місцях позбавлення волі або був засуджений за колабораціонізм, а також ВПО, які повернулися на колишнє місце проживання.

Зміна правил кредитування

З 1 січня 2024 року небанківські фінансові установи повинні докладно і таємно розкривати умови споживчого кредитування на сайтах та в рекламі. Таке рішення НБУ ухвалив ще у жовтні, проте фінустановам дали час на адаптацію.

«Для ефективного інформування споживача на переддоговірному етапі суттєві характеристики послуги з надання споживчого кредиту мають розкриватися разом з іншими умовами кредиту, а не ховатися на веб-сторінках та розділах, не пов’язаних із послугою», – йдеться у повідомленні НБУ.

Також Національний банк уточнив спосіб розкриття характеристик послуги надання споживчого кредиту в рекламному макеті. Зокрема, небанківські фінустанови, які досі не мали онлайн-калькуляторів для розрахунку загальних витрат за кредитом, мають забезпечити розміщення та функціонування таких калькуляторів із 1 січня 2024 року.

Джерело

Новости Украины