Пасажиропотік у Києві до кінця цього року може скоротитися на 25% — транспортний аналітик Гречко

Жінка сидить в салоні тролейбуса, на вулиці повз проходить чоловік з велосипедом. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Київ готується до підвищення до 30 гривень тарифу на проїзд у муніципальному транспорті, який планується запровадити з 15 липня. Зараз профільні відомства Київської міськдержадміністрації опрацьовують пропозиції, які надали експерти під час громадських обговорень і електронних консультацій. Водночас, через непродуману тарифну політику столичний громадський транспорт вже до кінця цього року може втратити до 25% пасажиропотоку. Так вважає співзасновник громадської організації "Пасажири Києва", транспортний аналітик Олександр Гречко.

Суспільне розпитало експерта про те, що не так з пропозиціями КМДА щодо тарифів на громадський транспорт і що пропонують натомість фахівці.

Люди чекають транспорт на зупинці у Києві. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Транспорт для пільговиків

У Києві планують підвищити вартість проїзду в комунальному транспорті до 30 гривень за разову поїздку. Нові тарифи можуть запровадити з 15 липня 2026 року.

Для пасажирів, які користуються транспортною карткою та купують поїздки пакетами, обіцяють систему знижок — залежно від кількості придбаних поїздок вартість однієї може становити від 25 до 30 грн. Також місто планує залишити пільги для студентів і школярів та запровадити пересадковий квиток на 90 хвилин.

Окрім того, передбачені безлімітні місячні проїзні, які коштуватимуть 4875 гривень, де вартість однієї поїздки становитиме приблизно 23,3–23,6 грн.

У КМДА пояснюють необхідність перегляду тарифів зростанням витрат на електроенергію, паливо, ремонти рухомого складу та оплату праці.

Транспортний аналітик Олександр Гречко вважає, що запропоновані тарифи матимуть руйнівний вплив на весь громадський транспорт столиці.

"Це абсолютно цілеспрямоване шкідництво для того, щоб знищити комунальний транспорт як систему. Щоб він був виключно транспортом для бідних, який просто перевозить пільговиків", — каже експерт.

За його словами, зараз дві третини пасажирів комунального транспорту — пільговики, і лише третина — сплачують проїзд. Після чотирикратного підвищення тарифів ця пропорція погіршиться, припускає експерт.

"Я впевнений, що через цю тарифну дискримінацію до кінця року частка платних пасажирів скоротиться до 25%", — прогнозує Олександр Гречко.

Пасажири заходять в тролейбус на зупинці на Майдані Незалежності у Києві. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Куди підуть пасажири

Частина киян пересяде на маршрутки, автомобілі, самокати або велосипеди, зазначає співзасновник ГО "Пасажири Києва". За його словами, представники аналітичної компанії "Промобільність" підрахували, що, наприклад, електромобіль у повсякденних поїздках обходитиметься дешевше, ніж комунальний транспорт за новими тарифами.

Окрема загроза, каже Гречко, посилення конкуренції з боку маршруток. Зараз вони їздять за 20 гривень. А після підвищення тарифів на комунальний транспорт ціна в маршрутках може зрости до 25 гривень, і пасажири масово перейдуть до приватних перевізників, вважає експерт.

"Маршрутники паразитують на інфраструктурі комунального транспорту — відстежують, як він рухається, і їдуть за дві хвилини перед ним. Забирають платоспроможних пасажирів, а пільговики залишаються на комунальний транспорт", — пояснює Гречко.

Економічне обґрунтування тарифів

У КМДА заявляли, що у столиці економічно обґрунтований тариф становить 64 гривні для метро та понад 40 гривень для наземного транспорту. ГО "Пасажири Києва" наводить значно менші цифри: близько 26 гривень для метро та 21 гривні для наземного транспорту.

"Ми брали дані з офіційних фінансових звітів Київпастрансу і метрополітену за минулий рік і ділили на кількість перевезених пасажирів. Це і є собівартість без жодних накруток", — розповідає Гречко.

За його словами, у цифри КМДА закладена подвійна амортизація: двічі списується той рухомий склад, що куплений за гроші киян. Крім того, додає експерт, Кличко затвердив програму розвитку метрополітену на 2026–2027 роки із завищеними цифрами, які пішли в обґрунтування тарифів.

Чоловік валідує квиток у тролейбусі у Києві. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Що пропонують "Пасажири Києва"

Експерти громадської організації "Пасажири Києва" розробили власну тарифну модель, яка, за їхніми підрахунками, збільшила б виручку транспортних підприємств удвічі та скоротила б дотації на 2,5 мільярди гривень.

Вони пропонують такі тарифи:

  • разова поїздка — 20 гривень з пересадкою протягом 45 хвилин;
  • пересадковий квиток на 90 хвилин — 30 гривень;
  • місячний проїзний — 1000 гривень.

"Проїзний за 4875 гривень увійде до п'ятірки найдорожчих у Європі, при тому що якість транспорту — одна з найнижчих", — зазначає Олександр Гречко, аналізуючи запропоновану КМДА вартість проїзного.

Для порівняння, каже він, у Варшаві місячний проїзний коштує близько 1300 гривень, а разова поїздка — 40–70 гривень. Саме така логіка — дорогі разові квитки, але вигідні абонементи — стимулює людей обирати громадський транспорт замість автомобіля, наголошує транспортний аналітик.

Як повідомили Суспільному у Департаменті економіки та інвестицій Київської міської державної адміністрації, з 18 травня по 1 червня цього року на офіційному порталі Києва провели електронні консультації щодо проєкту розпорядження про підвищення вартості разової поїздки у комунальному транспорті. Участь у них взяли 1377 користувачів порталу.

"Наразі проводиться робота з розгляду та опрацювання отриманих під час громадських обговорень пропозицій, а також узгодження положень проєкту розпорядження із заінтересованими органами", — зазначається у відповіді на запит.

У відомстві додали, що після усіх погоджувальних процедур проєкт розпорядження про підвищення тарифів на проїзд в муніципальному транспорті передадуть на підпис міському голові Віталію Кличку.

Авторки: Дар'яна Скриннік і Анна Лісовенко

Читати ще

Читати ще

КМДА пояснила, що буде з поїздками по 8 грн після підвищення тарифів у Києві

Читати ще

Читати ще

Киян можуть змусити вдруге заплатити за тунелі і станції метро: аналітики ГІ «Голка» про формування нового тарифу

Джерело

Новости Украины